Recenzia trileru zo sveta modelingu Keď zmizla od Alex Dahl


Knižná novinka Keď zmizla: V nórskom mestečku Sandefjorde, na odľahlom mieste na útese, žije nenápadná slobodná matka Liv so synom. Skrýva minulosť, o ktorej nikto nič nevie, dokonca ani jej 8-ročný Adrian. Svojho syna nadovšetko miluje a vie, že ak ho chce ochrániť, jej tajomstvá nesmú byť odhalené. Jedného dňa záhadne zmizne a jediným svedkom jej zmiznutia je práve Adrian.

Anastasija je mladá Ruska, ktorá vyrastá so svojou starou mamou v Jekaterinburgu a za vidinou lepšieho života odchádza do Milána, kde rozbieha sľubnú kariéru modelky. Hoci jej domov, reálna či virtuálna adresa stále chýba, práca ju veľmi baví. Netrvá však dlho, keď spozná aj odvrátenú tvár modelingového sveta a zo dňa na deň sa dokonca jej život zmení v tom najhoršom slova zmysle.

Selma je investigatívna novinárka žijúca v Osle, ktorá má za sebou úspešne vyriešené prípady a podrobne sa venuje nekalým praktikám v modelingovom biznise. Jej nový prípad je veľmi zamotaný a citlivý a stopy ju dovedú až do veľmi vplyvných a nebezpečných kruhov.

Životy týchto 3 žien sa stretnú a okolnosti budú katastrofálne.

Temný svet modelingu

V knihe je jednou z dominantných tém oblasť modelingu. Mladá Anastasija túži po práci modelky, baví ju fotenie, predvádzanie luxusných modelov najvychýrenejších značiek. Hoci nezabúda na svoje korene a v mysli sa často vracia do ruskej dače starej mamy a jej záhrady, ako modelka chce napredovať ďalej. Jej život sa stáva vytúženým snom. V jeden deň ju však čaká neočakávané stretnutie s človekom, ktorý Anastasijine ciele nasmeruje úplne inou cestou. Nie tou najružovejšou.

Okrem Anastasije sa čitatelia dozvedia aj o živote iných modeliek, avšak nielen o fotení, predvádzaní modelov a impozantných večierkoch. Na povrch vyplávajú aj temné stránky modelingu – závislosť na drogách, prostitúcia, nedobrovoľné predanie vlastného tela. Okrem toho, dejú sa tu podozrivé úmrtia modeliek. Tieto neľahké témy zamestnajú Selmu, svojskú investigatívnu novinárku, ktorú si čitatelia hneď obľúbia, keďže do práce sa zavŕta na maximum, nemá strach ani z najvyšších kruhov a odhalí rôzne nekalé veci, ktorými mnoho zachráni.

Dahl a jej napätie

Dej knihy nás víta v malom nórskom mestečku Sandefjorde, kde býva v domčeku na odľahlom mieste slobodná matka Liv s jej neurotickým synom, a nikto o nich nič nevie.  Dahl takto otvára dvere do naozaj sľubne vyvíjajúceho sa trileru. Téma zmiznutia Liv a následne aj jej syna tento čitateľov pocit len vygradujú.

No dlhšiu časť má potom kniha trochu pomalšie tempo. Dahl však cez toto spomalenie po krôčikoch odvíja niť, ktorá sa čitateľom postupne zauzľuje a rozuzľuje, a na povrch vyplávajú vždy nové a nové skutočnosti. Niektoré si čitateľ odkóduje skôr, v iných ho Dahl nechá v napätí až do konca knihy.

Autorka, podobne ako aj v jej iných knihách, celý príbeh vyrozpráva vždy prostredníctvom inej postavy a navonok samostatné príbehy sa postupne v istých bodoch pretnú a odhalenia budú viac než prekvapujúce. A ako to Dahl vie, 2.časť knihy je dynamická, pri čítaní naozaj vyburcuje zvedavosťou a dá sa od nej len ťažko odtrhnúť. Prekvapivé zvraty a odhalenia, pútavý pisateľský štýl autorky, to všetko navnadí atmosféru kvalitného trileru.

Keď zmizla Alex Dahl

Psychologický triler

Toľké roky som odmietala vpustiť do svojej mysle a života aj tie najprchavejšie myšlienky na neho, učila som sa zabudnúť, sústrediť sa na svojho syna a na to, čo som si predsavzala. Koniec koncov niet väčšej pomsty ako spraviť z niekoho úplne bezcenného človeka, ktorý pre vás nič neznamená…

Uvedomí si, že nespím a otočí sa ku mne s falošným žiarivým úsmevom na perách. Oči má chladné ako vždy. (…)

Nechcem mu urobiť radosť a ukázať, že sa ho bojím, že som sa ho odjakživa bála,a prinútim sa pozrieť mu do očí. Netrápi ma, ako vyzerám, že som ponížená ako zviera… chcem, aby videl, že pod tým všetkým som to stále ja a za nič na svete ma nemôže zlomiť.

„Určite chceš vedieť, prečo som ťa sem priviedol.“

Autorka v knihe prináša strhujúci psychologický triler o moci, bezradnosti a neutíchajúcej nádeji. Témy sú veľmi aktuálne – využívanie moci najvyšších a temná stránka modelingu. Odkrývajú veľmi neželané stránky, ktoré nemali byť odhalené. Triler však vyzdvihuje aj nekonečnú silu materinskej lásky, ktorá prekoná všetky prekážky.

Keď zmizla čitateľov láka na knižnú cestu za severským krimi, ktoré ponúka napínavé čítanie a rozdúchava silné emócie.

Informácie o knihe Keď zmizla:

  • Autor: Alex Dahl
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: tvrdá
  • Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ
  • Počet strán: 376
  • Formát: 125 x 200 mm
  • ISBN: 9788022025225
  • Rok vydania: 2023
  • Kúpite na: bux.skmartinus.sk


Inzercia:

Jana