Mirka Varáčková o motýľoch v nás… v novinke Najmilšie želanie


September začíname plnou policou literárnych noviniek. Jednou z nich je román Mirky Varáčkovej pre kategóriu čitateľov young adult, ale určite si nájde fanúšikov aj medzi tými staršími. Kniha totiž pojednáva o téme, ktorá je opomínaná naprieč viacerými generáciami – o psychických problémoch.

Najmilšie želanie

Najmilšie želanie je príbeh o dievčati, ktoré rodičia „odložia“ do stredoškolskej internátnej izby – ďaleko od prostredia, na ktoré je zvyknuté. Na jednej strane je Gréta stále v meste, v ktorom žila, ale nedostatok pozornosti od rodiny a nová situácia ju desia. Je naučená sústrediť všetku svoju pozornosť na sestru, ktorej zdravotný stav vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Pod tlakom okolností, odkázaná len sama na seba, prepadne Gréta do sveta, z ktorého cesta nazad je neľahká a tŕnistá.

Autorka námety na svoje knihy nehľadá, prichádzajú k nej samé od čitateľov, ktorí sa stretli s podobnými situáciami. Rovnako to bolo aj pri písaní knihy Najmilšie želanie. V ankete na Instagrame sa opýtala, či majú jej fanúšikovia skúsenosti s konkrétnym problémom. Bolo až prekvapujúce, koľkí sa s ničím podobným stretli a zdôverili sa jej. Ako sama autorka hovorí: „duševné poruchy sú v našich životoch ako pliaga, ako niečo, s čím mnohí bojujeme, ale bojíme sa otvorene o tom hovoriť. Lebo hanba. Lebo nálepka a predsudky. Tabuizovať asi nie je dobré nikdy a nič.“

O autorke Mirke Varáčkovej

Knihy Mirky Varáčkovej sú pravidelne nominované na ocenenie Panta Rhei Awards, jej román Drž ma, keď padám (SLOVART) sa v roku 2017 umiestnil v rámci tejto súťaže na prvom mieste v kategórii Slovenská mládežnícka kniha roka. V roku 2020 získala druhé miesto v tejto súťaži s titulom Zostanem s tebou.  Vo Vydavateľstve SLOVART vyšla aj Mirkina dystopia Adaptácia (2015) a viacero kníh pre dospievajúce dievčatá: Stálo to za to (2018), Grafitové dievča (2017), Len to nikomu nepovedz (2015), To, čo nás spája (2019) a Hviezdy pre teba (2021). Knihy Mirky Varáčkovej vychádzajú aj v češtine. Na sociálnych sieťach ju môžete sledovať na FacebookuInstagrame.

Stojí aj za projektom Zachráň knihu, ktorý je iniciatívou slovenských spisovateľov a spisovateliek na podporu pôvodnej literatúry.

Kúpite aj na martinus.sk alebo na bux.skInzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.