Príbeh Cecílie Kleinovej, ktorá prežila koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau


Austrálska autorka Heather Morrisová považuje Slovensko za svoj druhý domov. Nie je to preto, že by z týchto končín sveta pochádzali jej predkovia, ale našla tu príbehy, o ktorých píše a ktoré jej doslova zmenili život. Heather Morrisová si s manželom plánovala pokojný dôchodok, no stretla šarmantného takmer deväťdesiatročného muža a všetko bolo inak. Ludwig „Lale“ Sokolov, ktorého spoznala v Austrálii, kde žil už celé desaťročia, si Heather Morrisovú vybral, aby jej vyrozprával strhujúci príbeh lásky. Rodák z Krompách prežil Auschwitz tak, že sa stal tetovačom, ktorý na predlaktia väzňov tetoval čísla.

Cilkina cesta

Práve pri tejto činnosti spoznal svoju životnú lásku Gitu a ich vzájomná láska a Laleho šikovnosť im obom pomohla prežiť nacistické peklo. Z románu Tetovač z Auschwitzu sa stal svetový bestseller, ktorý dobil rebríčky vo viac ako 30 krajinách sveta. Heather Morrisová cestuje po svetových knižných podujatiach a slovenský príbeh Laleho a Gity si podmaňuje srdcia čitateľov všade na svete. Iba na Slovensku sa z neho predalo 28 000 výtlačkov. Na tento rok je naplánovaný aj mini seriál na motívy austrálskeho bestsellera.

Tetovač z Auschwitzu to začal

V knihe Tetovač z Auschwitzu sa však objavuje ešte jedna zaujímavá postava – Cilka Kleinová z Košíc, ktorá Heather zaujala natoľko, že sa rozhodla na Slovensku pátrať o ďalších detailoch jej príbehu.  Autorka navštívila našu krajinu niekoľkokrát a veľmi rada sa sem vracia. Slovenskí fanúšikovia  sa na ňu môžu tešiť už 12. mája, kedy predstaví Cilkinu cestu.

O čom je kniha Cilkina cesta:

Krása jej zachránila život – a odsúdila ju na roky utrpenia. Cecília „Cilka“ Kleinová mala len šestnásť rokov, keď ju deportovali do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Tam si ju vyhliadol veliteľ Schwarzhuber a násilne ju oddelil od ostatných väzenkýň. Cilka rýchlo pochopila, že moc, hoci nechcená, znamená šancu prežiť. Zato, že spala s nepriateľom, ju obvinili z kolaborácie. Mala však na výber? Kde sú morálne hranice pre dieťa, ktoré skončí v koncentračnom tábore? Po vojne Cilku odsúdili na pätnásť rokov nútených prác v gulagu. Na Sibíri čelí novým hrôzam vrátane neželanej pozornosti dozorcov. Vďaka priazni istej lekárky dostane príležitosť starať sa o chorých. Tí zápasia o život v neľudských podmienkach a mladá žena sa tak dennodenne borí so smrťou. Napriek útrapám však stále nachádza dosť síl na prežitie a napokon aj na lásku.

Z anglického originálu Cilka’s Journey knihu preložila Tamara Chovanová.

Z knihy Cilkina cesta číta Judita Hansman:

Ukážka z knihy:

V diaľke na šírej planine vidia nahrubo postavené baraky. Ďalší tábor, pomyslí si Cilka, naokolo nič. Ale obloha je tu iná – neuveriteľne šíra, sivomodrá. Plahočia sa s ostatnými k barakom v diaľke. Cilka sa pokúša rátať vagóny, z niektorých vystupujú muži, z iných matky s deťmi. Ľudia rozličného veku v rozličných štádiách choroby a utrpenia. Niektorí sa viezli s nimi od začiatku, iní nastúpili cestou.
Cilka má pocit, akoby zastal čas, spomína si, ako sa stavali do radu na tom inom mieste. Vtedy nevidela koniec. Tentoraz vie, kedy by sa to malo skončiť, ak dožije. Pätnásť rokov. Bude to lepšie znášať, keď pozná dátum, kedy sa to skončí? Dá sa tomu veriť?

O autorke:

Heather Morrisová sa narodila na Novom Zélande a v súčasnosti žije v Austrálii. Niekoľko rokov pracovala vo veľkej verejnej nemocnici v Melbourne a zároveň študovala aj písala filmové a televízne scenáre. Podobne ako mnohí iní bývalí väzni z koncentračných táborov, aj Lale a Gita si svoje zážitky nechávali zväčša pre seba. Po vojne sa im podarilo vycestovať do Austrálie, narodil sa im syn a prežili úspešný život. Po Gitinej smrti však Lale cítil, že už nevládze niesť bremeno ich minulosti sám, a rozhodol sa vyrozprávať svoj príbeh. Heather pôvodne napísala Laleho príbeh ako scenár, neskôr ho prepracovala na svoj literárny debut The Tatooist of Auschwitz (Tetovač z Auschwitzu).

Kniha vychádza vo vydavateľstve IKAR, počet strán 360, MOC 13,90 eur. V predaji na BUX.skInzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.