Detské knihy Vozidlá a Oceány: Rozťahovacie 3D knihy predsa nevymreli


Keď sa povie detská kniha, predstaviť si môžeme všeličo. Od Harryho Pottera po najjednoduchšie leporelo. No priznajme si. Aj predstava z filmov je taká, že detská knižka sa dá roztiahnuť, vie byť zábavná tým, že vytvára obrázok počas toho, ako knihu otvárate. Rozťahovacie knižky poznáme z minulosti rôzne. Aj v animovanom filme Shrek majú určitú podobu. Po stránke výroby ide o náročný kúsok, pretože papier musí byť poohýbaný presne na konkrétnych miestach, zlepený presne tak, aby pri otváraní ťahal za správne miesta a iné uvoľnil. Vyrobiť takúto knihu je určite náročnejšie, než knihu klasickú. Chce to tiež dvojitý papier a nezabúdajme na to dôležité. Vhodného čitateľa.

Vozidlá a oceány, rozťahovacie leporelo

Novinky od Stonožky: Vozidlá a Oceány

Detská knižná značka Stonožka vydáva rôzne knihy. Medzi novinkami ale nájdeme aj Vozidlá a Oceány. Ide o dve samostatné knihy, ktoré s prívlastkom 3D prichádzajú na trh. Hoci v bežnom obchode vidíme len prednú obálku, nevidíme dnu. Na ukážke nebude vidieť správne, že ide o rozťahovaciu knihu. Na to, aby sme vedeli o tom, čím táto kniha je, slúžia až takéto články. V tomto prípade je kniha jednak obrázkom, ale obsahuje aj informačné minimum. Hovorí o oblastiach, ich vlastnostiach a nekategorizuje ich podľa typu, ale skôr podľa oblastí, kde sa môžu objaviť. Rôzne oblasti, ktoré môžu deťom niečo povedať. Čiže športové, hasičské, zmrzlinárske, pracovné a iné.

Vozidlá a oceány, rozťahovacie leporelo

Nedávajte na prvý dojem z obálky. Otvorte ju!

Obe knihy majú štvorcovú obálku tvrdú s matným povrchom. Stredný formát. Vo vnútri knihy s anachádza 10 rozťahovacích obrázkov a každý jeden má aj nejaké informácie. Nie je ich veľa. Kniha je pre čitateľa od 3 rokov, preto ho ešte veľmi čítanie nezaťažuje. Efektné je pre malého čitateľa vytváranie obrázku z plochého na 3D. Chce to len otvoriť knihu do polovice. Ostatne, tento efekt vyzerá pekne v detskej polici. Hoci aj to len za predpokladu, že v tej polici máte dostatok miesta a kniha nezanikne zatvorená chrbtom.

Mám pocit, že tento druh knižiek sa akosi vytratil, alebo sa len neprejavoval v takej početnosti. Rozťahovacie knihy bavia deti najmä po vizuálnej stránke. Lenže táto kniha nepatrí do rúk dieťaťa bez vzťahu ku knihám a papieru. Stránky sú pevné kartónové, no jednotlivé 3D modely, ktoré sa spájajú a skladajú počas listovania, je tak, ako vždy pri týchto knihách ľahké poškodiť. Trochu agresie a vozidlá sú dotrhané. Chce to preto dieťa, ktoré síce môže mať 3 roky, no dokáže kontrolovať svoju zvedavosť a netúži autíčka z knihy vyberať.

Vozidlá a oceány, rozťahovacie leporelo

Tam, kde pri malom čitateľovi zostáva rodič, je knižka bezpochyby vhodná. Veď rodič už ustráži jej používanie. Najmä rodič je ten, ktorý bude musieť niektorých pár viet dieťaťu vysvetliť aj inak.  V texte knihy sa objavujú rôzne zaujímavosti. Napríklad aerodynamika vozidiel však možno nebude pojmom pre 3 ročné dieťa. Knižka tak môže priniesť pobavenie aj starším deťom. Rodičia si veľmi radi pootvárajú všetky stránky a koniec koncov, všetky generácie sú zvedavé, čo je na ďalšej a ďalšej stránke.

Oceány možno o štipku krajšie

Dieťa, ktoré nie je nadšencom pre autá všetkých druhov možno ocenia pohľad pod morskú hladinu. Kniha Oceány je venovaná práve rybám, cicavcom, hlavonožcom, kôrovcom a dizajn stránky sa vyhral s niektorými riešeniami. Chobotnica tak vystupuje do priestoru pomocou niekoľkých papierových zhybov, podobne ako papuľa žraloka, či delfíny. Do priestoru sa tiež posúvajú pri otváraní stránok rybičky, koraly, alebo morské koníky. Trochu živej prírody v animovanej papierovej podobe a predsa trochu v pohybe. Najmä pre dieťa je to zábavné a u našich malých má práve táto kniha najväčší úspech. Vďačí mu nepochybne pre svoj poučný obsah, ale určite farebnosť a oči, plutvy, chvosty, chápadlá a ďalšie prvky živej prírody.

Vozidlá a oceány, rozťahovacie leporelo

O knihách:Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...