Mliekar, víťaz Man Booker Prize 2018. Román o nádeji v strachu


Bratislava, 25. augusta 2020 – Výnimočný. Desivý aj bujarý, ľstivý aj veselý. Triumf. To je len zopár prívlastkov, ktoré sa ušli oceňovanému románu Mliekar severoírskej autorky Anny Burnsovej. Kniha o nádeji v trvalom strachu, ktorá v roku 2018 získala Booker Prize, jednu z najrešpektovanejších literárnych cien na svete, práve vychádza v skvelom preklade Barbary Sigmundovej vo vydavateľstve Lindeni.

Mliekar, Anna Burns

Okrem „Bookera“ získal Mliekar aj ďalšie prestížne ceny, napríklad National Book Critics Circle Award 2018 či Orwell Prize for Political Fiction 2019, bol nominovaný aj na Women´s Prize for Fiction 2019 a Rathbones Folio Prize 2019. Autorka, inšpirovaná detstvom v Belfaste, zasadila dej do jej dobre známeho búrlivého obdobia The Troubles, etnicko-nacionalistického konfliktu v Severnom Írsku, ktorý si vyžiadal množstvo obetí a hlboko zasiahol do životov nevinných ľudí. Napriek tomu má román dosah na čitateľov po celom svete.

„Aj keď je zrejmé, že príbeh sa odohráva v Belfaste, nie je to len o Belfaste 70-tych rokov,“ hovorí Burns. „Takéto niečo môžeme pozorovať v hocijakej totalitnej, uzavretej spoločnosti, v ktorej panujú podobné podmienky. Podľa mňa je to fikcia o spoločnosti, ktorá funguje pod extrémnym tlakom, spoločnosti, kde sa dlhodobé násilie považuje za normu.“

Anna Burns

Špeciálny je aj Burnsovej štýl písania, bez mien, bez konkrétnych názvov a miest – v bezmennom mestečku dospieva bezmenné dievča, nazývané len stredná sestra. Žije bežným životom osemnásťročnej tínedžerky. Hoci za tých čias a v úzkoprsej komunite tento vek znamená najvyšší čas na vydaj – čo jej pobožná matka dáva značne pocítiť. A tak má stredná sestra plné ruky práce, aby pred ňou a miestnymi sliedičmi utajila nezáväzný a neperspektívny vzťah s asifrajerom.

No jedného dňa sa stane objektom záujmu významného paramilitanta, oveľa staršieho a ešte k tomu ženatého muža nazývaného mliekar, a jej život sa zmení. Klebety sa šíria ako požiar a dievčina celkom stráca anonymitu – už si nemôže len tak ísť zabehať, čítať za chôdze alebo vyraziť za zábavou do baru. Mliekar na ňu striehne na každom kroku a pre podozrievavé okolie sa stáva nebezpečne zaujímavou… „Rozprávačka neporušuje status quo politickým, hrdinským alebo násilným odporom, ale tým, že je originálna, vtipná, odzbrojujúco ľstivá a jedinečná. Je jednoducho iná. A to isté sa dá povedať aj o tejto knihe, “ napísali v pochvalnej recenzii v Guardiane.

Mliekar… Nejde o debut autorky

Mliekar je tretím Burnsovej románom. Jej debut No Bones získal Winifred Holtby Memorial Prize a bol nominovaný na Orange Prize for Fiction, no až Mliekar ju vyniesol do prvej literárnej ligy. Pritom kvôli zdravotným problémom knihu ledva dopísala v skromných životných podmienkach. Sama priznala, že finančná odmena za Booker Prize jej pomôže vyrovnať dlhy a za pomoc v ťažkom období poďakovala napríklad charite, vďaka ktorej mala čo jesť.

Aj v takýchto podmienkach sa jej podarilo napísať výnimočné dielo, o ktorom šíria superlatívy kritici aj konkurenti. „Mliekar je výnimočný. Musela som si celé pasáže čítať nahlas, bol to pôžitok, počúvať ich. Je to desivý aj bujarý, ľstivý aj veselý román,“ vyjadrila sa írska spisovateľka Lisa McInerney ktorá získala za román Glorious Heresies cenenú Women’s Prize for Fiction.

Burns sa stala prvou severoírskou držiteľkou Bookerovej ceny, porotcovia ocenili nielen príbeh a odkaz knihy, ale aj výnimočný štýl. „Nesmierne osobitý hlas Anny Burnsovej je výzvou konvenčnému mysleniu. Nikto z nás nikdy predtým nečítal nič podobné,“ priznal predseda poroty, filozof Kwame Anthony Appiah. V oficiálnom vyhlásení pri udelení ceny uviedol:

„Úžasný jazyk – počnúc výrazným a do detailov vykresleným hlasom vtipnej, ​​odolnej, ​​pohotovej i prostej rozprávačky. Jej slová nás od úvodnej stránky vtiahnu do sveta každodenného násilia, ale aj do rozpoltenej reality  života mladej ženy, ktorá si musí vyberať medzi požiadavkami rodiny, priateľmi aj milencom. Román perfektne vystihuje silu klebiet a spoločenského tlaku v komunite, ukazuje, ako môže lojalita slúžiť sexuálnemu obťažovaniu. Burns čerpala z osobných skúseností zo Severného Írska a vykreslila svet, ktorý jednotlivcom umožňuje zneužívať moc. Napriek tomu to nie je román o iba jednom mieste a jednom čase. Naopak, jeho hrdinovia nám dávajú možnosť skúmať univerzálne skúsenosti rôznych spoločností v časoch krízy.“

Ihneď po slovenskom vydaní sa pochvalné recenzie objavujú aj v našich médiách. „Famózne, skvelé, úžasné!“ začínajú recenziu na Sieťovke, pôvodne nultom slovenskom internetovom magazíne. „Tento dokonalý čitateľský zážitok by si nemal nechať ujsť žiaden milovník dobrej literatúry.“



Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.