Najstaršie knihy s upírskou tematikou: odkedy sú upíri v knihách?


Nová filmová podoba Upíra z Nosferatu nám tak trochu oživuje klasickú upírsku podobu a diela. Aspoň teda upírov, v akej podobe si ich predstavovali ľudia pred storočím. Tá klasická podoba, žiadni trblietajúci sa mladí chlapíci, ktorí skáču zo stromu na strom a zápasia s polonahými Indiánmi meniacimi sa na vlkov. Upíri, ako mytologické bytosti, fascinovali ľudí po stáročia a ich príbehy sa objavovali už v starovekých kultúrach. Treba dodať, že kniha Miesta zločinu a tragédií nám otvára dvere aj do pochopenia, prečo sa upíri dostali do celosvetovej kultúry a aj toho, že práve u nás sú upíri doma dlhšie než v USA a v Británii. Hoci aj pred Draculom vznikli príbehy, bol to práve Dracula, ktorý postavu preslávil a dal jej príbehovú líniu, aká sa objavuje neustále.

upír

A odkiaľ že to pochádza celá legenda o vampíroch a ich vlastnostiach? Domovom zvyklostí okolo protivampiristických opatreniach na mŕtvych pochádzajú z našej časti Európy, od Poľska po Rumunsko. Významným prínosom pre literatúru boli romány s touto tematikou, ktoré nielen formovali predstavy o upíroch, ale aj ovplyvnili modernú popkultúru. Upír je dôležitým symbolom pre klasický strašidelný horor, hoci Alfred Hitchkock do hororového žánru priniesol aj krvavý nôž, sprchový kút, či obyčajné vrany. Nezaškodí si pripomenúť prehľad najstarších diel, ktoré zohrali kľúčovú úlohu vo vývoji tohto žánru.

Upíri v knihách a dejinách

1. „The Vampyre“ od Johna Polidoriho (1819)

Táto novela je považovaná za prvý literárny príbeh o upíroch v modernej podobe. John Polidori bol osobným lekárom lorda Byrona a príbeh vznikol ako súčasť literárnych zábav na slávnom stretnutí v ženeve, kde bola vytvorená aj „Frankenstein“ Mary Shelleyovej. Postava upíra Lorda Ruthvena je považovaná za prototyp aristokratického upíra.

2. „Varney the Vampire; or, The Feast of Blood“ od Jamesa Malcolma Rymera (1845-1847)

Tento viktoriánsky gotický román bol publikovaný formou seriálu a dosiahol obrovskú popularitu. Varney bol charakterizovaný ako tragický hrdina a jeho príbehy sa odohrávali v strašidelných viktoriánskych kulisách. Dielo malo veľký vplyv na neskorší vývoj upírskeho žánru.

3. „Carmilla“ od Sheridana Le Fanu (1872)

„Carmilla“ patrí medzi prvé príbehy, kde je hlavným antagonistom žena. Tento gotický román rozpráva príbeh mladej Lary, ktorú zvádza tajomná a upírska Carmilla. Dielo je známe lesbickými podtónmi a ovplyvnilo tvorbu Brama Stokera.

4. „Dracula“ od Brama Stokera (1897)

Najznámejší román o upíroch, „Dracula“, spopularizoval tento žáner a výrazne ovplyvnil jeho moderné spracovanie. Inšpiráciou pre postavu Draculu bol historický Vlad Ţepeš, známy ako Vlad Napichovač. Dielo je písané formou listov a denníkov a rozpráva o boji skupiny ľudí proti hrôzostrašnému grófovi z Transylvánie. Veľa sa hovorí aj o možnom vplyve jeho priateľa Armina Vambéryho, ktorý pochádzal zo Svätého Jura a ktorý nepochybne ako človek vzdelaný a znalý domácich legiend, mohol niečo predostrieť, alebo sa ku knihe vyjadriť a vyladiť. Bolo by to určite zaujímavé zistenie.

5. „The Mysterious Stranger“ od Karla von Wachsmanna (1860)

Tento menej známy nemecký román rozpráva príbeh o cudzincovi, ktorý sa nakoniec ukáže ako upírom. Dielo bolo jednou z prvých prác, ktoré zdôrazňovali psychologické aspekty upírskej témy.

Stáli ako základ budovania celého hororového žánru v literatúre a formovali moderné predstavy o upíroch. Taktiež priniesli mnohé archetypy, ktoré sú dodnes prítomné v knihách, filmoch či seriáloch. Každé z týchto diel prinieslo nový pohľad na upírov a zabezpečilo ich nesmrteľnosť v literárnom svete.



Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...