Stanica – pokračovanie rýdzo slovenskej dystopickej série opäť šokuje


Minulú jeseň Peter Kalva v knihe Dedičstvo predstavil krutý svet neďalekej budúcnosti. V septembri vychádza druhé pokračovanie a svojej predchodkyni nezostáva nič dlžná. Ak ste si mysleli, že najväčšie tajomstvá Republiky boli odhalené, tak Stanica vás rýchlo vyvedie z omylu.

Stanica, Peter Kalva

Opäť sa ocitneme vo svete niekoľko desiatok rokov po kataklizme, ktorá vyhubila na našej planéte všetko živé. Teda takmer všetko, zlomok ľudstva prežil ukrytý v podzemných skrýšach. Postupne nanovo osídlili nehostinné pustatiny a prispôsobili život novým podmienkam. V Európe nastali nové poriadky. Kolíska demokracie sa dostala do područia vojenskej junty.

V príbehu knihy Stanica

Presúvame sa v čase o generáciu neskôr, na perifériu civilizovaného sveta. Hranica medzi Európou a Áziou tvorená neprístupnými horami sa stáva miestom, kde vládna moc vyváža nežiaduce živly. Mladý doktor Robert Greissel je vnukom Mnícha, jedného z vojakov, ktorý sprevádzal Martina pri svojej misii v prvej časti. Vďaka dedičnému hriechu sa dostáva do trestaneckej kolónie.

Róbert je však pre väzenskú mašinériu príliš cenným väzňom, aby sa len tak stratil. Stáva sa asistentom prestarnutého lekára, ktorého zodpovednosťou je udržiavať osadenstvo väznice v čo najlepšej kondícii. Sú tu zvážané prevažne mladšie ženy odsúdené na doživotie. Postupne sa zoznamuje s pravým účelom zariadenia, ktorý sa prieči všetkému, kvôli čomu študoval.

Mladý lekár sa stretáva s mladou dievčinou Ninou, čerstvou mamičkou, ktorej pomôže pri pôrode. Osamelá mladá dvojica väzňov odsúdená na pomalé umieranie si aj napriek prísnemu režimu nájdu cestu k sebe. Odhodlajú sa pre riskantný krok. Počas zimnej búrky utečú krížom cez hory na východ. Túto časť sveta Republika považuje za neobývateľnú kvôli radiácii – pozostatku po výbuchu jadrových elektrární po dopade asteroidu.

Šťastnou súhrou okolností sa stretnú s vydedencami žijúcimi za Východnými horami. Ich zoznámenie nie je práve najprívetivejšie. Dvojica utečencov veľmi rýchlo zistí, že útekom sa ich boj o život mimo konvenčnej civilizácie ešte len začal. Medzitým armáda Republiky posilňuje obranu východnej hranice z dôvodu množiacich sa prepadov. Hoci sa doteraz regulárne vojsko vyhýbalo zamorenému kraju, je len otázkou času, kedy bude musieť vojenská junta rázne zakročiť proti slobodných osadám.

Druhá časť originálnej série Svet ľudí čitateľa opäť vtiahne do napínavého deja, plného nečakaných zvratov. A nečakajte žiadnu presladenú romantiku, drsný svet budúcnosti na to nie je uspôsobený:

https://www.bux.sk/knihy/591200-stanica.html

VAROVANIE – čítanie nie je vhodné pre maloletých a citlivejšie povahy !!!

P.S. Ak ste zmeškali úvodný diel, teraz je najvyšší čas po ňom siahnuť – jeseň je príliš krátka na to, aby ste ju premrhali sledovaním televízie: https://www.bux.sk/knihy/549537-dedicstvo.htmlInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...