Hawking a Dalajláma: Veľké životné príbehy plné odhodlania a optimizmu


Čo spája Stephena Hawkinga a Jeho Svätosť dalajlamu? Takmer neuveriteľný a inšpiratívny príbeh výnimočných osobností, ktoré si získali pozornosť a srdcia miliónov ľudí po celom svete. Vydavateľstvo SLOVART prichádza pred Vianocami s dvoma jedinečnými publikáciami, ktoré približujú život a dielo týchto dvoch velikánov.

Stephen Hawking Slovart 2020

Stephen Hawking

Fyzik a autor popularizačných kníh Leonard Mlodinow sa so Stephenom Hawkingom zoznámil v roku 2003. Spriatelili sa a spolu napísali bestsellery Ešte stručnejšia história času a Veľký plán. Mlodinowova Kniha o priateľstve a fyzike, ktorá práve vychádza vo Vydavateľstve SLOVART, vykresľuje Hawkinga z pohľadu blízkeho človeka. Predstavuje ho ako fyzika, ktorému jeho objavy zabezpečili nesmrteľnosť, ale aj vedca, ktorý ich verejnosti podal tak zrozumiteľne, ako nikto predtým. Približuje ho ako muža s vášňou pre dobré víno a karí, ale aj ako kolegu, ktorý ocení, ak ho iní upozornia na chybu. Zobrazuje ho ako priateľa, ktorému vážne ochorenie ALS dovoľovalo komunikovať rýchlosťou iba šesť slov za minútu, ale ktorý nikdy nezabudol začleniť do rozhovoru humor. Ukáže ho ako človeka, ktorý vyhlásil, že choroba mu pomohla sústrediť sa na to, čo ho baví. A hoci by sme sa mohli domnievať, že pre Hawkinga bola životom v prvom rade fyzika, nie je to tak. Kniha Leonarda Mlodinowa vychádza v preklade Zuzany Greksákovej.

Názory

„Leonard Mlodinow dokázal nemožné. Napísal majstrovský, dôverný, premyslený, pútavý a svieži portrét Stephena Hawkinga, jedného z najvýznamnejších mysliteľov našich čias, a zároveň zostal nadmieru verný fyzike. Hawking by bol na jeho knihu hrdý. Na základe pätnásťročnej spolupráce oboch autorov Mlodinow odpovedá aj na jednu z najzáhadnejších otázok, ktorú si kladie verejnosť: Ako dokázal Hawking ustavične prichádzať s úžasnými fyzikálnymi objavmi, keď trpel ochromujúcou a vysiľujúcou chorobou, ktorá by zničila bežného smrteľníka?“

  • MICHIO KAKU, autor bestsellera The Future of Humanity: Our Destiny in the Universe

„Stephen Hawking bol jedinečný vedec aj človek a Mlodinowova kniha je unikátnym pohľadom na jeho život a prácu. Je poučná i dojemná – predstavuje hlboký pohľad na myseľ, ktorá dokázala preniknúť celým vesmírom.“

  • SEAN CARROLL, autor bestsellera Something Deeply Hidden: Quantum Worlds and the Emergence of Spacetime

„Dôverný, jedinečný a inšpiratívny pohľad na život a dielo jedného z najväčších mysliteľov našich čias. Plný postrehov, humoru a doposiaľ nezverejnených historiek – pohľad na Stephena Hawkinga, ktorý bol dopriaty málokomu, no všetci ho ocenia.“

  • JAMES CLEAR, autor bestsellera Atómové návyky: Jednoduchý a overený spôsob, ako si vybudovať dobré návyky a zbaviť sa zlých

Tak, ako sa Stephen Hawking zapísal do sŕdc ľudí ako fyzik, ktorý dokázal byť jedným z najväčších popularizátorov fyziky aj napriek svojmu hendikepu, tak oslovil verejnosť 14. dalajláma ako chlapec, ktorý musel opustiť svoju vlasť a žiť v exile, no aj tak stal jedným z najrešpektovanejších svetových lídrov.

14. dalajláma Slovart 2020

Jeho Svätosť 14. dalajlama

Výpravná publikácia s vyše 400 dosiaľ nepublikovanými fotografiami a dokumentmi ponúka autentickú biografiu Jeho Svätosti 14. dalajlamu. Autorom životopisu je Tändzin Gedže Täthong (1943), ktorý sa v blízkosti dalajlamu pohyboval štyridsať rokov. Pôsobil ako jeho osobný sekretár a mal na starosti komunikáciu s médiami. Sprevádzal ho tiež na niekoľkých oficiálnych medzinárodných návštevách, vrátane stretnutia s pápežom Pavlom VI. vo Vatikáne v roku 1973, historicky prvej ceste do Ameriky v roku 1979 a slávnostnom odovzdávaní Nobelovej ceny v Osle v roku 1989. Počas štyroch desaťročí spolupráce si Täthong vytvoril blízky vzťah nielen s dalajlamom, ale i s jeho rodinou. Jeho slová sú hlboko presvedčivé, podávajú nezabudnuteľný portrét výnimočného človeka a odhaľujú dôvody, prečo si získal pozornosť a srdcia miliónov ľudí po celom svete. Kniha, ktorú do slovenčiny preložila Miroslava Belešová, zároveň atraktívnou formou približuje tibetskú históriu a kultúru.

S inšpiratívnymi príbehmi týchto dvoch neobyčajných mužov sa môžete vybrať na cestu za veľkými objavmi a poznaním.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.