Veľká Noc v Nórsku sa nesie v znamení vraždy… čítajú krimi. Veľa krimi


Ak je žáner severského krimi na Slovensku populárny celoročne, stále nedosahujeme mieru popularity, akú si severské krimi získava doma. Napríklad v Nórsku pre Nórov znamená poriadna mrazivá krimi dokonca súčasť ich kultúry. Veľká Noc sa u nás nesie v znamení polievania a vajíčok, kým v Nórsku si ju užívajú v horských chatách s baraninou, oplátkami a vraždiacim besnením. Alebo aspoň jednou vraždou. Ideálne si o nej len prečítajú v knihe. Presne takto vyzerá Veľká Noc v Nórsku. Zlatým bodom večera je pohoda pri knihe.

Nórsko Veľká Noc

Trh je na to pripravený. Boduje krimi a triler

Blížiaca sa Veľká Noc je v Nórsku zárukou, že vydavatelia si nechávajú to najlepšie krimi práve na toto obdobie. Vychádza hneď niekoľko známych kúskov, aby sa jednotlivé vydavateľské domy pobili o svojho čitateľa. Nórsko z popularity krimi na Veľkú Noc ťaží ako jediná krajina na svete a pritom nejde o tradíciu, ktorá by mala čokoľvek spojené s pôvodnými hodnotami. Vznikla len v roku 1923 presne 24. marca. Afternposten, noviny z hlavného mesta Oslo, vtedy vydali článok s nápisom Vlak do Bergenu minulú noc vykradli. Nikde ste sa však nedozvedeli, že nejde o reálnu udalosť, ale o názov knihy a jej reklamu.

Až keď sa objavila správa o tom, že táto udalosť je knižná novinka, ľudia zamierili do kníhkupectiev. Zhltli návnadu a odvážny riaditeľ vydavateľstva Gyldendal, Harald Grieg, mal odrazu  o úspech postarané.  Spropagoval přitom knihu v čase, keď sa knihám darí najmenej. Marketing si jednoducho musel nejaký vymyslieť a hoci jeho zámerom pôvodne nebolo lákať ľudí návnadou, podarilo sa. Svoje na tom podľa niektorých teórií malo byť aj to, že Vikingovia už stáročia nevenovali jarný čas obetovaniu živých obetí. Ako dnes civilizovaní však možno z časti po generácie v sebe nesú niečo, čo zostáva v génoch. Obeta človeka tak postačí v knihe a nikto neprichádza reálne o svoj život.

Určite sú vám známe mená slávnych nórskych autorov Karin Fossum, alebo Jo Nesbo.

Krimi na každom rohu

Za každých okolností, prečítané knihy s mäkkou obálkou sa v Nórsku dajú nájsť na rôznych miestach. V hoteloch,  v čakárňach, recepciách. Celkom nové ich kúpite na každom rohu, napríklad aj v pumpách, potravinách, či novinových stánkoch.  Krajina je pritom extrémne bezpečná veľmi nízka miera kriminality akoby ľuďom celkom postačovala v knihách a nemusia sa jej oddávať v reálnom svete. Akýkoľvek zločin v krajine reálne prekvapí.Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...