Román Šťastie iných vychádza spod pera D. Bischof


Román Šťastie iných vychádza ako druhý román spod pera slovenskej autorky Dany Bischof Závadovej. Ústrednou témou je závisť a všetky peripetie, ktoré so sebou môže priniesť.

šťastie iných

Dve ženy.

Petra.

Jednoduchá. Čudná. So stereotypným životom. Bez ambícií. V starom zrekonštruovanom dome po babičke na kopaniciach. Neustále sa hľadá a pýta sa samej seba, ako byť šťastná. Po 10 rokoch ju opúšťa partner a jej život sa znenazdajky (?) rúti do úplnej ničoty.

Anna.

Cieľavedomá. Krásna. Sebarozvíjajúca. Vkusne oblečená. Úspešná. Často cestuje, chodí na večierky. Má dokonalý vzťah. No viac by ju napĺňalo niečo iné. Niečo, čo ju zožiera až do špiku kostí.
Jedno stretnutie ich spojí. Budúce švagriné zrazu nevedia v sebe uhasiť neutíchajúcu závisť voči tej druhej (a to vnútorne i navonok). Ich závisť sa rozvíja ako klbko, ktoré zapĺňa ich myšlienky, v ktorých si vytvárajú predstavy o tej druhej. To im prináša ťažobu a utrpenie, s ktorými nevedia bojovať. Hoci každá závidí tej druhej to, čo vlastne sama nemá, neuvedomujú si, že v skutočnosti ich aj mnohé spája.
Z čoho však závisť pramení?
Nie je závisť len odrazom nášho zlyhania?
Nie je len odrazom našich pokrivených ilúzií o iných? Nestačí si len niekedy vážiť viac to, čo máme?

Myšlienky o šťastí iných

Táto kniha by sa dala nazvať aj silnou „pocitovkou“. Autorka sa nám doslova dostáva pod kožu, a robí to veľmi dobre. Príbeh je až iritujúco úprimný a pravdivý. Postavy čitateľa najprv vytáčajú svojou apatiou a nečinnosťou a potom ich má chuť vyobjímať a povzbudiť, že to bude dobré, a že aj sám čitateľ zažil veľa tých bôľov a vie, aké to je.
Ženy aj muži v príbehu sa topia vo svojich pocitoch, ktorých tok je nezastaviteľný, a zdá sa, že ich situácie ani nemajú riešenie. Autorka čitateľom ponúka hlboký ponor do ich myšlienkových pochodov, a to nielen ženských, ale čo mnohých zaujme, aj tých mužských (a tie sa zdajú byť autentické).
Pre čitateľa bude v knihe iste zvláštne sledovať dve ženy, ktorých konanie úplne kontrastuje s ich myslením. Taktiež je zvláštne si pri čítaní tejto knihy uvedomovať, ako mnohé múry staviame len vo svojej hlave, a kde nás to až dokáže doviesť.

Pisateľský štýl autorky čitateľov pohltí od prvej strany – je originálny a zaujímavý, kniha sa len tak „zhltne“ (až vám možno bude ľúto, že končí). Samotný text je ozvláštnený prirovnaniami a zamysleniami sa nad životom. Tie sú osviežujúce a „neošúchané“, napriek svojej tematike nehraničia s klišeóvitosťou, čo sa často v iných knihách deje.

Informácie o knihe Šťastie iných:

  • Autor: Dana Bischof Závadová
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: tvrdá
  • Počet strán: 264
  • Formát: 110 x 185 mm
  • ISBN: 9788055666006
  • Rok vydania: 2024
  • Kúpite na:  bux.skmartinus.sk


Inzercia:

Jana