Koronavírus zasiahol všade, ovplyvnil aj literatúru: aké knihy vyšli doteraz?


Koronavírus bez pochyby zasiahol do všetkých aspektov života. Rúška na tvári neboli len lokálnym opatrením, hoci dezinformácie operovali v plnej sile najmä so snahou ukázať, že sa u nás majú horšie ako inde. Celosvetová pandémia nám zobrala zdravie, blízkych, niektorým prácu a peniaze. Iným pridala mnoho voľného času. Obdobie ako je toto je však vždy aj inšpiráciou. Do akej miery k niečomu pozitívnemu alebo negatívnemu, je na každom z nás. V každom prípade je však dôležité spomenúť aj fakt, že koronavírus je tak silnou spoločenskou témou, že je len otázkou času, ako veľmi sa prejaví v literárnej tvorbe v beletrii. Najmä do akej miery bude koronavírus a pandémia hrať hlavnú úlohu v ľudských osudoch. Pod kľúčovým slovom pandémia sa pri vyhľadávaní dá nájsť všeličo.

Odborná literatúra, štúdie, či voľný čas s koronou

Už od roku 2020 sa k nám postupne dostávali niektoré literárne počiny. Žiadne zásadné knihy, ktoré by prinášali riešenie, skôr teóriu, alebo zábavu. Z kníh, ktoré sa naopak koronavíruse venovali po odbornej stránke mohli zaujať napríklad knihy:

Zaujímavý môže byť aj titul, ktorý sa venuje viacerým pandémiám vo svete z hľadiska ich histórie. Kniha vyšla už v marci 2020 a reagovala tak na blížiacu sa pandémiu veľmi promptne. Pandemie od starověku po současnost. Do lekárskeho prostredia však môžeme siahnuť aj prostredníctvom dvoch ďalších kníh. Postoj media vydalo knihu venovanú profesorovi Krčmérymu, ktorá je viac o jeho živote a o ňom. Kniha vyšla v období, keď sa na neho ešte nesypali konšpirácie spojené s údajným testovaním neznámych vakcín a pôsobením v Afrike, z čoho bol nakoniec len planý poplach a dezinformácie, ktoré sa nezakladali na pravde.

Osobnosť profesora Krčméryho je v knighe spomenutá práve v súvislosti s koronavírusovou pandémiou. Pravdepodobne bez pandémie, by sme si ho ani z laického pohľadu ani nevšimli. Kniha Krčméry vychádza s podtitulom „Radšej znesiem nadávky, ako mať za sebou cintorín. Podtitul reaguje na nálady spoločnosti a netradične je súčasťou podnázvu, aj keď zrejme dostatočne vystihuje, o čom chce kniha byť. Inou knihou, ktorá pochádza z prvej línie bojujúcich lekárov, je česká S lékaři v první linii, ktorá vychádza z reportáží reportérky lenky Klicperovej.

V roku 2020 dokázala pred Vianocami zareagovať aj známa autorka Jarmila Mandžuková s knihou Když viry útočí. Je však nesmierna škoda, že anotácia pôsobí ako rýchlojkvas podobne, ako možno aj kniha. Podobne ako iný nemenovaný lekár, považovaný za odborníka by nemal byť považovaný za odborníka na všetko z oblasti medicíny. S anotáciou, s akou vyrazila táto kniha do sveta, nie je absolútne jasné, čo 176 stranová kniha prináša. Pri niektorých knihách, ktoré dokázali vyjsť a zareagovať na dané obdobie, cítime obavy, či je naozaj dielom potreby, alebo len snahy o využitie virálnosti a dopytu po informáciách.

Niečo, čo má prínos pre najmenších

Koronavírus vnímajú celkom inak deti. Určite tie, ktoré sú nútené nosiť rúško v škole. Inak však tie najmenšie. Svet bez rúška si niektoré z nich ani nepamätajú. No môžu pociťovať strach, alebo neistotu z toho, čo sa deje, alebo prečo ľuďom nevidieť tváre. Niektoré nálady v spoločnosti môžu taktiež deti pociťovať negatívne, najmä ak vidia a sledujú zmeny k horšiemu. To, čo možno pokladať za pozitívnu literárnu tvorbu, sú knižky venované deťom. Také, ktoré tému pandémie a koronavírusu zapájajú do obsahu. Pripravujú a snažia sa vysvetliť tému deťom.

  • Mami, oci, bojím sa – je knihou od Petry Aslan Šinkovej, známej detskej psychologičky. Kniha vychádza v marci 2021, rok po vypnuknutí a nie je tak rýchlokvasom, ktorý bolo nutné čo najskôr vydať. Práve naopak. Nechýba mu odbornosť a renomé vydavateľa – Fortuna Libri. Kniha prináša potrebné témy, riešenia a zaujímavý obsha pre rodiny s malými deťmi.
  • Detská univerzita aj pre dospelých 2020 je knihou, ktorá vychádza z detských otázok na Detskej univerzite Komenského v Divadle Aréna na jeho 18. ročníku. Najmä otázok detí, ktoré sa týkali koronavírusu.

A čo beletria?

Nechajme sa prekvapiť, s čím prídu autori. Je nepochybhné, že koronavírus zakomponuje Jo Nesbo, Lars Kepler, Borjlindovci, prípadne Dan Brown do niektorého zo svojich budúcich diel. Určite mimo Dominika Dána, ktorý sa inšpiruje prípadmi z minulosti, či diel pod značkou Agatha Christie, ktoré sú zo zárukou, že nebudú poznačené koronavírusom. Na šťastie.



Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...