Nová Biblia v luxusnej verzii aj s fotografiami oltára Majstra Pavla z Levoče


Na predvianočný trh sa chystá výnimočná verzia Biblie s akou sme sa doteraz nemali možnosť stretnúť. Hlavne zberatelia vzácnejších kníh si môžu prísť na svoje, ak majú vzťah jednak ku Biblii, alebo aspoň k Levoči a jej najväčšiemu pokladu. Viac ako 18 metrový gotický oltár v chráme sv. Jakuba na Námestí Majstra Pavla je dielom slávneho majstra, ktorého život je v značnej miere zahalený tajomstvom. Významná pamiatka v minulosti veľmi významného slobodného mesta je zapísaná aj na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO spolu s ďalšími pamiatkami na Spiši.

Hoci pri osobnej návšteve si oltár nemôžete odfotografovať a ani pri osobnej prehliadke z neho veľa neuvidíte, podrobný pohľad na oltár vám môže sprostredkovať hodnotná dvojica kníh a profesionálny fotograf Jan William Drnek z Českej republiky. Ten v spolupráci s vydavateľstvom IKAR, a.s., a biblickým textom posledného prekladu Spolku svätého Vojtecha, prinášajú neopakovateľnú verziu Biblie. V drahej luxusnej a tiež v menšej o niečo lacnejšej verzii. Zaujímavosťou určite je, že obe knihy vychádzajú v limitovanom zberateľsky atraktívnom náklade, hoci rozdielne vyhotovením.

Retabulum, súčasť luxusnej verzie Biblia s oltárom Majstra Pavla

foto: retabulum je súčasťou lacnejšej, aj drahšej knihy. Zdroj: luxusnakniznica.sk

777 číslovaných kníh s cenou 300 EUR. Čo s touto cenou jej majiteľ získa?

Je nám jasné, že investovanie do umenia a do kníh je už na Slovensku dávnym folklórom. Už niekoľko rokov je na malom Slovensku viditeľný trend záujmu o hodnotné a číslované knihy. Preto je nepochybné, že o knihu v cene 300 EUR s obsahom, aký má táto konkrétna, bude záujem. Krásna čierna Biblia doplnená o detailné fotografie oltára Majstra Pavla bude k dispozícií len na stránkach www.luxusnakniznica.sk, na samostatnej rezervačnej stránke s možnosťou výberu konkrétneho čísla.

limitovaná edícia Biblia a oltár Majstra pavla z Levoče

Vlastnosti tejto knihy:

 • 856 strán vo formáte 28×37,5 cm obsahuje kompletné znenie Starého a Nového zákona po najnovšej revízii Spolku Svätého Vojtecha
 • Čierny obal je potiahnutý materiálom známym ako Vivella Synt3 so slepotlačou, tzlatou razbou a obrázkom tlačeným hexachromom.
 • Súčasťou balenia je sprievodná brožúra tlačená hexachromom s popisom oltára, jednotlivých sôch a snímkov. Taktiež približuje život Majstra Pavla
 • Darčekom je otváracie papierové retabulum – zmenšenina časti oltáru s otváracimi dvierkami v rozmeroch 39,6×29,7 cm
 • Kniha má tri lacetky – hnedú, zlatú a zelenú.
 • Súčasťou sú biele textilné rukavice
 • Oficiálne stránky:  https://www.luxusnakniznica.sk/

Drahšia kniha má 150 náklad a cenu 1500 EUR. Čo obsahuje?

Drahšia kniha je nepochybne výraznejšou investičnou príležitosťou. Nepochybne zaujímavý vianočný dar, hoci naozaj zrejme len pre významných ľudí, obchodných partnerov, či farnosti. Táto verzia je výraznejšia. Obsahuje 856 strán a formát 28×37,5 cm vo svojej vlastnej priehľadnej škatuli. Súčasťou balenia je fotografia oltára 50×85 cm na papieri typu FOMEI Collection Baryta SILK aj s podpisom fotografa Jána Williama Drneka. Súčasťou je rovnako tak retabulum Majstra Pavla a sprievodná brožúrka ako pri predošlej lacnejšej verzii.

Ďalšie vlastnosti tejto knihy:

 • Obsahuje 792 biblických textov tlačených čiernou a zlatou a 60 strán farebných ilustrácií.
 • Ručne viazaná kniha s drevenou obálkou (morené jaseňové drevo) s hrúbkou 10 mm, s koženým spojením a chrbát spája päť umelých väzov. Na chrbte je použitá zlatá razba.
 • Ručná kníhviazačská práca pochádza z dielne majstra Richarda Meyera v Esslingene.
 • Všetky hárky sú orezávané samostatne, takže kniha nepôsobí strojovo.
 • Oriezka knihy je farbená
 • Na rozdiel od lacnejšej knihy je súčasťou drahšej aj list vlastníctva
 • Oficiálne stránky predaja: https://www.luxusnakniznica.sk

Zopár zaujímavostí

Fotografovanie Oltára nie je jednoduchá záležitosť pre dôležitú prácu so svetlom. Najmä nafotenie zlatého zdobenia a metalických farieb je veľmi komplikované. Správne nasvietenie je tak dôležité aj pre zaistenie čo najdokonalejšieho výsledku. Mať takto zachytené kultúrne dedičstvo je vždy dôležité. Zachovať zaznamenané prvky, sochy, farebnosť a ich stav aj pre ďalšie generácie. V čo najvyššej kvalite pre akékoľvek požitie v ďalekej budúcnosti. Napríklad na vzdelávanie, pre výskum, či ďalšiu prácu reštaurátorov.

Knihy sú v exkluzívnom predaji len na luxusnakniznica.sk a nikde inde. Poštovné poplatky sa v obchode nehradia. Knihy sú posielané na účet predajcu. Viac príležitostí na získanie takto priameho pohľad na oltár z blízka už nie je. Vzhľadom na prísne obmedzenia ani byť v blízkej budúcnosti nemusí. Oltár z Levoče je mimoriadne cennou pamiatkou, cennou bol a naďalej zostáva. Pre budúcich 150+777 majiteľov nových kníh bude sochárske dielo z Levoče oveľa bližšie. Pre všetkých ostatných zostáva naďalej hlavným turistickým ťahákom do chrámu Sv. Jakuba v Levoči.

Zdrojom fotografií je www.luxusnakniznica.sk, + naša prípadná úpravaInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...