Nová kniha o obci Lidice a udalostiach z pred 80 rokov


To, čo sa odohrávalo v obci Lidice pred takmer 80 rokmi zarezonovalo po celom svete. Jozef Gabčík a Jan Kubiš spáchali atentát na Heydricha, dodnes najvyššie postaveného nacistu, ktorému sa počas vojny osobne a s úspechom postavili protivníci. Heydrich na následky zranení z atentátu z 27. mája 1942 nakoniec 4. júna 1942 zomrel. No už krátko po jeho zranení vypukla v Prahe a protektoráte Čechy a Morava (Bohmen und Mahren) drsná heydrichiáda. Jej cieľom bolo pomstiť sa na civilistoch, na českom obyvateľstve, ale najmä na samotných útočníkoch a ich rodinách a to najokázalejšie, ako to len ide.

Heydrichov zástupca v snahe zaujať Berlín využil drobnú spojitosť odboja s Lidicami, ktorá sa nakoniec ani nepotvrdila.Naskytla sa však príležitosť demonštrácie sily a v noci z 9. na 10. júna 1942 obkľúčili vojaci Wermachtu a gestapo kladenskú obec Lidice neďaleko Prahy. Mužov postrieľali, dve rodiny odviezli do Kobylís a ženy s deťmi odviezli do koncentračných táborov. Väčšinu detí neskôr do vyhladzovacieho tábora. Lidice vypálili a technikou zrovnali so zemou. Dali si pritom mimoriadne záležať. Dodnes táto horlivosť smutne fascinuje. Mala byť demonštráciou sily a ukážkou nacizmu, ktorá nehodlá tolerovať útok voči jeho predstaviteľom.

Osud Lidíc v novej knihe

V českom vydavateľstve Naše vojsko sa pri príležitosti 80 rokov od udalosti objavuje zaujímavý knižná novinka. Tá dokumentuje veľmi podrobne udalosti, aj okolnosti okolo Lidíc. Pre záujemcov o históriu tak bude cennou publikáciou.

Anotácia knihy Lidice (Vladimír Konopka, 2022)

Počas druhej svetovej vojny vstúpili Lidice do pamäti ľudstva. Zločin hromadnej vraždy, ktorý tu spáchali okupanti, vyvolal najľudskejšie sympatie s touto malou baníckou dedinou na Kladensku. V mnohých krajinách vyrástli činy poctivých a mierumilovných ľudí, ktoré pomáhali bojujúcemu Československu aj ostatným národom v boji proti fašizmu. Až po skončení vojny bolo možné podrobnejšie vysvetliť, ako k zločinu došlo a aký osud museli prežívať ľudskí muži, ženy a deti. O tom rozpráva táto kniha. Čitateľ v nej zalistuje súdnymi protokolmi, oboznámi sa s dokumentmi, ktoré hovoria o príprave i priebehu tragédie. Zoznámime sa aj so statočnými životmi lidických baníkov od ich spolupracovníkov, sledujeme ťažké dni žien v koncentračných táboroch. So zvláštnou pozornosťou a účasťou prijímame rozprávanie zavlečených lidických detí, ktoré svojimi životmi popísali neuveriteľne zložité životné dráhy.

Bratská solidarita národov, bojujúcich za slobodu, ktoré si pri spomienke na Lidice podávali ruky, nech ich jazyk alebo farba tváre bola akákoľvek, to je ďalšia kapitola života Lidíc, kapitola, ktorou prechádzame takmer všetkými svetadielmi. O desiatkach ďalších Lidíc, ktorými bola posiata naša okupovaná krajina v dobe druhej svetovej vojny, hovorí táto kniha aj skutočnosťami dokumentov. Záverečné stránky tejto knihy, ktoré rozprávajú o povojnovom šťastnom živote slobodných Lidíc, ukazujú, ako živé Lidíce našich dní stále a znovu sú symbolom mieru a priateľstva medzi národmi.



Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...