Ariadnina niť, kniha o gréckej mytológii plná prekvapení a faktov


Grécka mytológia je zaujímavá z mnohých uhlov pohľadu. Z toho historického, aj kultúrneho v prvom rade. Príležitosť poznať a pochopiť vzťahy medzi postavami, rodinné väzby a skutočný pôvod, či úlohu jednotlivých postáv nám síce pomáha odhaliť Google. V rámci literatúry tiež mnoho titulov s ktorými sa dá pracovať a prinesú viac ako len tieto stručné poznatky. Pre detského čitateľa priniesť formu, s ktorou pôsobivo, zábavne a pútavo kniha predstaví celú grécku mytológiu, to je na prvé počutie sizifovská úloha, najmä ak netrafí správny spôsob prezentácie.

ariadnina niť kniha

Vydavateľstvo SLOVART prinieslo knihu, ktorá nás prekvapila hneď niekoľkými spôsobmi. Tým prvým bola veľkosť. Online kníhkupectvá jednoducho nemajú inú možnosť, ako uvádzať všetkým knihám obálky rovnako veľké. Keď však príde balíček s Ariadninou niťou, je isté, že si poň budete musieť ísť na poštu. Veľký formát presahujúci klasický A4 má svoj dôvod.

Krásna, plne ilustrovaná a pútavá

Kniha pre deti ideálna po grafickej aj obsahovej stránke, pričom zaujme aj nejedného rodiča. Pre čitateľa plná zaujímavých informácií, bez rozsiahlych textov, no najmä plná ilustrácií a zábavných labyrintov. Každá dvojstrana je svojim spôsobom bludisko, či so všimne každý pozorný čitateľ na okrajoch strán. Avšak nechýbajú ani tie reálne bludiská so zmienkou toho najslávnejšieho s jeho strážnym Minotaurom. Rôzne udalosti z mytológie, scény z putovania Odysea, ale aj predstavenie bežného života v starovekom Grécku prevádza čitateľa svetom, ktorý je súčasťou hodín dejepisu. Vysvetliť všetko táto kniha zvláda tak obratne, že si dovoľujem knihu odporúčať preštudovať všetkým, ktorých čaká v spomínaných učebniciach menej zábavne popísané učivo o starovekom Grécku a všetkom čo sa s ním spája.

Krásna a veľká kniha dokáže na plne ilustrovaných dvojstranách, ktoré si túto veľkosť jednoducho žiadali,  predstaviť rozsiahle kresby doplnené s textom. Niektoré strany tak nemožno bezhlavo preskočiť, ale priam si žiadajú, aby ste hľadali text a vysvetlivky, ktoré súvisia s dejom pri texte, ale neraz aj s ďalšími javmi a náväznosťami. To, čo však čitateľ takejto knihy čaká, je vysvetlenie pôvodu, činnosti a vzťahov medzi jednotlivými pojmami, bohmi, bytosťami dobrými či zlými. Im sa venuje časť knihy zamerané na fakty. Nerobí to rozsiahlo. Stručné predstavenie Herkulových úloh tiež poodhaľuje význam jeho mena v mytológii lepšie, než ktorákoľvek učebnica a najmä seriál, či film.

Napriek zábavnosti je reálne poučná

Pri pohľade do knihy možno čitateľ získa pocit, že je určená deťom a na zábavu. Reálne však zaujme aj 40 ročného čitateľa. Prípadne aj o niečo mladšieho, hoci cieľovka je oveľa mladšia. Môže za to spôsob komunikácie. Informácia ihneď vchádza do hlavy, pretože nie je len informáciou, ale aj jej grafickým stvárnením. Každý vie, ako prebiehal útok na Tróju a príbeh o drevenom koňovi dnes pozná každý. Lenže kniha vysvetľuje aj pár drobností okolo toho, ktoré si dávame do súvisu celkom nečakane. Poukazuje na rôzne časti putovania Odyseovej výpravy, aj Hercula, spomína pojmy, názvy, činnosti a hrdinské činy niektorých postáv a napriek miere zábavnosti a grafickému stvárneniu, ide o skutočné fakty, ktoré sa viažu na mnohé z reálneho života.

Knižka tak dáva do súvisu viacero prirovnaní a hesiel, s ktorými sa stretávame aj dnes. Práve pre mladého čitateľa môže byť cenným a zábavným zdrojom informácií o častých prirovnaniach, ktoré pochádzajú práve z gréckej mytológie a používajú sa na celom svete. Môže pochopiť význam Pandorinej skrinky a prečo tak nazývame skrytý problém, či Ariadninu niť, Ikarov let príliš blízko Slnku a ďalšie. Kniha v tvrdej obálke obsahuje 72 strán z tvrdšieho matného papiera, než je bežné. Je tým odolnejší pri svojej veľkosti aj pre listovanie detských rúk.

Jej nevýhodou je možno ak len to, že sa veľkosťou nepodobá na iné a žiada si v niektorých policiach vymyslieť iné miesto. Možno v otcovej knižnici, tak ako je tu v našej rodine. Veď aj otec do nej rád pozrie.

Informácie o knihe:

AutorJan Bajtlík
Počet strán72
Formát272 x 370 mm
EAN9788055638898
PrekladateľAlexander Horák
Rok vydania2019

Stránky knihy: https://www.slovart.skInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...