Slovenský unikát: najväčšia zbierka kresleného humoru, spomienka na Nežnú revolúciu


“Slovensko – 30 rokov slobody!?” – tak sa volá nová kniha z vydavateľstva Espero. Táto kniha je svojím spôsobom unikát na Slovensku: humorne ilustrované dejiny Slovenska za posledných 30 rokov. Kniha vzniká ako spomienka na revolučné udalosti z roku 1989 a na následný porevolučný vývoj na Slovensku až do dnešných dní. Spolu až 550 ilustrácií od jediného autora: Ľubomír Kotrha je naozaj špičkou vo svojej oblasti.

Knihá má pevnú väzbu, rozmer 21x21cm, až 564 strán, spolu 550 ilustrácií (kreslených vtipov).Ide teda o najväčšiu (aj najťažšiu) knihu kresleného humoru na Slovensku! Karikatúry sú usporiadané viac-menej chronologicky, tak ako vznikali a boli uverejňované.

Ako spomína vydavateľ knihy Peter Baláž: “Naša spolupráca začala už pred desiatimi rokmi – vtedy sme vydali knihu “Zlatá kniha slovenského humoru”, ktorá sa stala najväčšou zbierkou vtipov na Slovensku (420 strán, viac ako 3500 vtipov v 50 kategóriach). Do tejto knihy prispel práve aj pán Kotrha – každá kapitola sa začínala jeho kresleným vtipom. No a teraz, po 10 rokoch sme chceli využiť fakt, že sa kreslenému humoru venuje profesionálne už 50 rokov. Vznikol teda nápad zozbierať tie “naj” vtipy a vydať ich ako zbierku – akési memento a svedectvo svojej doby.

30 rokov v humorných kresbách

Porevolučné obdobie až po rozdelenie Československa bolo logicky veľmi plodné na zobrazovanie prebiehajúcich udalostí aj humornou formou. Každá doba za tých posledných 30 rokov mala svoje špecifiká. Vďaka tejto knihe si ich môžeme pripomínať aj takouto humornejšou, ironickejšou formou. Nápadov a tém v politike či bežnom živote na takéto „kreslené glosovanie“ našiel autor naozaj dostatok. V knihe sa teda objavia rôzne dôležité medzníky našich dejin (Nežná revolúcia, rozdelenie Československa, mečiarizmus, vstup do EÚ a pod.) zobrazené so štipkou vtipu, irónie či sarkazmu. Hlavnou myšlienkou projektu je podať svedectvo o Nežnej revolúcii a následných tridsiatich rokoch vývoja SR (ktorý nebol vždy ideálny). Forma kresleného humoru je vhodnou reflexiou čias minulých – umožňuje zobrazenie vážnych i menej vážnych udalostí našej histórie cez prizmu úsmevu a nadľahčenia.

Ako hovorí vydavateľ Peter Baláž: “Asi málokde a málokedy sa podarí mať takúto výstižnú kroniku – tým skôr, že je od jedného jediného autora, ktorý s ostrovtipom sebe vlastným zobrazuje naše dennodenné problémy a (najmä) politické šarvátky. A prečo práve takáto forma zobrazenia našej nedávnej histórie? Karikatúra je veľakrát výstižnejšia než siahodlhý článok, komentár či reportáž. Dokáže nastaviť zrkadlo človeku či udalosti a jediným obrazom vystihnúť podstatu problému (či načrtnúť jeho riešenie). Áno, občas je to „smiech cez slzy“ – ale o to viac je takýto humor potrebný, aby nám aj takéto tragikomické udalosti zobrazoval a ukazoval ich v inom, občas možno štipľavejšom svetle. Lebo takéto reflexie pomáhajú nastaviť zrkadlo celej našej spoločnosti. Je potom len na nás, čo s tým obrazom zo zrkadla urobíme: či ho budeme tolerovať (ako to, žiaľ, až pričasto robíme), alebo sa ho pokúsime zmeniť.”

Autor v knihe nikomu „nenadržuje“, ani nikoho nešetrí. Vtipy v knihe si berú na mušku všetky osobnosti (ktoré si to zaslúžia :)), či politické strany (tie si to asi zaslúžia naozaj všetky :)). Postupne zobrazuje naše dennodenné „radosti i starosti“, ktoré nám veľmi často práve politici dokážu pripraviť a okoreniť tak náš život o nejakú tú štipku humoru.

