Posledný vlak do Londýna: kniha o záchrane židovských detí a tete Truus


Téma holokaustu a udalostí počas II. svetovej vojny sa nám z pohľadu súčasnosti zdajú nevyčerpateľným zdrojom ľudských osudov. Veď vážnosť a dôsledky tohto obdobia sú stále živé aj po ôsmych desaťročiach. Pre mnohých je téma tak neuveriteľná, že sú schopní popierať jej vážnosť. Tú si však na šťastie nemusíme prežiť na vlastnej koži. Z literatúry o holokauste, alebo o vojne, si môžeme vyberať medzi skutočnými príbehmi a inšpirovanými novodobými.

Posledný vlak do Londýna a historická akcia Kindertranstport

Americká úspešná kniha The Last Train to London od Clayton Meg Whiteovej je jednou z tých, ktorá síce vznikla nedávno, no stále na motívy skutočných príbehov spojených s tetou Truus. Tak sa nazývala odhodlaná Holanďanka Geertruida Wijsmullerová-Meijerová, bojujúca proti nacizmu záchranou detí zo židovských rodín. Darilo sa jej to najmä vďaka medzinárodnej spolupráci a nasadeniu vlastného života. Zachránené deti putovali do krajín a rodín, ochotných postarať sa o ne. Jej príbeh v našich končinách nie je pritom tak známy, ako podobné úsilie sira Nicholasa Wintona, ktorý zachránil mnoho detí z Československa pred istou smrťou v koncentračných táboroch a toto svoje tajomstvo tajil až do vysokého veku.

Novinka vychádza 16. februára 2021. 472 stranová kniha v tvrdej väzbe vychádza 16. februára vo vydavateľstve IKAR, a.s. Odporúčaná maloobchodná cena bez zľavy je 15,90 EUR, v predpredaji okolo 12 až 13 EUR.

V PREDAJI NA: MARTINUS.SK | BUX.SK | PANTA RHEI

Oficiálna anotácia:

Píše sa rok 1936. V očiach pätnásťročného Stephana Neumana sú nacisti len hluční grobiani. Stephan pochádza z vplyvnej židovskej rodiny a je nádejným autorom divadelných hier. Chlapcovou najlepšou kamarátkou je matematicky nadaná Žofie-Helene, kresťanka, ktorej matka vydáva pokrokové protinacistické noviny. Ovládnutie krajiny Hitlerom dvojicou otrasie. Svetielko nádeje sa objaví v podobe Truus Wijsmullerovej, členky holandského odbojového hnutia. Truus pašuje židovské deti z nacistického Nemecka do krajín, ktoré sú ochotné sa o ne postarať. Keď pomoc ponúkne aj Veľká Británia, odváži sa priblížiť k Adolfovi Eichmannovi, mužovi, ktorý sa podieľal na konečnom riešení židovskej otázky. Truus bojuje s časom. Každým dňom je čoraz nemožnejšie zachrániť takých, ako je Stephan, jeho malý brat Walter či Žofie-Helene.Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...