Recenzia: Linda a kľúč od Andary je slušné slovenské fantasy


Dejú sa veľké veci. Nemohla som si odpustiť túto vetu ako prvú. Linda a kľúč od Andary naozaj vyšlo. Ako prezrádza tiráž knihy a uvedený rok vzniku samotného príbehu, čakali sme na ňu niekoľko rokov a mnohí sme radi, že sme sa dočkali jej knižnej podoby. Niekoľko novinárov, spisovateľov a publicistov si mohlo knižku prečítať už v čase, keď mala vyjsť v inom veľkom vydavateľstve v roku 2018. Pre reorganizáciu žánrov Linda a kľúč od Andary ako fantasy nakoniec nevyšlo. Možno o to väčšia radosť v tomto koronavírusom poznačenom čase príde z takto krásneho príbehu. Aj keď sto ľudí = sto chutí…

Linda a kľúč od Andary je kniha, ktorá vás poteší, ak máte radi fantasy a zároveň chcete pevnú zem pod nohami. Akási dávka logiky správania hrdinov aj antihrdinov a vývoj každej z postáv je niečo, čo si všimnete. Mnohé v tomto príbehu je unikátom s ktorým sme sa dosiaľ nemali kde stretnúť. Originálne poňatie príbehu a odhalenia zvláštnosti na hlavnej hrdinke, či skôr na šnúrke na jej krku, robí z Lindy pekný kúsok, ktorý môže potešiť aj čitateľa, ktorý fantasy nečíta. Berme ju ako dobrodružný príbeh o dievčati z Bratislavy.

Z príbehu… ale nie príliš

Z počiatku stretávame Lindu ako dievča, s ktorou trochu lomcuje puberta a tak trochu ju brzdí fakt, že je to len ona a jej otec, čo tvoria rodinu. Mama nie je tejto rodiny súčasťou jednoducho preto, že odišla.  Aspoň tak si jej odchod vysvetľujú a ako je jasné, postupne sa aj čitateľ dozvedá, že je tomu trochu inak. Linda má z počiatku v hlave starosti bežného dospievajúceho dievčaťa. Lenže akonáhle zistí, čo za kľúč nosí po celý čas na krku, zmení sa viac ako len jej pohľad na svet a svoj život. Kľúčik jej otvorí priechod do Andary, akejsi kópie nášho sveta.

Len čas tam plynie oveľa rýchlejšie a pravidlá tohto sveta počítajú s oveľa užším vzťahom s prírodou. Aj preto Príroda a miestna Radnica dokážu Andarčanom venovať špeciálne schopnosti a vzájomne komunikovať. Lenže to neplatí pre kohokoľvek. Skôr len u tých, ktorí o toto spojenie stoja. Linda do Andary prichádza s celkom inými cieľmi. Čím viac sa s najlepšou kamarátkou Gabčou túlajú Andarou, tým viac začína spoznávať pravdu o tom, prečo naozaj vyrastá bez mamy, ako Andara naozaj funguje…

Nejde o klasické fantasy

Mala som možnosť si už prečítať niekoľko diel. Linda a kľúč od Andary je iná. Aj skôr z pohľadu klasického gradovania príbehu, keďže kniha je vlastne niekoľko príbehov dohromady a každý má svoju gradáciu, akýsi úvod, aj miesta, ktoré čítate pozornejšie. Sú v nej miesta, ktoré ak si prečítate aj niekoľko kapitol spätne, odrazu sú jasnejšie, čiže iné. Tak ako pre Lindu je neznáma Andara, tak je neznáma aj pre čitateľa a čitateľ v úlohe Lindy je na začiatku presne také drevo, akým aj hlavná postava. To je fér.

Nečakajte jasného protivníka a ani zásadný zvrat. Niekedy je vinník jasný už na začiatku, no ťažšia je cesta dokazovania a cesty k nemu. Inokedy je zas pravda ukrytá v jedinom slove. Linda je uvádzaná v niektorých článkoch fádne. Dievča vyrastajúce bez mamy a kľúčik jej náhle otvorí cestu do Andary. Tu aj končí predstavovanie deja. To najlepšie si počká na čitateľa už pri čítaní. Andara je krásna,  ten život, ktorý v nej je, rovnako. Ľudia sú v nej iní, milí a predsa „naši“. Má zvláštne prepojenie medzi našim svetom a Linda pritom nie je jediná, ktorej kľúč môže otvoriť cestu. Všetko je o kľúčoch. A veľa zaujímavého prinesie samotný fakt, že ten kľúč, ktorý Linda na začiatku používa, nepatrí jej, ale jej mame. Ten jej bude len otázkou času a bude znamenať pre Andaru míľnik.

Linda a kľúč od Andary kniha a jej recenzia od Eriky

Je ale ťažké písať o knihe a neprezrádzať o nej. Preto nebudem. Linda potešila v roku 2018 a potešila aj v tejto podobe, len nepatrne skrátenej, s krásnou obálkou, za ktorú vďačíme vydavateľstvu Maxim. Knižka je dostupná na martinuse, na buxe, aj na mnohých iných miestach vrátane Českej republiky. Odporúčam pre všetkých, ktorí radi uniknú do o niečo krajšieho, hoci stále zložitého sveta.

V PREDAJI NA: MARTINUS.SK | BUX.SK | PANTARHEI.SKInzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...