Ľubomír Kotrha, StartLab

foto: Ľubomít Kotrha

Aj v papierovej, aj v PDF verzii je každý vtip na jednej strane (A špeciálna PDF verzia ich obsahuje o 200 viac ako papierová až 750!).

Vychádza aj s vašou podporou

Kniha vyjde ešte pred Vianocami (dostupná by mala byť od 10.12.) Vydanie tejto knihy z verejných zdrojov podporil aj Fond na podporu umenia. Nakoľko je ale suma, potrebná na vydanie značne vyššia, rozhodlo sa vydavateľstvo uskutočniť pre knihu podpornú kampaň. Vydanie tejto unikátnej publikácie sa tak dá podporiť na portáli StartLab: https://www.startlab.sk/30rokov

Zároveň si takto možno zabezpečiť dodanie knihy priamo domov ešte pred Vianocami (ako milý darček pre seba alebo svojich blízkych). V rámci tejto kampane na podporu vydania sú pripravené aj viaceré “bonusy” – napríklad aj limitovaná zbierka nálepiek, či dokonca obraz z ilustrácie podľa vlastného výberu s podpisom autora. Špeciálne pre podporovateľov sa chystá aj rozšírená PDF-verzia knihy, ktorá má až o 200 vtipov/strán viac ako papierové vydanie.

A na záver “posledné želanie” vydavateľa: “Želám si, aby takýchto (humorných) kníh vychádzalo pokiaľ možno čo najviac – humor je totiž dôležitý, ak si chceme zachovať pri všetkom tom marazme trochu toho životného optimizmu. Na druhej strane by som bol veľmi rád, keby mali karikaturisti problém nachádzať práve v slovenskej politike inšpiráciu na svoj kreslený humor. Ale takej doby, v ktorej by sme si u nás nemali z čoho robiť žarty, sa asi nedožijem. :)”

O autorovi:

 Ľubomír Kotrha sa narodil 5. apríla 1950 v Trenčíne. Svoj prvý kreslený vtip publikoval v roku 1967 a odvtedy sa desaťtisíce jeho kresieb objavili vo viac ako 100 rôznych novinách a časopisoch na Slovensku i v zahraničí. Svoje práce vystavoval na mnohých samostatných a kolektívnych výstavách v rôznych krajinách sveta. Vydal knihu kresleného humoru DIAGNÓZA XY a ilustroval cca 20 knižných publikácií a kalendárov. Venoval sa tiež aj plagátovej tvorbe a kreslenému filmu. Diela Ľubomíra Kotrhu boli ocenené celým radom prestížnych cien a uznaní na medzinárodných súťažiach karikatúry v mnohých krajinách sveta (spomedzi mnohých ocenení spomeňme aspoň – Cuneo 1990 – 1. cena, Tokyo 2005 – grand prix, Skopje 1994 – 2. cena, Aksehir 1988 – 1. cena…). Žije a tvorí v Trenčíne. Ľ. Kotrha doteraz publikoval približne päťdesiat tisíc kreslených vtipov a získal skoro 150 ocenení na medzinárodných súťažiach kresleného humoru. (https://kotrha.webnode.sk/ )

O vydavateľovi:

Peter Baláž je milovníkom kníh a zároveň majiteľom malého vydavateľstva Espero (www.espero.sk). Od malička má rád humor a kreslený obzvlášť. Dokonca knihy s kresleným humorom aj zbiera (vo viacerých jazykoch, z viacerých krajín). O to viac si cení možnosť vydať takúto „humornú kroniku Slovenska“, ktorá bude zároveň najväčšou knihou kresleného humoru u nás. Túto knihu by rád vydal aj ako akési zadosťučinenie, či dokonca „pomstu“ všetkým tým, ktorí za tých ostatných 30 rokov viedli túto krajinu (otázne je kam) a príliš často svoju moc zneužívali iba vo svoj prospech. Nech im táto kniha nastaví zrkadlo a zostane tu s nami ako trpko-úsmevná spomienka na časy minulé. 🙂

Peter Baláž

vydavateľ

www.espero.skInzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.