Recenzia detskej novinky: Máša a medveď, rozprávky pred spaním


Máša a medveď sú za všetkých okolností lákavým produktom ruského pôvodu. Tak úspešný, že ho poznajú všetky deti na svete. To, čo sa podarilo seriálu Len počkaj zajac, sa zopakovalo ešte v globálnejšom meradle pri Máši a medveďovi. Deti seriál majú radi aj na Slovensku. Príbeh o nezbednom dievčati s peknou grafikou, zvieratkami a robením neplechy je skrátka odsúdený na úspech. A rovnako tak môže byť na úspech odsúdený aj akýkoľvek merch, alebo produkt pre deti. O to viac, ak je knižka k téme a robená pre deti atraktívnym spôsobom.

Máša a medveď, rozprávky pred spaním

Máša a medveď, rozprávky pred spaním

Za predpokladu, že v dnešnej uponáhľanej dobe si nájdu rodičia čas na čítanie rozprávok deťom pred spaním, táto knižka to má priamo v názve. Štvorcový formát 72 stranovej farebnej ilustrovanej knižky je tvorený troma príbehmi, ktoré osobne nepoznáme z televíznej obrazovky. Sú tak nepoznané pre deti a nemusia ako dôverne známe nudiť.

Máša a medveď, rozprávky pred spaním

Každá zo stránok rozprávkovej knižky má veľkú farebnú ilustráciu a veľký text, dostatočne výrazný aj pre aktívneho malého čitateľa v predškolskom veku, aj oči nejedného starého rodiča bez okuliarov. Samozrejme, grafika je originálna „mášovská“ a aj situácie sa týkajú známych postavičiek, lokalít, domčeka či lesa. Nekoná sa ani žiadne obchádzanie bežného deja, či logiky. Aj knižná Máša je presne taká, akú ju poznáme z filmov.

Niekoľko postrehov a a faktov:

  • Knižka je novinkou medzi knihami vydávanými vo vydavateľstve Egmont (albatrosmedia.sk)
  • Knižka poteší malého čitateľa, hlavne toho s citom pre knižky. Zaujme obálkou v tvrdej väzbe z hrubého akoby penového materiálu, parciálnym lakom, aj dizajnom.
  • Tri rozprávky v knižke nie sú okukané zo seriálu
  • Medveď sa volá Miško, vedeli ste o tom? Zvláštnosťou seriálu je, že Medveď sa v ňom nikdy nepredstavil a Máša ho tak oslovuje len ako „Medveď“. On však má svoje vlastne meno, čiže rozprávka sa môže volať aj ako „Máša a Miško“. V knihe už jeho meno dostáva priestor, minimálne na odlíšenie. Zaujímavé však je, že druhý medveď už sa nazýva „medveď kulturista“.
  • Kniha vychádza ako preklad pôvodnej originálnej knižky od pôvodných tvorcov, pod názvom Masha and the Bear – My First Bedtime Storybook.
  • Tri rozprávky môžu poslúžiť na tri večery, ale z vlastných skúseností vieme, že môžu prebiehať donekonečna po sebe… teda pár týždňov do zmeny obľúbených hrdinov určite.

Máša a medveď, rozprávky pred spaním

Oficiálne stránky:  https://www.albatrosmedia.skInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...