Už čoskoro: Dobrodružstvá detektíva Miloša od Márie Grab Blaškovej


Máte doma nezbedníkov? Vymýšľajú občas neplechy, pri akých vám chce rozum stáť? Práve im je určená rozkošná knižka Dobrodružstvá detektíva Miloša od Márie Grab Blaškovej, ktorú v týchto dňoch vydáva Vydavateľstvo Maxim.

Dobrodružstvá detektívaMiloša

Tri príbehy

Ukrýva tri príbehy plné tajomstiev, napätia, nebezpečenstva a nečakaných rozuzlení, ktoré zažíva osemročný detektív Miloš spolu so svojimi kamarátmi. Deťúrence čakajú prípady, o akých sa im ani nesnívalo –  Záhada Oliverovej záhrady, Záhada Vedminho lesa a Prípad nevrlého poštára.

O milé ilustrácie, ktorých je knižka plná, sa postarala výtvarníčka Radoslava Hrabovská. Kniha je veľmi dobre a čitateľne napísaná, vťahuje do deja, a to až tak, že som občas zabudla premýšľať nad obrázkami. Jednoducho som si čítala, bavila sa a smiala. Niekedy tak nahlas, že pribehli moji „chlapi“ a pýtali sa, čo sa deje. Vžiť sa do témy teda nebolo ťažké,“ naznačila ilustrátorka, ktorá je mamičkou štyroch synov a tak dobre vie, čo malý čitateľ od knižky očakáva.

Okrem vlastnej tvorby a ilustrácie venujem kopec času i deťom pri domácich úlohách a učiteľstvu. Vidím, ako sa deti či študenti boria s textom. Často majú problémy s jeho pochopením. Mám skúsenosť ako obrazy pomáhajú pri čítaní či pochopení pointy, textu, nálady. Dôraz preto kladiem na čitateľnosť obrazu. Myslím, že obraz pomáha udržať pozornosť tam, kde už prichádza únava z textu a pomáha preklenúť miesta, kde sa môže malý čitateľ strácať. Farebnosť obrázkov, detaily či tretinkové ilustrácie môžu pomôcť vypichnúť  niečo dôležité v texte a môžu byť pre deti v knihe vodidlom,“ dodala R. Hrabovská.

Pri tvorbe ilustrácií nešla ľahšou cestou a nevyužívala tablet a stylus, ale všetko maľovala akvarelom ručne na papier. Prvýkrát využila i techniku koláže. „Dlho som uvažovala nad formátom, kompozíciou a napokon som namaľované ilustrácie začala strihať, dierkovať a znovu lepiť. V mojom živote nastal zlom a odrazilo sa to i v tvorbe. Zničila som, čo som namaľovala, aby som to nanovo polepila a poskladala inak. Kompozícia sa stala živšou a pokračovala som v ilustrovaní.“

Knižka na 104 stránkach prináša takmer 40 ilustrácií, ktoré malých čitateľov určite potešia a chytia za srdce.

Informácie:

  • 978-80-89967-46-9
  • Vychádza: 29.11.2019
  • Vydavateľstvo: MAXIM
  • Napísala: Mária Grab Blašková
  • Ilustrovala: Radoslava Hrabovská
  • V predaji na MARTINUS.SK alebo BUX.SK


Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.