Môj prvý komiks, nová komiksová edícia a pohľad na detské komiksy


Komixové novinky v rámci novej edície Môj prvý komiks, ktoré vyšli vo vydavateľstve Slovart v spolupráci s českým známym vydavateľstvom CREW, sa môžu na prvý pohľad z čítaného textu javiť rôzne. Výsledok je však oveľa lepší na vlastné oči a vo vlastných rukách. Edícia Môj prvý komix je totiž plnohodnotnou komiksovou knihou v tvrdej väzbe s veľmi peknou kvalitou tlače. Vnútro každej z troch kníh, ktoré sa k nám dostali, sa mierne líši. Vždy však ide o knihu s typickou komiksovou stránkou precíznej kresby a textových polí. Nová edícia sa pýši troma knihami a o každej z nich nezaškodí aspoň zopár viet.

AVENGERS: RUKAVICA NEKONEČNA

Už je to nejaký čas, čo som nesiahol po žiadnom komikse. Mať náhle äkomiks v rukách s veľmi peknou tlačou v tvrdej väzbe je návrat do čítania príbehov v ktorých nikdy nechýba akcia, dostatok emócií a pochopiteľne text. Umenie komiksov je jedinečné v rukách, ktoré ich kreslia a udržiavajú si po celý čas trvania príbehu tváre, svet okolo, vrátane vlastnej logiky. Avengers kniha má hneď na začiatku predstavenie postáv a bez ďalších zdržiavaní vstupuje do príbehu.

Odporúčaná predajná cena je 7,95 € čo je zároveň určite adekvátna cena, keďže knižka je cielená na mladšie publikum. Pravdou ale zostáva, že Avengers sa veľmi do detskej podoby kresliť nedajú tak, aby sa odlišovali od bežnej svojej verejne známej. V konečnom dôsledku je tak komiksová kniha pre akéhokoľvek čitateľa, nie iba toho najmenšieho.

MINECRAFT: PRVÁ KNIHA PRÍBEHOV

Ďalšia z kníh, ktorá vychádza vo vydavateľstve Slovart, v štýle komiksov je inšpirovaná svetovo populárnou počítačovou hrou Minecraft. Kniha používa logo hry, ale tiež je vydávaná pod oficiálnou licenciou, čiže príbeh je autorizovaný, respektíve po právnej stránke oficiálny. Je o štyroch priateľoch, ktorí preniknú do sveta hry Minecraft a keďže radi zdolávajú výzvy, tentoraz sa rozhodnú prekonať tú najväčšiu v dimenzii End a poraziť draka. Mnohé z toho, čo sa v knihe objavuje, budú poznať predovšetkým hráči Minecraftu. Dá sa teda povedať, že nehráči nemusia chápať niektoré súvislosti. Zaujímavosťou je, že nejde o súčasť vyslovene série „Môj prvý komiks“ ale napriek podobnému formátu nesie názov prvého dielu „Prvá kniha príbehov“.

Opäť ide o veľmi pekne spracovanú grafiku, hoci v prípade tohto príbehu nie je dizajn tak úzko prepojený na niečo dôverne známe. Pre čitateľa tak bude všetko nové, rovnako ako postavy, ich mená, funkcie a fungovanie sveta v tomto komikse rovnako tak. V knihe sa od 77. strany nachádza netradičná príloha v podobe skicára, v ktorom autorka komentuje a predstavuje, ako kniha vznikala, prípadne ako prebiehali práce na obálke a pod. Nie je to úplne bežné, aj keď pohľad do „kuchyne“ máme ako čitatelia občas radi.

SPIDERMAN: VEĽKÁ MOC, VEĽKÁ ZODPOVEDNOSŤ

Je knihou v rámci série „Môj prvý komiks“, ktorý je verný grafickému spracovaniu ako pri Avengers. Je plnohodnotným komiksom s veľmi peknou grafickou úrovňou. Spiderman knižka sa skladá z niekoľkých menších príbehov, čiže nejde o jednu príbehovú líniu. Pre malého nadšenca komixov, ktorý už samostatne číta, výborný darček.

Môj prvý komiks, nová komiksová edícia

Knižky vychádzajú vo vydavateľstve Slovart. Viac na stránkach slovart.skInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...