Kolobeh prírody poeticky v knihe Myšiakov rok


Myšiakov rok je plný príjemných chvíľ. Niekedy mu je trochu smutno, inokedy veselo, nechýba ani čas na prácu a povinnosti. Mesiac za mesiacom plynie, mení sa príroda i pocity. Mäkká snehová perina, strapatá jar, čerešňa obsypaná kvetmi, pikniky, melódia letného vánku, zbieranie plodín, atmosféra okolo vatry v novembri… Čas plynie, rok plynie… A pomaly s ním aj myšiak na ceste s jeho priateľmi.

Myšiakov rok

Ako vyzerá Myšiakov rok?

„Vo februári sa teplo zababuším
a postavím sa chladu zoči-voči.
Prechádzam sa nehybným lesom.
Hmla je môj tichý spoločník.“

 

„Jún patrí sladkým jahodám.

Omámené včely spievajú pieseň o lete.

Občas ich preruší ospalá melódia

 lenivého vánku.“

 

„V septembri chodí slnko spať skôr.

Oberáme šťavnaté plody a bobule.

Niektoré končia hneď v brušku.

Komôrky máme plné džemov a zaváranín.“

Takto vyzerajú mesiace u myšiaka. Možno v mnohom podobne ako u nás. Aj málo slov postačí na to, aby vyjadrili kúsok radosti i akejsi nostalgie jednotlivých častí roka. A myšiak nás vo svojej knihe Myšiakov les pozýva prežiť ich s ním.

Myšiakov rok plný krásnych ilustrácií

Do tajomstiev myšiakovho roka nás pozývajú aj naozaj nádherné ilustrácie oceňovanej produktovej dizajnérky a autorky Alice Melvin, ktorá sa vyjadrila o knihe ako o „ľúbostnom liste lesom a prírode“. Pred dokončením knihy strávila rok detailným pozorovaním v prírode. Obrazová stránka je v knihe dominantná, jej atmosféra zahreje pri duši každé dieťa a iste i dospelého. Jednotlivé obrazy dopĺňajú aj milé prekvapenia vo forme otváracích okienok a špeciálnych výrezov, ktoré vytvárajú originálny dizajn. Nepochybne potešia všetkých malých zvedavcov. Deti v nich môžu nazrieť do obydlí jednotlivých zvieratiek, ktoré myšiak na svojej ceste rokom navštevuje. Poodhalia nám aj vnútro skleníka či vytvoria príbeh daného momentu.

Jednoducho a poeticky

Text knihy je stručný, jednoduchý, no viac slov akoby nebolo treba. Sú poetické, zahrejú ako teplá deka a všetko ostatné doznieva vo výtvarnej stránke knihy. Poetickosť v knihe vystihuje aj oslavu neuponáhľaného života v prírode – myšiakove putovanie svetom počas celého roka, keď nás núti zamyslieť sa, že každý mesiac má svoje čaro a nie je sa kam ponáhľať. Na konci knihy detské čitatelia nájdu aj prírodný kalendár rastlín a živočíchov a zoznam všetkých zvieracích kamarátov z knihy.

Informácie o knihe Myšiakov rok:

  • Autor: Alice Melvin
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: tvrdá
  • Počet strán: 32
  • Formát: 252 x 303 mm
  • ISBN: 978 8055191478
  • Rok vydania: 2024
  • Kúpite na: bux.skmartinus.sk


Inzercia:

Jana