Rozhovor: Kristína Ježovičová a nový román pre ženy, Zakázaná príťažlivosť


Pomerne plodná literárna tvorba Kristíny Ježovičovej v sebe zahŕňa romantiku, vážne témy, aj čítanie pre mladých. Dosiaľ najvýraznejšie sa jej v rámci internetu podarilo zviditeľniť knihou Nevyslovené, ktorá vyšla vo vydavateľstve CooBoo v druhej polovici minulého roka. Momentálne sa však môžu jej fanúšikovia a čitatelia zoznámiť aj s novinkou Zakázaná príťažlivosť z vydavateľstva Lindeni, v ktorej sa opäť orientuje najmä na ženské čitateľské publikum. Pre koho jej najnovšia kniha bude určená a na čo sa v nej môžete tešiť, sme sa pýtali priamo autorky.

Stratená v knihách, Kristína Ježočivočá

foto: autor: Stratená v knihách / @stratena_v_knihach

Zakázaná príťažlivosť. Prezraď, už z názvu srší náznak erotiky. Dostane priestor aj v knihe?

Dostane, ale kniha nie je len o nej. Obaja hrdinovia prechádzajú ťažkým životným obdobím. Jana sa vyhrabáva z porozchodového bahna a Johny sa topí vo vážnych rodinných problémoch. Skôr je erotika súčasťou príbehu preto, že sa k nej hlavní hrdinovia postupne nasmerovali sami. Nikdy neplánujem, kam až zájdem v stretoch hrdinov po sexuálnej stránke. Vždy ich nechám, nech si sami podľa svojich pováh a túžob stanovia hranice.  

Takže kto bude ideálnym čitateľom tejto knihy?

Už názov aj obálka napovedajú, že to je skôr čítanie pre ženy a dievčatá, ale ak po nej chcú siahnuť aj muži, môžu, nijako im v tom nebránim J

Z tvojej doterajšej tvorby je novinka najbližšie ku ktorej knihe?

Asi ani k jednej. Nechcem, aby to vyznelo nejako horenossky, že aká som ja originálna… ale každá moja kniha je iná a o niečom inom. 

Vraciaš sa k niektorým starším postavám z iných kníh, alebo miestam? Alebo práve naopak, nechceš sa v ničom opakovať?

Jasné, že vraciam. Tu ani tak nejde o opakovanie, ale skôr o to, že som sa s niektorými postavami skamošila natoľko, že chcem o nich vedieť  viac, a hlavne, keďže sú mojimi kamošmi, chcem vedieť, či sú šťastní a ako sa im darí. Okrem toho väčšina mojich hrdinov má niečo spoločné s dedinou, v ktorej bývam a s mestom, z ktorého pochádzam. Znie to šialene, ale je to tak.

Máš už aj prvé ohlasy od čitateľov, či vydavateľstva?

Áno, a zatiaľ sú pozitívne, čo ma neskutočne teší. Čitateľom sa kniha páči a oddýchli si pri nej, a presne to som čitateľom chcela touto knihou dopriať. Relax. 

V Teleráne na Markíze si sa objavila krátko po vydaní knižky, no priniesla si so sebou aj viacero starších kníh. Koľko ich vlastne je dohromady?

Je ich 11, vrátane 3 duetov, ktoré som napísala s mojimi tromi priateľkami – autorkami. Plus som sa zapojila do 3 poviedkových zbierok s názvom V zajatí, z ich predaja sme venovali svoj honorár neziskovej organizácii Želaj si, ktorá plní sny chorým deťom.

Aká téma sa ti v knihách rozoberá najlepšie?

Tie ťažšie tínedžerské témy mám  momentálne asi trochu radšej, lebo sa pri nich viac dokážem otvoriť a tak trochu rada pozerám temnote do očí. Sexuálne zneužívanie, drogy, poruchy stravovania, samovražda,… Snažím sa však o nich písať akoby ľahkým perom, aj keď zachovať si nadhľad je niekedy príšerne zložité.    

