Filmové miesta 2 pokrstili 1000 ročnou včelou v Krone vo Svätom Juri


V poradí 2. diel knižnej série Filmové miesta pokračuje v úchvatnej ceste Slovenskom po stopách filmu, filmových osobností a jednotlivých scén. Knižná séria, ktorá sprevádza fanúšikov filmu a turistiky na Slovensku po množstve významných miest, sa v novembri 2022 dočkala očakávaného pokračovania. Len niekoľko dní po vydaní, 12. novembra 2022, bola v slávnostnejšom duchu uvedená do života na nenápadnom filmovom mieste, v v reštaurácii a penzióne Krone v historickom centre Svätého Jura. Filmová kniha bola pokrstená, ako inak, filmovo. Symbolicky medovinou so zaujímavým a jasným názvom.

Filmové miesta 2 v Krone Svätý Jur

Ide o 1000 ročnú včelu, ktorá nám pripomína slávnu filmovú sériu Tisícročná včela (1983) režiséra Juraja Jakubiska, ktorej je v knihe venovaných niekoľko miest.

Uvedenie do života filmovo a na filmovom mieste

Autor knihy, kulturológ a špecialista na filmový turizmus, Tomáš Galierik, si za krstného otca zvolil historika Michala Kováčika, ktorý v minulosti pôsobil na filmovo významnom hrade Červený Kameň a mal možnosť sa podieľať aj na dôležitej kapitole prvej knihy Filmových miest venovanej práve spomínanému hradu. Dnes manažér reštaurácie a penziónu Krone, ktorého štýlová pivnica a jedáleň, interiéry, ale tiež svätojurské historické okolie v nedávnej dobe použili hneď dve televízie vo svojej seriálovej tvorbe. Samotné pivničné priestory historickej budovy napríklad poslúžili filmovému štábu pri výrobe scén do nového pripravovaného mysteriózneho seriálu.

FIlmové miesta a 1000 ročná včela

Na rovnakej ulici ako penzión Krone sa pritom v smere do kopca nachádza ďalšie zaujímavé filmové miesto. Kultúrne významný miestny Renesančný vinohradnícky dom sa objavil vo filme Sviňa (z roku 2020) ako miesto nakrúcania scén, kde sa odohrávala vražda novinára. Celý Svätý Jur je pritom svojou vinárskou tradíciou v regióne, aj pre niektoré miesta v samotnom meste, využívaný filmármi už od dávna. „Svätý Jur v sérii kníh venovaných filmovým miestam ešte bude mať svoj priestor. Veď tu nakrúcali aj slávne filmové Červené víno,“ pripomína autor knihy.

Prepojenia nielen na filmovú sériu Tisícročná včela

Kniha Filmové miesta 2 prechádza celým Slovenskom od východu po západ a približuje nám tajomstvá mnohých slávnych zahraničných aj domácich filmov. Samotné uvedenie do života sa nenieslo v symbolike Tisícročnej včely, nakrútenej podľa námetu Petra Jaroša, náhodou. Filmové miesta 2 sa podrobne venujú filmovým scénam aj práve zo slávnej Tisícročnej včely. Vznikali v Spišskej Sobote, dnes súčasti mesta Poprad, ale tiež pri gotickom kostole Všetkých svätých v obci Ludrová pri Ružomberku, ktorý je sám o sebe významným filmovým miestom.

Tisícročnou včelou sa viaže tiež stará železnica pri Španej DolineČremošniansky tunel s Túfenským tunelom. Miesta, ktoré autor uvádza rovnako v súvislosti s mnohými inými filmami a nemali by zostať zabudnuté. Takých lokalít obsahuje kniha, podobne ako jej minuloročný prvý diel, nepreberné množstvo. Čitatelia sa tak môžu opäť tešiť na neopakovateľnú cestu zážitkami a zaujímavosťami, aké na film pozerajú často pre mnohých z dosiaľ neznámej perspektívy. Kniha Filmové miesta 2 vychádza v novembri 2022 ako druhý diel série, súčasne ako súčasť knižného kompletu Filmové Slovensko vo vydavateľstve DAJAMA.

Informácie o knihe:

  • Autor: Tomáš Galierik
  • Vydavateľ: DAJAMA
  • Séria: Filmové miesta, edícia: Krásy Slovenska
  • Väzba: tvrdá, lakovaná
  • Počet strán: 160
  • Žáner: encyklopédie, kinematografia, cestovanie
  • Stránky projektu: filmovemiesta.sk
  • K dispozícii: v každom dobrom kníhkupectve, v turistických centrách a informačných kanceláriách mnohých miest a múzeí

foto: mediálne správy z filmovemiesta.skInzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.