Knihy podpísané autorom, zmysel nákupu a podpisovania kníh


Do akej miery má zmysle nakupovať knihy s podpisom autora? Napríklad v rámci aktuálnych predajov niektorých vydavateľstiev a obchodov, prípadne kúpiť knihu na Bibliotéke? Na osobných akciách nie je vždy záruka, že sa k autorovi dostanete. No pri každej slušnej akcii, ktorá je spojená s predajom knihy sa viac menej aj očakáva, že autor si nájde čas na svojich čitateľov. Má však takýto podpis naozaj nejakú hodnotu? Čo ak spisovateľova hviezda zhasne a nebude po nej taký dopyt? Bude mať cenu aj potom? Takéto a iné otázky sa naozaj objavujú. K nim je možné sa vyjadriť prostredníctvom troch rôznych poznámok.

Podpísaná kniha znamená vždy „niečo navyše“

Mať podpísanú knihu v rámci internetového predaja, alebo v rámci akcie, kde ste si vystáli rad, znamená, že máte knihu, ktorej sa dotkol samotný autor. Venoval vám čas a podpísal ju – autogram autorov má svoju hodnotu vždy. Aj pri menej uznávaných autoroch. Nájsť v antikvariáte či výpredaji knihu, ktorá má podpis autora znamená tiež kus šťastia. Veď knihy vychádzajú na tisíce a autor podpíše vždy len pár. Cielene nepodpisuje celý náklad azda nikto vo svete.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Emily D. Beňová (@emilydbenova),

Mať podpísaný starý výtlačok nežijúcim autorom má vyššiu cenu, lebo viac takých už nebude. Mať výtlačok Tajovského, Hemingwaya, Kukučína, nejakého Štúrovca, to je doslova Terno. Známy môže byť autor počas života, aj po smrti. No čakať na smrť autora, ktorého ste práve požiadali o podpis je zvláštne, drsné, aj hlúpe, hoci asi každému držiteľovi podpisu to aspoň okrajovo napadne. Mať podpísanú knihu znamená mať niečo navyše.

Podpísaná kniha môže rásť na cene

Získať podpis autora kedykoľvek počas jeho života a kariéry, či v časoch keď je ešte neznámy, alebo v časoch, keď jeho hviezda zhasína, je vždy akousi investíciou pre zberateľa. Povedzme, že ste fanúšikom žánru, alebo kníh s tematikou, akej sa venuje dotyčný autor. Podpis, ktorý ste si vystáli, môže mať vždy hodnotu. A vždy môže byť táto  aj vyššia, ak nájdete človeka, ktorý si nevystál rad, je fanúšikom autora, fanúšikom žánru, alebo len fanúšikom signovaných kníh. Je to zvláštne, no časom rastie určitá zberateľská, respektíve umelecko-zberateľská hodnota každej jednej podpísanej knihe.

Podpísaná kniha je o pocite „koristi“

Nech ste akýkoľvek lovec, určitý pocit „koristi“ možno cítiť aj pri podpísaných knihách. Tí, ktorí sa venujú návštevám besied v knižniciach, stretávajú sa, alebo vyhľadávajú besedy s autormi, čítajú a navštevujú krsty, Bibliotéku, či novinárske projekcie, to poznajú. Sú príležitosti, kde sa dajú autori stretnúť viac, iní sú celkom nedostupní,. Získať podpis je tak malou korisťou. Pre slovenského čitateľa mohla byť lákavá Heather Morrisová, u ktorej sa po podpis jej svetoznámej knihy tetovač z Osvienčimu podarilo dostať viacerým nadšencom podpísaných kníh na poslednej Bibliotéke.

Heather morris tetovač, podpisovanie kníh
Foto: Heather Morris podpisuje knihu Tetovač z Osvienčimu, Bibliotéka 2018, autor: TG

Mať svoj úlovok v polici znamená, že aj kniha má pre vás väčšiu cenu. Možno ju nebudete považovať za bežnú knihu, ktorú ochotne požičiate niekomu ďalšiemu. Najmä tie dobré knihy a známi autori dokážu hriať pri srdci. S pocitom ulovenej koristi, možno pre pocit, že ste pri vystátí radu nakoniec stretli autora všetkých tých riadkov, ba dokonca s vami prehodil pár slov. Človek zisťuje, že mnohí sú ľudia z mäsa a kostí. Škoda len, že aj na Slovensku badať niektorých populárnych autorov maniere a aj určitým pohŕdaním čitateľmi.

Akú má však podpis cenu, sa nedozviete. Nikto nikdy nevytvoril cenník. Ide o zberateľskú oblasť, kde je cena vždy vecou dopytu a záujmu. Predať podpísanú knihu môžete hocikomu za malý peniaz a konkrétnemu zberateľovi za viac. Nájsť ho je však niekedy ťažké. Aj vy môžete mať predstavu o hodnote, ktorú vám môže poupraviť vaše okolie. No každá kniha má hodnotu, kde je plusom, malým či veľkým, ak má aj podpis.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Rimavska Sobota dakujem! 🙏🏻❤️😊 #rimavskasobota #beseda #luciasaskova #kniznicamatejahrebendu #author

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Sasková (@luciasaskova),

Podpísaná kniha teda má zmysel

Nejde totiž len o dobrý pocit čitateľa, ale aj autor samotný záujmom o podpis knihy cíti viac, ako si dokáže čitateľ predstaviť. Podpora zo strany čitateľov je dôležitá. Záujem o autora, o jeho podpis je určitým motivátorom. Celkovo sú rôzne akcie, kde je možnosť získať podpis aj pre autora reklamou, spôsobom ako sa prezentovať, získať ďalších čitateľov, podporiť svoju knihu. Ak cíti podporu od čitateľov, len hlupák by si ich nevážil a nemal záujem im venovať nejaký čas. Hoci pár pohybov rukou na knihe, čo pre mnohých čitateľov môže v prípade obľúbeného autora znamenať tiež veľa.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Podpísanú knihu si môžete oddnes kúpiť v #PantaRhei #aupark #bratislava aj s niečim drobným navyše.

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Najt (@tomnajt),

Nuž a potom sú autori, ktorí nič nepodpíšu, priamo vás nepotrebujú, pretože ich predaje nie sú odkázané na vašu peňaženku. Odbiť vás môžu na spoločenských akciách, na ulici, či na vlastných knižných akciách. Všade tam, kde nie sú médiá. Môže sa stať. Byť otravným fanúšikom na nevhodnom mieste je jedna vec. Voľba spôsobu odmietnutia a správanie oslovenej osobnosti je už vec druhá.

PERLIČKA NA ZÁVER

V prípade, ak máte knihu podpísanú autorom, je možné, že vám ju v prípade reklamácie kníhpredajca nevezme. Ak to pojme „tabuľkovo“, kniha je počarbaná, čo znamená, že je poškodená. Nie každý hľadí na fakt, že podpisom získa určitú hodnotu navyše. Najmä ak predajca knihu vracia späť do veľkoskladu, je vnímaná ako pozmenená perom = počarbaná = poškodená. Ak ju už máte a nie je dôvod pre reklamáciu vážny (chýbajúce strany, zlá tlač a podobne), možno je lepšie si ju ponechať.



Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...