Knihu 24 dní do Vianoc čaká pre veľký úspech dotlač. Sfilmujú ju?


V januári sa v tichosti odohráva knižná udalosť mesiaca (ak nie roka? pozn.red.), ktorá sa však týka mesiaca predošlého – pre knižný trh najkľúčovejšieho. Nebýva časté na Slovensku, že sa objaví kniha, ktorej sa v priebehu pár dní vypredá celý náklad a musí byť preto dotlačená. Kniha 24 dní do Vianoc od autorky Michaly Ries však má iný „problém“. Nie len že sa vypredal prvý náklad, on sa vypredal aj náklad druhý. V samotnom vydavateľstve zrejme nemajú ani jediný kus, ktorý by sa mohol ako skladová zásoba objaviť v bežnom distribučnom predaji.

Podľa prvých informácií sa tak včera spustil predpredaj na bux.sk a riešenie je na svete. Dotlač, ktorá sa v januári chystá, bude až koncom januára. Hoci ide o knihu s vianočným názvom, je milá, zaujímavá a hodná pokojne aj februárového čítania. Stále totiž ide o lákavý kúsok. O tom sa môžeme ľahko presvedčiť nie len v hodnoteniach pod knihou na mnohých predajných miestach, ale aj na sociálnych sieťach v názoroch rôznych čitateľov.

Samotná autorka zavesila na svoj Facebook informáciu o tom, že sa chystá dotlač a upokojila tak všetkých tých, ktorí si nijakým spôsobom nestihli knihu zadovážiť a po čase pochopili, že sa oplatí o nej uvažovať. Tie čitateľky, ktoré si neboli doteraz isté a zisťujú, že predsa len to bude kniha pre ne, si ju tak môžu predobjednať na bux.sk. Pýtala som sa cez Facebook priamo autorky a som nesmierne rada, že sa mi podarilo získať krásnu, ale tiež zaujímavú odpoveď.

Položená otázka smerom k autorke:

Som v niekoľkých čitateľských skupinách a nedá sa to prehliadnuť. Prečo myslíš, že je práve 24 dní do Vianoc taký hit? Je v tejto knihe niečo iné, ako v iných tvojich príbehoch? Úspešné sú aj predošlé knihy, no pri 24 dní do Vianoc je skrátka akosi všetko iné.

Absolútne netuším. Mám však teóriu, ktorá je zložená z viacerých bodov.

  1. V názve sú Vianoce. Ľudia majú radi Vianoce.
  2. Pár na obálke pôsobí tak šťastne, uvoľnene a krásne. Je to obálka, na ktorú sa pozrieš a je ti príjemne. Teda, pokiaľ máš rád tváre na obálkach.
  3. Titulok sľubuje bláznivú romantickú komédiu. Ľudia sa radi smejú.
  4. Už predpredaj 24 dní do Vianoc bol silný, ale myslím si, že svoju prácu urobili aj čitateľské recenzie – veľmi často sa v nich hovorí o tom, ako veľa sa čitateľky nasmiali – usmievali, uškŕňali, rehotali, plakali smiechom. Je nádherný pocit niekoho rozosmiať! No a to nás vracia k bodu 3.

Práve som sa opýtala manžela, prečo sa 24 dní do Vianoc tak darí a odpovedal mi, citujem: Prisládlá romantika uvedená v správny čas.

Mimochodom, práve ten príbeh číta a tvrdí, že to nie je také vtipné ako hovoria všetky tie nadšené recenzie.

A v čom je to iné než moje predchádzajúce knihy? Moje príbehy nie sú šablónovité, každý je iný, má inú hĺbku, iné charaktery, iný vývoj. Na úteku a Na love sa viac ťahajú k erotike, Zadrž dych sa dotýka veľmi vážnej a tabuizovanej témy a Celý život je smutnokrásny príbeh o manželstve a rodičovstve. Hoci je pre mňa typické, že vážne veci prepletám svojským humorom a je ho možné nájsť v každej mojej knihe, 24 dní do Vianoc je komédia a to nie je žiadna z mojich predošlých kníh.

Sfilmujú túto knihu vôbec?

Možno je ešte priskoro od predvianočného zhonu, kedy sa kniha objavila. No tým, že ide o vianočnú romantickú komédiu, ide o špecifický žáner knihy. Oslovil čitateľov – najmä ženské publikum a zanecháva v nich veľa. Slzy aj radosť, šťastie, ideálnu zmes pocitov a dojmov, aké má zanechať dobrý príbeh písaný reálnym jazykom. Niečo také si žiada svoju filmovú podobu. Tak, ako sa ostatne bežne deje nie len u nás, ale aj vo svete. Pýtala som sa aj na to, či sa objavil nejaký filmársky záujem. Film sa totiž opakovane skloňuje aj v niektorých názoroch na facebooku pod knihami, napríklad v skupinách konkrétneho kníhkupectva.

Ďalšia položená otázka autorke:

Už sa ti ozval nejaký režisér, že z toho chce spraviť film?

Žiadny režisér sa mi zatiaľ neozval, ale je pravdou, že bývam na kopaniciach a nie je tu telefónny signál. Teraz som sa normálne preľakla, že sa mi snažili dovolať a ja som bola nedostupná. Možno by sme si mali zaviesť pevnú linku, aby som demonštrovala, ako veľmi som filmovo prístupná.

Je úžasné, ako často sa v súvislosti s 24 dní do Vianoc skloňuje slovo film, či už od čitateliek alebo od ľudí z knižného sveta. Hlavne keď mne samej nič také ani len nenapadlo.

Je to pre mňa niečo, čo síce v tejto chvíli pôsobí nedosiahnuteľne, ale čo ja viem, aké má Boh plány? Už som spomínala, že sa so mnou výborne spolupracuje?

Nám ostáva veriť, že naozaj úspešná kniha sa dostane do hľadáčika dobrej filmovej produkcie, aká by mohla zhodnotiť jej kvality. Vianočných romantických komédií je aj vďaka Netflixu množstvo. Ponuka VOYO ponúka jednu sfilmovanú autorku, prípadne známeho českého spisovateľa. Kvality tejto knihy sú však výrazne lepšie než pôvodné príbehy, ktoré majú svoju filmovú podobu. Možno je v tom aj osobnosť samotného autora.Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...