Odkiaľ vôbec prišla inšpirácia na Zakázanú príťažlivosť?

Počas štúdia som praxovala na gymnáziu. Keď som vošla do učebne nemčiny, čakali ma tam maturanti a hneď v prvom rade sedel zlatý chalan, s ktorým som cez víkend… tancovala na diskotéke (nič viac!). Aj dodnes si pamätám, ako mi v hlave preblesla myšlienka, aké vzrušujúce by bolo nemať morálne zábrany. Odrazu to nebol len chalan z diskotéky, ale aj môj študent – zakázané ovocie, ktoré vraj chutí najlepšie! Aby som uviedla veci na pravú mieru, s tým študentom som si nikdy nezačala, ale moje fantázie som napriek tomu zhmotnili do romantického príbehu so štipkou poézie a erotiky s názvom Zakázaná príťažlivosť.

Kde sa tebe osobne najlepšie píše? Matke dvoch detí sa určite do rebríčka priorít dostala najmä rodina a jej potreby. Písať sa ti však darí. Aký máš na toto recept?

Najradšej píšem doma, ale ak mám inšpiratívnu chvíľku, tak hocikde a na hocičo, aj na toaletný papier, ak treba (hoci to som ešte nepraktizovala). Mať deti mi nebráni písať, ba práve naopak, čím sú staršie, tým viac sú zdrojom inšpirácie. Okrem toho, písaniu som darovala veľa hodín, počas ktorých som mala pôvodne spať a nebránilo mi to v starostlivosti o rodinu. Ale mám teraz problémy so spánkom, takže asi to nie je ktovieako zdravý recept.

Dokážeš si sama nájsť čas na čítanie kníh? V minulosti, či v súčasnosti.

Určite, čítanie je pre mňa ako autora nevyhnutnosťou. Nie len ako autora, ale aj ako čitateľa… veď čítanie, ktoré milujem, ma  priviedlo k písaniu a určite  nechcem naň zanevrieť.  Len teraz je to tak, že rozdeľujem čas medzi dve srdcu blízke činnosti. Oproti minulosti asi viac analyzujem cudzí text a porovnávam s tými svojimi, tak aj preto prečítam toho menej, lebo mi to trvá o niečo dlhšie. Plus písanie zaberá čas, ktorý som kedysi trávila čítaním. Pre porovnanie: V minulosti som prečítala aj 12 kníh mesačne a teraz tak 4-5. 

Pri akých príležitostiach majú možnosť tvoji čitatelia stretnúť ťa, alebo požiadať o podpísanie knihy?

Najbližšie budem v sobotu na Bibliotéke v Bratislave, o 13:00 by som mala mať besedu na LC1 pódiu, teda ak sa nič nezmenilo. Ale v podstate ma môžu požiadať hocikde a hocikedy.

Nepochybne máš v tejto chvíli niečo rozpracované. Či už v poznámkach, alebo úvahách. Alebo nie?

Môjho redaktora Erika by táto otázka pravdepodobne rozosmiala. Mám toho v šuplíku aj v hlave veľmi veľa a niekedy neviem, čo písať skôr. Máme niečo pripravené aj s Luckou Braun, zatiaľ neprezradím viac, ale bude to niečo pikantné.

Ďakujeme Kristíne za čas venovaný spoločného rozhovoru a prajeme úspech Zakázanej príťažlivosti.

Informácie o knihe:

  • Názov: Zakázaná príťažlivosť
  • Autor: Kristína Ježovičová
  • Vydavateľ: Lindeni (Albatros)
  • Väzba: mäkká, paperback
  • ISBN: 9788056612736
  • Odporúčaná maloobchodná cena:
  • Žáner: Román pre ženy
  • Formát: 130 × 200 mm, 248 g
  • V predaji: https://www.bux.sk/

 Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...