Agónia a Extáza od Irvinga Stonea je výnimočná kniha. Prečo?


Jedna z noviniek vydavateľstva Slovenský spisovateľ, a.s. s názvom Agónia a extáza je vlastne reedíciou už dávnejšie vydaného diela Irvinga Stonea. Irving Stone sa ale nezdá, poviete si, keď sa bližšie pozriete na to, čím táto kniha vlastne je. Pod názvom Agónia a extáza totiž nemusíme hneď na prvý krát pochopiť, že ide o výnimočný biografický román venovaný renesančnému umelcovi Michelangelovi. Stone sa vo svojich dielach venoval rôznym umelcom, no siahnuť po Michelangelovi znamenalo ponoriť sa do štúdia obrovského množstva materiálov prevažne v taliančine. Výsledkom je kniha, ktorú možno nazvať výnimočnou, pretože výnimočnou naozaj je.

Irvin Stone Agónia a Extáza

Agónia a extáza a jej 800 strán

Na ôsmych stovkách strán sa nachádza neveľký font na celých stránkach, čo znamená, že vo výsledku mohla byť kniha oveľa väčšia. Zachytáva život Michelangela od jeho detstva a prechádza postupne vývojom jedného z najvýznamnejších umelcov histórie ľudstva. Stone v diele zachytáva naozaj veľa, priam možno všetko z jeho života. Načasoval jednotlivé udalosti a fakty, z čoho vznikol príbeh súvislý, vytvárajúci plynulý priebeh nesmierne bohatého života. Fotografia nie zpredu, ale z boku je zámer pre ukážku hrúbky.

Autor mal k dispozícii ešte v roku 1961, keď vydával anglický originál, všetkých 495 Michelangelových listov, kópie zmlúv na diela, ktoré boli uzatvorené medzi ním a objednávateľmi, ako aj jeho denníky. V spolupráci s mnohými inými knihami o ňom počas šiestich rokov zostavoval Michelangelov život. Práve tým je dielo výnimočné, že autor musel stráviť niekoľko rokov žitím a prechádzaním čriepok života niekoho iného, aby mohlo nakoniec vzniknúť dielo, ktoré menej zdatnému čitateľovi možno zaberie tiež nejaký ten rok. Pochopiť ho však z takto veľkej knihy nebude možné. Rovnako ako ani jeho význam.

Milovníkov detailov a precíznosti poteší, že Stone venoval priestor aj dokumentácií svojich zdrojov, rovnako ako zoznamu diel Michelangela, ktoré sa objavujú v knihe, ale sú aj dielami ako takými, na konkrétnych miestach vystavené a jasne identifikované ako jeho aj vďaka zmluvám, ktoré dodnes existujú. Malou čerešničkou na torte je slovník talianskych pojmov, nech sa čitateľ celkom nestráca v tom, čo číta. Žiaden strach, nie je ich veľa.

Pre oči

Kniha je zaujímavá aj pre oči. Tvrdá väzba má peknú obálku hodnú tohto diela. Pôsobí nenápadne. Vy však už viete, že ukrýva rozsiahle dielo, ktoré nebude patriť medzi tie rýchlovky na pár večerov pri krbe. Vyšlo vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ koncom leta 2018 pod ISBN: 978-80-220-2056-5Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...