Vychádza #Budinka, knižný soft horor inšpirovaný internetom


Začiatkom októbra sa na pultoch kníhkupectiev objavuje novinka Budinka. Neobvyklý názov pritom nie je žiadnym počinom pre deti, v ktorom si autor vymyslel názov pre čarovnú krajinu plnú prekvapení. Ide o vymyslený názov, avšak pre obec na Slovensku, zabudnutú, stratenú, zašitú tak ďaleko a mimo dosah pozornosti ľudí, že sa v nej môže odohrávať aj absurdná a nevysvetliteľná krutosť. Budinka pritom zámerne vo svojom názve môže používať hashtag, keďže úzky súvis má aj so sociálnymi sieťami.

budinka Screenshot

Budinka ako dedinka hrôzy

Autor Budinky je Tomáš Najt, ktorý tento rok vydal eknihu Zastavený čas. Dobrodružný príbeh so sci-fi prvkami, v ktorom hlavný hrdina križuje Slovensko sa v prípade Budinky nekoná. Tá totiž hlavných hrdinov uväzní na jednom odľahlom mieste bez záchrany. S neistým osudom si musí Adam a peter poradiť po svojom. Čakaním na vlastnú smrť v podivnej hre, kde nie sú ani chovnou zverou, ani nástrojom. Jednoducho musia byť tam, kde sú. Ani samotný autor veľmi nehľadá zmysel konania rodiny, ktorá v poslednom dome ulice žije. To ani nie je účelom knihy. Tá má totiž priniesť trochu iné otázky. Podľa slov autora je pritom zaujímavé, že otvára aj témy, ktoré pôvodne vôbec nechcel otvárať a prví čitatelia si ich v knihe našli sami.
Dedinka hrôzy, aká z tichého neznámeho vznikne, môže byť zaujímavým príkladom toho, kam až môže siahnuť posadnutosť internetom, či živly v ňom pohybujúce sa bez toho, aby ich spozorovali tí, ktorí nás majú brániť. Zaujímavá a určite aktuálna téma by mala osloviť najmä mladých. Napriek hororovým prvkom nejde o typický horor, z ktorého sa od krvi červenajú pomaly až stránky knihy.

Čo sa oplatí všimnúť?

  • Budinka patrí medzi tých málo kníh žánru beletria, ktoré sú aj ilustrované. Ilustrácie pripravil samotný autor knihy.
  • Budinka je uvedená aj s podtitulom Mrcha, kretén a vynálezca
  • Autor sa inšpiroval skutočnými ľuďmi a miestami, hoci nie ich osudmi.
  • Za zmienku stojí aj fakt, že ide o druhú knihu, ktorú autor napísal na mobile.

Foto: tlačová správa autoraInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...