Martinus prináša verejnosti jasné skladové čísla, tisíce kníh skladom


Že je Martinus najväčším internetovým kníhkupectvom už celé roky s najsilnejšou komunitou zákazníkov, netreba opakovať. Vieme to. Vedia o tom všetci. Pre silu značky a jej postavenie je tak celkom jedno, či knihy ponúka v zľave, alebo v plnej cene. To, čo je plusom pre Martinus dlhodobo je však aj fakt ohľadom skladu. Ich sklad síce nie je veľký ako tie veľkoobchodné, no v aktuálnej marketingovej kampani poukazujú na to, že v rámci maloobchodu je to skrátka silný hráč. Počas januára sa totiž na ich stránkach zobrazuje niekoľko upútaviek, ktoré upriamujú pozornosť práve na veľké čísla. Čo sme sa tak mohli dozvedieť?

Tisíce titulov skladom

Napríklad to, že Martinus má skladom 150 000 kníh. Neznamená to pritom kusy, ale počet titulov. Čiže rôzne knihy, rôzni autori, vydavatelia, verzie kníh, jazyky kníh. Tak povediac samostatné ISBN a EANy. Ako je nám totiž známe, z niektorých kníh je aj desaťtisíc a na kusy to určite nepočítajú. Tam by hravo dosiahli aj pár núl navyše ku koncu čísla. Martinus však nepredáva len knihy. Rovnaké čísla prezentujú aj pri hudobných albumoch. Tých majú mať 1500 rôznych. Len pri filmoch nemajú jasné číslo. Je ich jednoducho pár tisíc.

Tovar skladom je vždy pre obchod výhoda

Obchody, ktoré majú vlastné sklady, sú vždy výrazne vpredu pred tými, ktoré majú skladové zásoby menšie. Sú obchody, ktoré nemajú niektoré značky zastúpené preto, že si samotná značka necháva skladové zásoby u seba pre lepšie postavenie na trhu vo vlastnom predajnom kanály. Ak nachádzame obchod, ktorý má široké zastúpenie a mnoho titulov skladom, je to aj pre dobré obchodné vzťahy a silu značky. Pre zákazníka to ale znamená hlavne to, že knihy skladom je obchod schopný ihneď expedovať – odosielať k zákazníkovi. Ten tak nečaká zbytočne na naskladnenie.

Kedy tovar nie je skladom v knižnom priemysle?

  • Keď je kniha v príprave a teda v predobjednávke pred vydaním
  • Keď sa kniha vypredala a už viac na trhu nebude
  • Keď sa kniha vypredá, ale pripravuje sa dotlač
  • Keď je kniha z externého skladu u dodávateľa a každý jeden predajca takýto údaj pri knihe vždy uvádza.


Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...