Daniel Katz a jeho kniha Keď pradedo lyžoval do Fínska


Knihy, ktoré vychádzajú v edícii MM približujú písanie a myslenie rôznych národov a kultúr. Spája ich originalita a silný príbeh svetových autorov a to dokazuje aj táto knižná novinka, ktorú vám v tejto edícii prinášame na jeseň.

Keď pradedo lyžoval do Fínska

V septembri vyšiel titul s názvom Keď pradedo lyžoval do Fínska. Tento debutový román fínskeho autora a humoristu Daniela Katza opisuje osudy troch generácií jeho rodiny. Okrem zaujímavého príbehu, vďaka ktorému knihu nepustíte z rúk, sa môžete tešiť aj na smutno-smiešny židovský humor. Zdá sa až neuveriteľné, čo rozprávačov dedko zažil v Rusku, odkiaľ ho na začiatku storočia odvliekli kozáci do vojenskej školy, v Helsinkách. Ocitá sa na frontoch, či skôr v zákopoch a lazaretoch, prvej a druhej svetovej vojny.

Mladý dedko Benno s obľubou trúbil fanfáry v tom najnevhodnejšom čase, v jednom kuse fajčil cigary, a narukoval, hoci bol na boj príliš mladý. V druhej svetovej vojne takmer prišiel o prst – no nie v boji, ale v protibombovom kryte, keď sa rabínovi pošmykol nôž pri obriezke Bennovho syna. Daniel Katz získal J. H. Erkko Award, Runeberg Prize a mnohé ďalšie ocenenia za literatúru. Knihu Keď pradedo lyžoval do Fínska preložila Zuzana Drábeková.

Kto je Daniel Katz?

Daniel Katz patrí medzi najprekladanejších fínskych spisovateľov, v jeho tvorbe sa prelínajú židovské, fínske či ruské prvky, no postavami v jeho dielach sú príslušníci mnohých národov. Je skvelý rozprávač so zmyslom pre situačnú komiku, no má aj cit pre jemnú psychologickú drobnokresbu. Ako polyglot sa dokonca sám naučil po slovensky. V slovenčine vyšli jeho romány Nemecký svinský pes a Zákony Anttiho Keplera.

Publikáciu Keď pradedo lyžoval do Fínska z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.