Michal Lajcha a jeho kniha o celibáte majú úspech, ale bol to risk
Michal Lajcha je v súčasnosti jedno z najznámejších mien v médiách, ktoré sa spája s cirkvou. Kňaz, ktorého vyzliekli z talára za pravdu popísanú v jeho knihe, patril medzi obľúbených predstaviteľov cirkvi v obci Kľak a Ostrý Grúň. Pre svoje výroky a názory sa však preslávil aj ďaleko mimo svoje pôsobenie. Nebol typickým kňazom, na akých sme zvyknutý vo zvyšku Slovenska, keďže išlo o mladého, sympatického, vzdelaného muža s dobrým a odborným vyjadrovaním sa aj k témam, ktorým sa iní kňazi vyhýbali.
Foto požičané od: https://www.facebook.com/michal.lajcha.7
Michal Lajcha bol najmä pre veriacich osobnosť, ktorá svojim vystupovaním skôr ľudí prilákala, ako vyhnala z kostola. To je už minulosťou. Svojou charizmou a vystupovaním vás môže zaujať napríklad v rozhovoroch, či reportážach, v ktorých možno vynikne jeho láska k športu, prírode, turistike a horám, možno láska k ľuďom a možno láska k Bohu. V rámci knižného sveta sa však preslávil práve knihou a jej obsahom, ktorý stál za jeho koncom v kňazskom rúchu.
Autor knihy Tragédia celibátu: Mŕtva manželka
Michal Lajcha je autorom knihy Tragédia celibátu: Mŕtva manželka ktorá vyvracia význam celibátu a podporuje myšlienku svätenia ženatých mužov za kňazov tak, ako je to v grékokatolíckej cirkvi. Upozorňuje správnymi až trefnými argumentami na fakt, že pôvodne boli apoštoli ženatí, ale až záujmy šľachty a množstvo ďalších vplyvov spôsobilo, že medzi kňazov boli prijímaní len muži bez manželky. Upozorňuje zároveň na množstvo škandálov so sexuálnym zneužívaním detí. Lajcha sa venoval rozsiahlej téme, hoci by sme ju dokázali oklieštiť stručne na jeden okruh – celibát.
Kniha vyvolala veľký rozruch. Samotný autor vydal dve verzie. Klasickú populárnu verziu v slovenčine, ktorá je určená skôr laickej verejnosti a viac odbornú verziu v češtine, ktorú vytvoril v spolupráci s Petrom Lucianom Balážom. Jej zaujímavosťou je najmä fakt, že ju pre nezáujem nevydal vo vydavateľstve, ale sám si zohnal grafika, zalomenie, tlačiareň, sám pripravil obsah a s pomocou ďalších ľudí, ktorých dokázal spojiť, nakoniec vznikla knižka, ktorej náklad nedokázali odhadnúť. Aj pre následky, aké vyvolala a záujem ľudí o túto tému, sa podarilo knihu celkom vypredať. Dotlač by mala doraziť čoskoro do kníhkupectiev, kde si ľudia dali svoje objednávky, alebo do systémov, kde čakajú na vybavenie online objednávky ďalší zákazníci.
Vlastné vydanie knihy
Vlastné vydanie knihy je vždy veľkým rizikom. Je to risk na neslepo. Aj dobrý príbeh dnes bez marketingu a podpory konkrétnych miest zapadne prachom a zostáva, ako niektorí malí spisovatelia hovoria, „do krbu“. Nákladná je výroba, ale tiež jazyková úprava, grafika, obálka a práce sadzača. Šitie, alebo lepenie knihy, jej odvoz a distribúcia, to všetko stojí nemalé peniaze, ktoré pre autora neraz znamená vziať si pôžičku a dúfať v návratnosť. Byť na nule znamená na Slovensku úspech. Byť v pluse ešte väčší. Michal Lajcha mal nesmierne veľkú odvahu, že ako vzdelaný kňaz, ktorý mal prístup k štúdiu a priamo ako kňaz mal možnosť žiť v tomto prostredí. Mal možnosť sa dostať k mnohým ďalším literárnym zdrojom, priniesol aj verejnosti súhrn faktov a zaujímavostí, ktoré vyvracajú zmysel celibátu.
Prináša jasné riešenie toho, ako spopularizovať cirkev, ktorá je dnes totálne obťažkaná škandálmi a negatívami, ktoré sú spájané so zamlčovaným zneužívaním detí. Tých najzraniteľnejších členov našej spoločnosti, na ktorých niečo také mohlo zanechávať doživotné následky, traumy nepredstaviteľné pre tých, koho sa nič podobné netýka. Michal Lajcha sa dotkol veľmi pálčivej témy, k čomu bola nutná odvaha. Otvoril tak spoločenskú otázku a možno je na rade už niekto iný, aby konal a ďalej s témou pracoval.
Inzercia: