Marec je mesiacom knihy aj v iných krajinách. Prečo je tomu tak?


Nepochybne si staršia generácia pamätá, čo bolo témou povinných násteniek počas marca. Knihy. Heslo, že marec je mesiacom kníh, zostáva platné dodnes. O tom, prečo práve marec, sa viedlo už nespočetne veľa diskusií. Skutočnosť však bola čisto obchodná. Predaj kníh, ako dôležitého nástroja vzdelania, ale aj šírenia ideológie, bol v marci najslabší. Tento trend je dokonca viditeľný aj v súčasnosti. Predajcovia vedia, že marec je najslabší z celého roka a propagácia kníh pomáha neutíchajúci trend držať aspoň trochu na uzde. Marec je však mesiacom, alebo dňom kníh aj inde ako len u nás. A nemyslia sa tým len knihy, ale aj eknihy a audioknihy.

Knihy čítanie

Slovensko a Česko – Hrebenda aj predaj

V bývalom Československu sa marec stal mesiacom kníh v roku 1955, pričom iniciatíva bola zameraná na podporu čítania (a ako sa hovorí už menej, na podporu predaja). Významnou inšpiráciou bol narodeninový mesiac Mateja Hrebendu Hačavského (10. marca 1796 – 16. marca 1880), slovenského knihovníka a šíriteľa kníh, ktorý aj napriek slepote podporoval rozvoj literatúry a knihovníctva. Táto tradícia sa zachovala dodnes na Slovensku a v Česku. Skutočným dôvodom, ako už bolo spomenuté, bol prepad predaja kníh v marci.

Na jar mnohí ľudia prežívajú jarný reštart. Viac myslia na potreby do domu ,domácnosti, vymieňajú šatník, menia obuv, plánujú viac dovolenky a to všetko vplýva na rozpočet na voľnočasové aktivity. V marci sú jasné čísla, hospodárenie, daňové vyhliadky, čakáme nedoplatky, vyúčtovania za celý rok a máme jasnejšiu vidinu fungovania. Viac šetríme a to sa odzrkadľuje na knihách. Obchodníci však práve na tento čas vytvárajú špeciálne ponuky, alebo výbery krajších kníh. Tak ako aj na príklade BUX.sk

USA – National Reading Month

V Spojených štátoch sa marec spája s National Reading Month, ktorý podporuje čítanie medzi deťmi. Dátum je naviazaný na 2. marec, kedy sa narodil známy detský autor Dr. Seuss (Theodor Seuss Geisel). V tento deň sa oslavuje aj Read Across America Day, podporovaný organizáciou National Education Association (NEA).

Veľká Británia a Írsko – World Book Day

V Británii a Írsku sa každý rok v prvý marcový štvrtok oslavuje World Book Day, pričom školy dostávajú knižné poukazy a deti sú povzbudzované k čítaniu. Táto iniciatíva je však osobitná od globálneho Svetového dňa kníh UNESCO, ktorý sa slávi 23. apríla.

Španielsko, Latinská Amerika – Día del Libro Infantil y Juvenil

V Španielsku a v niektorých krajinách Latinskej Ameriky sa v marci oslavuje čítanie detskej a mládežníckej literatúry. Inšpiráciou bol španielsky autor Miguel Delibes, ktorý v marci 2020 oslavoval sté výročie narodenia, čo podporilo tento mesiac ako literárny.

Podpora marca ako mesiaca knihy vôbec nie je zlý nápad

Je tak možné, že aj iné krajiny a ekonomiky spojili sily s organizáciami a iniciatívami, aby slabý marec vyzdvihli ako mesiac venovaný knihám. Je pokojne možné, že podobná situácia s prepadom predaja je tak viditeľná po celé desaťročia aj v iných krajinách. Zmienka o týchto manévroch na odvrátenie knihovníckej krízy pritom nie je zlým rozhodnutím. Podpora čítania môže osloviť práve ľudí, ktorí po knihách nesiahnu po celý rok. Najsilnejšie novinky sa na trh chystajú pred letom, alebo pred Vianocami. V marci bežne veľa kníh nevychádza, ale o to viac si niektorí čitatelia vážia novinky, ktoré prichádzajú mimo sezónu a predvídateľné nepokojné obdobie. Vtedy totiž o pozornosť bojuje viac kníh, kým peňaženky čitateľov nemožno viac nafúknuť.



Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...