Beletria o internete: o hrozbách a kyberšikane je v beletrii minimum


Je azda neuveriteľné, že v roku 2022 nenachádzame viac kníh a príbehov inšpirovaných internetovými hrozbami. Dennodenne sa dejú rôzne šialenosti, vydierania, obeťami sú mladí aj najstarší. Svetom hýbu dezinformácie a propaganda. No v ponukách internetových kníhkupectvách pri hľadaní pojmov kyberšikana, vydieranie, podvodníci, sexting, alebo pri hľadaní iných príbuzných pojmov vyhľadávanie nevypľuje nič zásadné. Horkoťažko nájdeme tri knihy venované sociálnym sieťam a hrozbám na internete. Všetko ostatné je často nie vždy aktuálna literatúra faktu.

notebook

Aká beletria o hrozbách na internete…?

Kníh, ktoré by sa venovali téme osobnej bezpečnosti na internete a pomocou príbehu by motivovali, alebo varovali proti bežným problémom, je ako šafranu. Určite existujú aj ďalšie, no vyhľadávaním je dopracovať sa k nim ťažké. Je to pritom škoda. 30. novembrasi pripomíname medzinárodný deň počítačovej bezpečnosti a ak si ho chceme pripomenúť aj beletriou, je to veľmi komplikované, až nemožné.

Budinka (mrcha, kretén a vynálezca)

Hoci sa to na začiatku ani nezdá, celý problém v príbehu tohto trileru je spôsobený komunikáciou cez internet a neskôr vygradovaný prílišnou viralitou jedného príspevku na Facebooku. V tomto príbehu totiž zabíjajú sociálne siete a na počudovanie je to zaujímavé, nedocenené a miestami trpko pravdivé. Budinka je názvom pre zabudnutú obec, v ktorej sa udeje niečo, na čo nie je pripravená. Rovnako tak ani polícia, sanitky, či samotní ľudia, ktorí sa pre „trendový“ virálny hashtag vydajú na konkrétne miesto, lebo je to „cool“.

Viac na: https://www.bux.sk/knihy/422864-budinka-mrcha-kreten-a-vynalezca.html

Fantóm internetu

Beletria pre dospelých v rámci žánru súčasný román od Simony Kutišovej je lastovičkou nádeje v žánri online komunikácie a vydierania. Fantom internetu je príbeh, ktorý môže byť pokojne pravdivý a buďme radi, že si tému internetovej bezpečnosti všíma aspoň táto dvojica autorov. teda aspoň Tomáš a Simona venujú pozornosť anotácii tak, aby v nej bolo obsiahnuté to, čo človek aj hľadá.

Viac na: https://www.bux.sk/knihy/698321-fantom-internetu.html

Zero – Vedia, čo urobíš

Kniha popisuje svet budúcnosti, špeciálnu sociálnu sieť a trochu online svet utrhnutý z reťaze. Kniha pochádza od rakúskeho spisovateľa Marca Elsberga a vyšiel vo vydavateľstve Zelený kocúr, žiaľ s pár chybami v gramatike.

Viac na:  https://www.bux.sk/knihy/444057-zero-vedia-co-robis.html

Je to pritom škoda. Nemáme pocit, že by šlo o neaktuálne témy. Práve naopak. Reálne slovenské reálie, alebo príbehy, ktoré by boli inšpirované skutočnými problémami celkom chýbajú. Nemyslíte? Napadá vám nejaká iná kniha venovaná téme? Dajte nám o tom vedieť.Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...