(Ne)bezpečný internet, novinka o podvodníkoch a hrozbách na internete


Knihy venované internetu bežne ľudí čítať nebavia. Sú určené „ajtí“ skúsenejším, no bežnému človeku sú na míle vzdialené rečou aj obsahom. Knižná novinka (Ne)bezpečný internet je však unikát. Možno najskôr tým, že ide o slovenskú knihu s obsahom priamo šitým na Slovákov.

Písaná unikátnym zrozumiteľným štýlom je presne tou, ktorú by ste dali svojim rodičom dôchodcom a zároveň deťom, ak sa zoznamujú s internetom. Možno ste to aj vy, čo ste naleteli podvodníkom, falošnej súťaži na Facebooku, alebo vás obťažoval na internete neznámy anonym a žiadal niečo nevinné…, alebo šiel rovno na vec.

(Ne)bezpečný internet by mal byť základom toho, čo si prečítate skôr, než vstúpite do sveta internetu a jeho neobmedzených možností. Bolo na čase. Slovenská polícia je zahltená neúnosným množstvom trestných oznámení na internetových podvodníkov, prípadmi zneužitia detí, dospelých, vydierania, vybrakovania účtov. Ak pozrieme všade na konkrétne heslá cez vyhľadávače, každý týždeň objavujeme nové prípady, kedy si ľudia bezcitne ubližujú len za účelom zneužitia a obohatenia sa.

Internet môže byť naozaj nebezpečný

V názve knihy je zátvorka, ktorá dáva jasný signál. Internet nebol vytvorený ako nástroj na zneužívanie ľudí a ich týranie. Tak ako všetko, aj internet zneužili ľudia, ktorí sa cítia byť schopnejší ako ostatní a využívajú niektoré jeho vlastnosti na vlastné skrývanie a obohacovanie. Sú akousi rukou pod stolom, ktorá vám vyberá z tašky osobné veci bez toho, aby ste čokoľvek cítili. Obete zločinov, pedofílie, vydierania, zneužívania, alebo len falošného inzerátu na Bazoši či v zoznamke by vedeli hovoriť.

(Ne)bezpečný internet recenzia hodnotenie

foto: k niektorým príspevkom nechýbajú aj jasné príklady. Originály. (autor: Tk)

Nie každá takáto obeť sa aj poučí. Azda každý dlhoročný používateľ internet sa však už stretol s hrozbami a ohrozovaním ostatných. Každý jeden sa na Slovensku stretol s falošnými správami, ktoré tvrdia hlúposti a nabádajú na masové šírenie, pretože „mainstreamové médiá mlčia“.  Falošné správy, tzv. fake news celkom menia spoločnosť. Dokážu cez vymyslené informácie zničiť imidž človeka aj firmy, pokojne politickej strany a krajiny. A ľudia tomu veria, hoci v článkoch nesedí množstvo faktov a mená výskumníkov sú vymyslené, alebo sa im do úst vkladajú celkom iné závery, než ku ktorým dospeli.

Kniha ponúka viac ako sa a prvý pohľad zdá

Hrozby z internetu spísané v kapitolách a každá sa venuje jednej problematike, delí sa na rôzne ďalšie a k tomu prináša množstvo príkladov a konkrétnych obetí. Dá sa to napísať zložito a kniha bude len pre odborníkov. Alebo ju napíše Tomáš Šalmon z www.hoax.sk, a bude pre ľudí. Všetkých, bez výnimky. Stránky hoax.sk pozná na Slovensku každý, čo sa stal obeťou internetového podvodu a nechcel si to nechať len tak páčiť.   Stránky pozná každý, kto si overoval pochybný prípravok skôr, ako si ho zakúpil. Už články na portáli sú písané tak, aby ich pochopil jednoduchý človek. Ako samotný autor píše v článku o chudnúcom prípravku, zámerne píše články tak, aby im rozumel aj ten používateľ internetu, ktorý sa s internetom začal zoznamovať až teraz. Jeho články stoja za analýzu. Spôsob, akým prezentuje informácie je niekedy dravý, inokedy ležérny. Vždy ale jednoduchý a jasný. Kniha je však mierne iná. Je viditeľné, že je v nej viac snahy, niekoľko rokov práce a najmä má výpovednú hodnotu.

(Ne)bezpečný internet recenzia hodnotenie

foto: knihe humor nechýba. Niektoré narážky sú dokonca trefné (autor: Tk)

Približuje pozadie podvodov, jednotlivých hrozieb z takej stránky z akej ju verejnosť nevidí. Bežne človek vidí len špičku ľadovca, kým Šalmon sa neraz potopil hlbšie, aby zistil, ako podvodníci pracujú a ako ich možno zničiť. Po prečítaní väčšiny z knihy je asi dva krát uvádzané konštatovanie, že niekedy nepomôže akýkoľvek boj. Polícia je prikrátka a neochota spolupráce takých služieb ako Facebook, či poskytovateľov hostingu vlastne pripravuje pôdu pre pokračovanie niektorých hrozieb. Nahlásiť nebezpečnú stránku nestačí. O tom sa presvedčili stovky Slovákov, ktorí prišli vo falošných súťažiach o peniaze. Nahlásiť páchateľa zoznamke tiež nestačí, ak vás opakovane vydiera s nahými fotkami, alebo ohrozuje iným spôsobom.

Vedieť sa brániť a problémy rozoznávať, to je cieľom… mimo iných

Kniha môže po prečítaní v človeku zanechať pocit, že ho čaká hrozba ihneď ako sa pripojí na internet. Táto predstava bude povrchná. Je potrebné čítať medzi riadkami, kde autor šikovne ukrýva frázy a spojenia, ktoré vyzdvihujú internet a konkrétne služby, alebo len uvádza ich zmysel.  To, že sa nájdu podvodníci, je len zneužívanie systému. Systém nebol vytvorený pre nich. Systém proti podvodníkom a útočníkom bojuje. To sme pochopili. Pochopili sme z knihy aj pre jej jasne písaný zrozumiteľný štýl, že má viacero cieľov. Dokonca viacero cieľových kategórií, čo nebýva bežné pri tomto druhu literatúry.

Sú buď pre deti, alebo pre dospelých. Táto je dokonca aj pre podnikateľov a seniorov a tým sa zásadne odlišuje od čohokoľvek. Každá kategória má jasne určené, ktorá cieľovka získa z čítania nasledovných riadkov najviac. No prečítať by si ju mal celú každý. Vo všetkých cieľoch, ktoré kniha uvádza priamo alebo nepriamo, sú jasné najvýraznejšie dva. Jeden zaistiť, aby každý vedel rozoznávať hrozby a druhý, aby sa vedel voči nim aj brániť.Knižku odporúčame a bolo by chybou sa jej vyhýbať. Možno práve teraz, keď nám vládnu dezinformácie z Facebooku, by mohlo mať prečítanie a pochopenie jej obsahu priam najlepšie možné načasovanie. Hoci napísaná bola vo februári 2020 a na vydanie sa čakalo niekoľko mesiacov. Autorovi sa ale počas prípravy a počas leta 2020 predsa len podarilo zopár doplnení, na ktoré pred časom upozornil aj v článkoch.

(Ne)bezpečný internet v predaji

Knihu  kúpite na: MARTINUS.SK | BUX.SK | PANTA RHEI

(Ne)bezpečný internet recenzia hodnotenie

foto: obálka knihy, (autor Tk)



Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...