Nový slovenský autor Michal Franka vydáva román Na brehu spieva dav


Meno Michal Franka sa v slovenskej literatúre ešte nikdy neobjavilo. No po dnešku je dobré si ho zapamätať. Franka prináša svoj literárny debut a podľa prvých reakcií recenzentov vieme, že ide o výnimočný román. Hoci je to jeho prozaická prvotina, nie je literárnym nováčikom. Michal Franka píše pod pseudonymom, no v minulosti už publikoval populárno-náučné, ako aj vedecké texty. Jeho písanie je vyzreté, cítiť za ním skúsenosť a znalosť ľudských charakterov či mediálneho prostredia na Slovensku.

Vydavateľ a hudobník Lukáš Fila o knihe napísal: Varovanie! Táto kniha vás môže pripraviť o radosť z internetového lynčovania. Spravodlivé rozhorčenie nad zlyhaniami iných už nikdy nebude tým, čím bývalo.“ Frankova kniha je najmä o zlyhaniach. Tých, ktoré nedokážeme odpustiť iným, ale aj o tých, ktoré nevieme prepáčiť samy sebe. Poukazuje najmä na to, ako dianie v spoločnosti deformuje anonymita sociálnych sietí a ako nás tlak davu často doženie k okolnostiam, o ktorých sme si mysleli, že sa nás nikdy nemôžu týkať.

O čom je kniha Na brehu spieva dav:

Keď sa svet okolo vás zmení na dav, kam sa dá postaviť tak, aby ste prežili?
Mladá žena s úspešnou kariérou a usporiadanou rodinou spácha násilný trestný čin. Úsilie svedka, sociálnych sietí a médií prispieť k jej spravodlivému potrestaniu vedie k dramatickým dôsledkom nielen pre ňu samu, ale aj pre mesto, v ktorom žije. Katarzia síce príde, ale vždy iba na chvíľu a nikdy nie úplná.

Cez retrospektívne výpovede viacerých postáv autor postupne odkrýva nielen to, čo tragickej konfrontácii predchádzalo, ale aj to, ako sa na pozadí radikalizujúcej sa spoločenskej nálady menia vzťahy medzi aktérmi súkromných aj verejných udalostí. Tie postavy, ktoré pri živote drží už len zvedavosť na to, čo ich ešte čaká, budú prekvapené, príjemne aj nepríjemne. A tie, ktoré ženie túžba po tom, aby každý dostal, čo si zaslúži, takisto.

„Román, ktorý otvára oči. Každá strana spôsobuje bolesť a zároveň vás núti otočiť ju a čítať ďalej. Nepekný obraz krajiny, kde každý volá po slušnosti, no málokto sa slušne správa. Mrazivý obraz našej blízkej budúcnosti, ktorý sa poľahky môže stať naplneným proroctvom.“ Arpád Soltész, novinár a spisovateľ

Zakúpite v predpredaji v eshopoch:   BUX.SK | MARTINUS.SK | PANTARHEI.SK

Ukážka z knihy:

A hlavne som začala plecia nevedomky ťahať k ušiam, taký ten zakríknutý žiačik, ktorý sa bojí, že mu každú chvíľu pristane na zátylku, keď aj nie hneď rana lopatou, tak aspoň holubacie hovienko. Keď sa mi zdalo, že sa na mňa niekto pozerá, odvrátila som zrak a pratala sa preč. Všade potichu, popri stene, ukradomky. Len mi dajte pokoj, nič mi nerobte, nechajte ma tak.
Proste som sa začala báť každého, koho nepoznám. Preventívne, vnútri, potichu, ale báť sa. Strach nebolí. Vyžiera vás zvnútra, sústredene, metodicky. Ako keď vás oblečú do ťažkého čierneho brokátu, zapnú až po krk a povedia, v tomto už budeš aj spávať, aj sa sprchovať, aj do lesa chodiť, nič iné si už nikdy neoblečieš, len tento kabát, čo sa v ňom naveky budeš dusiť, až kým sa to celé neskončí.

Na brehu spieva dav Michal Franka

O autorovi:

Michal Franka sa narodil ako takzvané Husákovo dieťa. Vystriedal viacero zamestnaní, na prelome tisícročí žil niekoľko rokov v zahraničí. Po návrate na Slovensko istý čas pôsobil vo verejnej službe. V súčasnosti pracuje v slobodnom povolaní. Je autorom viacerých vedeckých a populárno-náučných textov, v deväťdesiatych rokoch časopisecky publikoval poéziu. Na brehu spieva dav je jeho prozaická prvotina.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.