Recenzia: Filmové miesta Tomáša Galierika nadchnú filmami zo Slovenska


Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko vôbec mohlo na Slovensku vzniknúť filmov? Je ich mnoho a spočítať by sme ich nedokázali. Nie o každom sa vedú záznamy a nie vždy sa uvádza aj miesto nakrúcania. Vypátrať filmy podľa detailov budov, kostolných veží, okeníc, kopcov a skál na záberoch môže byť problém. Mnoho miest je upravených vo filme kulisami, no ak sa to podarí, niektoré tajomstvá filmov sú odhalené. Knižná novinka Filmové miesta tieto miesta odhaľuje, približuje a prezrádza ešte oveľa viac. Úchvatná kniha je krásna na dotyk a krajšia svojim obsahom.

Filmové miesta, Tomáš Galierik

Kníh venovaných filmu na Slovensku veľa nemáme. Ale knihy spájajúce film a cestovanie po Slovensku, to sme dosiaľ nemali asi vôbec. Niečo také je pritom škoda. Filmov sa u nás nakrútilo viac než dosť a má zmysel si o nich povedať viac. Unikátna myšlienka upozorniť na filmové miesta na území Slovenska tak jednoducho musí zaujať. Milujeme film, milujeme knihy a milujeme všetky pestré zákutia Slovenska. Táto kniha kombinuje mnoho krásneho a obľúbeného a zaslúži si, aby sme sa jej venovali.

Filmové miesta na Slovensku – knižná novinka

Kniha Filmové miesta vychádza vo vydavateľstve Dajama ako publikácia v tvrdej väzbe väčšieho formátu nabitá informáciami, zaujímavosťami o filme, ale hlavne miestami. Sprístupňuje nám informácie, aké filmy sa nakrúcali na ktorom hrade, v obci, alebo aké miesta mohli byť pre filmárov inšpiráciou. Autorom je Tomáš Galierik, špecialista na cestovný ruch, ktorý sa filmovému turizmu venoval už na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a sám kvôli nemu prešiel aj prisaharské miesta, kde nakrúcali Hviezdne vojny, či lokality v New Yorku. Kniha Filmové miesta je zameraná na Slovensko, prechádza ho celé, začínajúc v hlavnom meste.

V knižke sa dozviete:

 • Aké filmy sa nakrúcali v Bratislave, na Bojnickom zámku, v kaštieli Oponice, na Oravskom zámku, na hradoch Strečno, Čachtice, na Spišskom hrade, aj v rôznych uliciach miest.
 • Približuje slávne filmy slovenskej filmovej klasiky, socialistickú tvorbu, aj novšie diela. Všetko populárnou formou, ktorá je zrozumiteľná bežnému čitateľovi a nadšencovi pre film.
 • Ktoré hollywoodske, alebo len zahraničné filmy u nás nakrúcali rôzne známe mená?
 • Knižka poukazuje na to, ako veľmi sú pre filmovanie dôležité a významné múzeá a skanzeny. Múzeum oravskej dediny v Zuberci, Jahodnícke háje – Múzeum slovenskej dediny v Martine, Osturňa, alebo Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke majú svoje samostatné časti v knihe.
 • Máme možnosť sa dozvedieť, čo všetko sa kvôli filme musí na danom mieste zmeniť a čo vítajú filmári.
 • Knižka sa venuje aj seriálom, niektorým filmom z Netflixu a mnohým filmovým spojitostiam so Slovenskom.
 • Svoje miesto našlo aj niekoľko hudobných videoklipov
 • V knihe sú spomenuté aj niektoré významné rodné domy, alebo miesta, ktoré síce nie sú verejnosti prístupné, ale je vhodné na ne nezabúdať.

Zmienky nachádzajú v knihe aj dôležité mená slovenského filmu a nezabúda sa ani na tých, pod ktorých rukami vznikajú celé stavby pre účely filmu. Kniha je krásna tým, na čo všetko upozorňuje. Na dávno zabudnuté miesta, alebo také lokality, v ktorých neexistuje žiadna pripomienka filmu. Čitatelia majú možnosť začítať sa a objaviť na rôznych miestach Slovenska filmy, aké mohli byť slávne, alebo ešte môžu byť slávne pre spojitosti s filmom. Postačí sa začítať a využiť to.

Filmové miesta sa vám budú páčiť

Kniha Filmové miesta je súčasťou novej série kníh vydavateľstva Dajama. Vyznačujú sa jednoduchou obálkou a jednotným fontom. Obálka tejto knihy je tvorená obrázkom zo slávneho filmu Pacho, hybský zbojník. Tomáš Galierik sa venuje aj tomuto filmu. Najmä preto, že sa s jeho nakrúcaním spomína viacero lokalít na mape Slovenska. Predovšetkým Lakšárska Nová Ves na Záhorí. Kniha prináša atraktívnu tému. Konečne poukazuje na to, ako veľmi dokážu byť mnohé lokality zaujímavé pre filmový priemysel.

Filmové miesta, Tomáš Galierik

Upozorňuje na význam filmového priemyslu pre ekonomiku a zamestnanosť, hoci veľakrát len dočasnú. Konkrétne príklady ale stačia na dostatočne jasný obraz toho, aké príležitosti Slovensko má. Má nádhernú prírodu, scenérie aj zručných ľudí, ako uvádza samotný autor niekde v úvode. Úvod je sám o sebe v knihe bohatý na myšlienky a trefné pripomienky.

 • Kniha je o Slovensku, v slovenskom jazyku a od slovenského autora
 • Ide o jedinečnú kombináciu zaujímavého čítania, filmu, cestovania a Slovenska
 • Vydavateľstvo Dajama je známa publikáciami o Slovensku. V sérii, v ktorej sa nachádzajú Filmové miesta, vychádzajú aj Vtáčie územia a v minulosti vyšla kniha venovaná Kúpeľom na Slovensku.

Kniha Filmové miesta je v predaji:

Vychádza v spolupráci s autorom knihy.Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...