Bratislava, 5. februára 2021 – Vychádza kniha silných príbehov z pandémie, zbierka jedinečných výpovedí o tom, ako sa známe slovenské osobnosti i obyčajní ľudia vyrovnávali s jarným lockdownom. Knihu Celkom (ne)obyčajné veci izolovanej doby – 19 príbehov z karantény vydáva vydavateľstvo Lindeni, ktoré venuje jedno euro z každého predaného výtlačku na činnosť neziskovej organizácie Post Bellum SK.
Svet sa mení a my s ním
Všetky naše plány sa po rozšírení pandémie razom ocitli v domácej izolácii spolu s nami. Hoci politici vypli krajiny, naše životy sa nezastavili. Strachy, nádeje, optimizmus i praktické riešenia, všetci prežívame radosti i trápenia unikátnym spôsobom. Táto knižka ponúka čitateľom pohľady do mnohých sfér spoločnosti a najmä jedinečné a silné osobné príbehy. To všetko optikou devätnástich zaujímavých ľudí. „Kniha vznikla spontánne, keď sme počas našich online porád vymýšľali, čo môžeme ako vydavateľstvo počas pandémie urobiť. Vytipovali sme množstvo osobností a sme radi, že väčšina z nich sa nechala nahovoriť,“ hovorí šéfredaktor vydavateľského domu Albatros Media Slovakia Erik Fazekaš. „Sú to skutočne osobné, častokrát až intímne výpovede ľudí z rôznych sfér, od kultúry, cez šport až po vedu a biznis. Tešíme sa, že sú zastúpené viaceré menšiny, alebo že príbeh napísala aj pani, ktorá zažila izoláciu kedysi dávno, počas holokaustu. V príbehoch je na jednej strane veľa emócií, na druhej strane sú aj záznamom zvláštnej doby, na ktorú história nezabudne.“
Od začiatku vzniku knihy Celkom (ne)obyčajné veci izolovanej doby – 19 príbehov z karantény bolo vydavateľstvo rozhodnuté, že časť výťažku venuje na dobrú vec. „Zvažovali sme viaceré organizácie, napokon sme si vybrali neziskovku Post Bellum – je nám blízka tým, že tiež zaznamenáva dôležité a silné príbehy našej histórie. Euro z každej predanej knihy venujeme na ich činnosť.“
- V PREDAJI NA: MARTINUS | PANTA RHEI.
Mnohé tváre, hlasy aj známe mená
Kniha hovorí o životoch a plánoch, ktoré sa zo dňa na deň vyparili do stratena a nahradila ich izolácia. Opisuje, ako rôzne sa s ňou dá vyrovnať, prispôsobiť či dokonca nájsť silu pomáhať. Poetka Mirka Ábelová prežila v jarnej izolácii posledný trimester tehotenstva a druhýkrát sa stala matkou. Vedec Pavol Čekan využil znalosti z vedy i organizačné skúsenosti, aby so svojím tímom vyvinuli test na zisťovanie vírusu SARS-CoV-2. Manažér Mário Gešvantner bojoval s marketingom v online priestore, ale aj s osobnými úzkosťami. A zistil, že terapiou môže byť aj práca na tejto knihe. Hokejista Dominik Graňák prekonal prasaciu chrípku aj vírus zika, no teraz musel prijať aj nečakane skorý koniec sezóny. Horolezec Peter Hámor musel utiecť z milovaných Himalájí a znovu odložiť pokus o vysnívaný prvovýstup. Speváčka Jana Kirschner na vlastné uši zistila, ako znie stíchnutý Londýn. A že aj nad ním žiaria hviezdy. Dobrý anjel Ľudmila Kolesárová prežívala okrem svojej karantény aj izoláciu tých, ktorí bojujú s rakovinou.
Kto ďalší?
Spisovateľka Monika Kompaníková smútila v dobe osamelosti hneď po dvojnásobnej osobnej strate. Lekárka Alena Koščálová bojovala v prvej línii a len ťažko sa vyrovnávala so smrťou. Učiteľ Dávid Králik vnímal izolovanú jar ako nové dobrodružstvo vo vzdelávaní detí. Terénna asistentka Alžbeta Mižigárová pomáhala obyvateľom osady Žehra, keď ju uzavreli pred svetom. Deväťdesiatročná Eva Mosnáková zažila izoláciu, keď sa počas druhej svetovej vojny skrývala pred fašistami. Teraz nestrácala iskru a svoje stretnutia presunula do sveta internetu. Maliarka Katarína Olíková strávila karanténu s rodinou i návštevami Národného onkologického ústavu.
Psychologička Sylvia Ondrisová nadchla svojich kolegov, aby spolu pomáhali ľuďom v prvej línii zvládať psychickú záťaž. Politička a právnička Lucia Plaváková skúmala možnosti a problémy dúhových rodín v novej situácii. Študentka Alexandra Pónyová strávila vyše päť týždňov v štátnej karanténe s pozitívnym testom na SARS-CoV-2. Event manažérka Paula Poštolková hľadala ďalšie inšpirácie pre Novú Cvernovku a kultúrnu scénu, ale aj nový systém fungovania pre samu seba. Riaditeľka spoločnosti Lucia Rabatinová nachádzala efektívne spôsoby nutného fungovania firmy v čase krízy. Spoluzakladateľ softvérovej firmy Šimon Šicko sa podieľal na vzniku platformy Kto pomôže Slovensku v čase, keď to bolo najpotrebnejšie. A novinár Marián Szücs pomohol ostatným prehovoriť o svojich príbehoch a stal sa tak ich súčasťou.