Našli ste chybu v tlačenej knihe? Ako postupovať a nevyzerať ako blb?


Knihy sú náročné stvorenia. Vyžadujú si opateru skôr ako sa narodia a niektoré z nich majú pred sebou život večný. No väčšina z nich upadne do zabudnutia už o niekoľko desaťročí a nespomenie si na ne ani len ich autor. Proces ich výroby a prípravy môže byť náročný a môže sa stať, že obsahuje chybu, ktorá kole oči čitateľom viac, či menej. Kým pri beletrii môže byť chyba faktická menším zlom, pri knihe náučnej môže znamenať problém, zlé citácie, nesprávne chápanie a ovplyvniť môže všeličo.

Dieťa číta

Tlačová chyba je drobnosť, ktorá unikne. Iné je však tlačiarenská chyba pri zväzovaní strán a iné faktická chyba. Nájsť ich v knihách je príležitosťou, kedy do vydavateľstva môžete napísať a informovať ich o svojom náleze. Čo celkovo pri náleze chýb robiť a nerobiť si dnes povieme v tomto článku.

Tlačová chyba v beletrii alebo literatúre faktu

Ak ste našli tlačovú chybu, tvrdku, či iný gramatický problém, nie je to nič závažné. No vydavateľstvo vždy ocení, ak editorom unikla nejaká chybička. Nikdy nevieme, za akých okolností kniha vznikala, či sa nešla tlačiareň zblázniť a tak sa priveľmi muselo pre skrátené termíny dodávok ponáhľať aj vydavateľstvo. Vydavateľstvo môže robiť v budúcnosti druhú dotlač knihy, a bola úspešná. Preto chyby ocenia, aby ich upravili v rukopisoch pred tlačou. Ak ste prvý, čo vydavateľstvo upozorní na viacero chýb, nie je ničím neobvyklým dostať ako odmenu nejakú knižku, hoci len pekné slovo.

Faktická chyba v beletrii

Faktická chyba v beletrii, ak sa autor možno celkom nevyzná v práci kvantového fyzika a ako náplň práce mu určí aj analýzu pozorovaní slnečnej korony z povrchu Marsu, sa dá prepáčiť. Ak je to však faktická chyba, kedy krimiromán popisuje prácu polície a reálne polícia nikdy nič podobné nerobí, tak to je už iná káva. Autor, ktorý okolo policajnej práce neprešiel ani oblúkom by o nej asi nemal písať. Stále však berme do úvahy, že knihy venované deťom naozaj nemusia popisovať prácu polície úplne podrobne. Akákoľvek chyba ale môže byť vo vydavateľstve prijímaná ako postreh a dobrá pripomienka.

Ak však prídete do vydavateľstva vyvreskovať, že to popisované nie je vôbec v náplni práce určite profesie, alebo že sa auto nebude správať tak, ako na zľadovatenej ceste popisuje autor XY v horore ABC, majte istotu, či je to naozaj tak. V opačnom prípade vás môže prekvapiť nie len niekoľko linkov na presný technický popis reálnych udalostí z minulosti, ktoré inšpirovali autora k napísaniu toho, čo napísal. Buďte si istí tým, čo do vydavateľstva píšete a všetko bude fajn.

Chyba tlače

Priebeh tlače kníh v tlačiarňach, kde sa tlačia tisíce kníh takmer bez prestávky, je pre väčšinu z nás nepredstaviteľná. Spôsob, akým sa knihy zošívajú a kompletizujú, je mimoriadne náročný. Môže sa stať, že papierové vnútro sa do obálok vloží a predsádkou prelepí aj tak, že je vnútro otočené. Začína poslednou stranou a hore nohami. Bežný Slovák zareaguje naštvane a možno vulgárne. Bežná Slovenka sa najčastejšie spýta, čo sa dá s knihou robiť. Predajca vám ju pritom vyreklamuje. Ak ide o nákup bez lístka, je možné o výmenu požiadať priamo vydavateľstvo. To, čo ste ale možno netušili, je fakt, že takáto kniha má o desať či dvadsať rokov desaťnásobne vyššiu hodnotu. Kniha Harry Potter, ktorá by bola takou raritou, že by bola všitá hore nohami, sa môže medzi zberateľmi kuriozít pohybovať aj v trojciferných sumách. na eBay možno pokojne až v štvorciferných.

Faktická chyba v literatúre faktu a encyklopédiách

Nájsť faktickú chybu v encyklopédii alebo odbornej literatúre je, predstavme si, celkom bežné. Sme ľudia. Aj preto si niektoré fakty overujeme pri viacerých zdrojoch. Chyby v odbornej literatúre by sa vyskytovať nemali. No nepočítame za ne neaktuálne informácie. Napríklad ak kniha, ktorá vyšla v januári, nebrala do úvahy decembrové objavy. Vydanie knihy je totiž niekoľkomesačný proces. Prekladaná literatúra je pritom viazaná na literatúru v pôvodnej jazykovej verzii. Ak je nejaký údaj tam, pravdepodobne bude aj v slovenskej verzii.

Čo určite môžete spraviť, je informovať vydavateľstvo, uviesť presné fakty a vyznačiť chyby. Ak ide o jedinú chybu, nerobte z toho veľkú vedu. Nájdite aj ďalšie. Buďte to práve vy, čo sa ponúkne a upozorní vydavateľa na chyby. Vydavateľstvo sa môže pekne odvďačiť.

Ako upozorniť vydavateľstvo na chyby?

Sme Slováci. Čo si budeme hovoriť. Aj keby sme knihu dostali zadarmo, sme schopní robiť neuveriteľný vresk a vyvolávať vojnu za to, že je meno hlavného hrdinu zle preložené, alebo nejaký údaj v knihe nie je správny. Prekladoví škriatkovia môžu tiež spôsobiť nejakú šarapatu. Napísať do vydavateľstva je dobré písomnou formou, no ak je to príliš komplikované, postačí aj email. Pekný, slušný email. Ak si vydavateľstvo zaslúži tvrdé vulgarizmi a nadávky, alebo vyhrážania sa medializáciou pre niekoľko chýb, samotný pisateľ takéhoto upozornenia dokazuje, že prichádza ako nepriateľ, v nepriateľskom tóne komunikovať začal a bude v ňom pokračovať. Nemá záujem počuť zo strany vydavateľstva nič konštruktívne na obhajobu. Útočiť pri prvom emaily je typické slovenské. Aj vtedy sa objavujú tety, strýkovia, súrodenci a všetci pracujú v Markíze, v Lampárni, či v RTVS a všetci títo rodinní príslušníci sú pripravení pripraviť reportáž o chybe v knihe od vydavateľa XY.

Preto jedno pekné a jednoduché odporúčanie. Vydavateľa informujte o chybách a požiadajte o vrátenie knihy. Peniaze vám budú vrátené v prípade každého jedného vydavateľa. Aj toho najmenšieho, pre ktoré bude každá jedna vrátená kniha bolestivá. Upozornenie na chybu, ktoré nič nepožaduje však môže byť odmenené. Nadávaním a vyhrážaním sa pripravíte o slušnú komunikáciu. Rovnako tak ako pri reklamácií akéhokoľvek iného tovaru.



Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...