Po Jabloňových láskach a Černicových dievčatách Zuzana Široká pre deti


Titul Pilot Jonatán a bobuľové víly osloví svojou poetikou malých i veľkých

Pilot Jonatán a bobuľové víly  Zuzana Široká

Úspešná autorka románov Zuzana Široká tentoraz prichádza s tvorbou pre malých čitateľov. Pilot Jonatán a bobuľové víly je knižka nielen pre deti, ale i dospelých, ktorí vedia snívať. Ilustrácie vytvorila Radoslava Hrabovská.

Jonatán odjakživa túžil byť pilotom. To však ešte netušil, že vo svojom žltom dvojplošníku poletí až do zázračného sveta plného bobuľových víl, kde čas plynie akosi inakšie – tečie lenivo ako med na maslovom chlebe a zároveň skáče ako roztatárený lúčny koník. A práve tam zažije množstvo neuveriteľných dobrodružstiev.

Imaginárnych priateľov si požičala od vlastných detí

Autorka sa pustila do tvorby pre deti z prozaického dôvodu. Sama je mama a jej potomkovia sú obdarení bujnou fantáziou.

„Spolu s nimi sa narodili aj ich imaginárni priatelia; sedávali s nami pri stole, pobehovali nám popod nohy na prechádzkach, podchvíľou zaplavili kúpeľňu a spolu s mačkou vyhrabali zem z kvetináčov… Postavy a postavičky z knižky vznikli v detských hlavičkách, ja som im iba pomohla poskladať sa do viet na papieri, aby s nami zostali aj potom, ako deti vyrastú,“ konštatuje s úsmevom Z. Široká, ktorá ostáva aj v tomto prípade verná svojej poetike. Na svedomí to majú podľa jej slov víly i lúky, po ktorých ako dieťa behala. „Tiež rozkvitnutý jabloňový sad za domom, rozprávky u jednej starej mamy a zásoby knižiek u tej druhej. Starkého opery a obrazy od Benku a Bazovského u deda. Poézia sa neberie vo mne, je všade, ja si ju naberám z okolia a zo spomienok a podávam ďalej.“

Pilot Jonatán je knižkou rovnako pre chlapcov ako aj pre dievčatká, čo je nezvyklé a zároveň mimoriadne náročné vymyslieť. Námet vnukli autorke deti – syn, nadšenca lietadiel a kadejakých komplikovaných strojov, a dcéra, ktorá, ešte aj teraz, v desiatich rokoch, nakúka medzi okvetné lístky, či tam nezaspala nejaká víla a dokáže hladkať včely a čmeliaky po brušku bez toho, aby odleteli.

Slovné hračky, ´srandičky´ a rýmovačky 

Priznáva, že v rámci tvorby pre malého čitateľa zvažuje v krátkych príbehoch každé slovo. „Nesmie ich byť priveľa ani primálo, každé z nich musí byť dôležité pre príbeh a pritom udržiavať napätie a záujem detského čitateľa. Texty pre deti sú zároveň skvelým ihriskom pre slovné hračky, srandičky a rýmovačky.“

Pilot Jonatán a bobuľové víly  Zuzana Široká

V knižke si môžu listovať už aj dvojročné detičky – pestré, veselé obrázky Radky Hrabovskej ich určite zaujmú. Ako čítanie na dobrú noc sa hodí pre škôlkarov, ale istotne aj deti vo veku desať-jedenásť rokov, ktoré už vedia čítať samé. Tvorcovia však veria, že aj predčítavajúci rodičia a starí rodičia si z nej čo-to odnesú.

Ilustrátorka si prácu na knižke nesmierne užívala. Všetky obrázky namaľovala ručne. „Veľmi veľmi ma to bavilo. Prírodu milujem a svet chrobákov a rastlín je mi nesmierne blízky. Vlastne som vďaka tejto knižke mala prenádherné leto. Zbierali sme bylinky, hľadali spolu s deťmi námety a pozorovali hmyz. Čo sa víl týka, inšpirácia behala pod oknami,“ vraví s úsmevom talentovaná dáma, ktorá si takto zároveň uctila pamiatku na otca, ktorý miloval lietadlá.

Andrea BercikInzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.