Ceny dreva a papiera narástli, ovplyvnia knižný priemysel (pred Vianocami)


Ceny dreva rapídne narástli. Pocítili sme to už začiatkom roka a dnes je 500 eur za kubík dreva bežnou cenou s ktorou musia počítať stavebníci, drobní majstri, aj veľké stavebné firmy. Postaviť dom nie je to jediné, čo musí počítať s vyššími nákladmi. Je otázkou času kedy zdražie bežný papier a toaletný papier, no prvé problémy sa začínajú objavovať aj v tlačiarňach. Zazmluvnený papier v cenách, v ktorých im dodávatelia dodávali zásielky presne špecifikovaného papiera, jeho lesku, tvrdosti, hrúbky sa menia. Zvyšujú sa ceny dodávok a hlavne nastáva nedostatok papiera. Za zvýšenými cenami dreva, ako hlavnej suroviny papiera sa pokladá západný  a americký trh, kde počas koronakrízy stúpol dopyt po dreve a vo veľkom sa stavalo. Je až zvláštne, že toto dokázalo ovplyvniť náš trh, a nastal nedostatok dreva.

Pokojne je pritom možné, že aj v cenách kníh sa prejaví nejaké zdražovanie. na pôvodných cenách sa to však neprejavuje. Uvidíme práve v priebehu niekoľkých mesiacov.

Knihy môžu mať problém

Priatelia v nemenovanej tlačiarni, ktorú využívajú vydavateľstvá na tlač viazaných kníh, s tým už počítali, no možnosti riešení boli obmedzené. Situácia sa pritom zhoršuje. Papiera je naozaj nedostatok a mnohé menšie vydavateľstvá sú nútené posúvať niektoré tituly až na rok 2022. Iné vydavateľstvá osekávajú svoje náklady kníh, aby mohli vytlačiť viac titulov, hoci vtedy sa zvyšuje cena za výtlačok. Nechceme si ani predstaviť,  čo to môže znamenať pre plánovanie a marketing niektorých vydavateľstiev rozhodovať sa, ktoré tituly budú žiť už pred týmito sviatkami a ktoré sa ešte svetla sveta nedočkajú najbližších niekoľko mesiacov. Ťažké to musia mať aj samotní autori, ktorých sa posuny, alebo škrtanie dotýka.

tlačiareň a farebná škála

Už dnes je možné vidieť, že niektoré avizované knihy sa posúvajú na neskôr. Ak správne vidíme, zopár titulov aj známych autorov sa posúva až na jar a leto 2022 a táto situácia sa zrejme bude ešte zhoršovať. Každým rokom je najhoršia situácia pred Vianocami, kedy je vysoký dopyt po niektorých knihách, vydavateľstvá chcú dotlačiť populárne tituly, ale hlavne naskladniť novinky, ktorých tlač priebežne prebieha a pred Vianocami je o ne dopyt najviac. Sklad je nabitý knihami práve pred Vianocami, kedy v každom dobrom kníhkupectve nesmie chýbať poriadna zásoba, inak nemajú čo predávať.

Držme palce tlačiarňam, aj vydavateľom, aby táto situácia našla dobré riešenie a východiská.Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...