Rozhovor: Vďaka spoločnej knihe cestovali aj cez lockdown


Leto je už podľa teplôt tu a dve obľúbené slovenské autorky sa spojili, aby v jedinečnom príbehu Nasleduj ma premietli, že svet nie je iba čierno-biely, sociálne siete môžu byť peklom, ale zároveň spásou, a pre každú náročnú dušu existuje tá pravá polovička. Michaela Zamari je známa najmä pre romanticko-erotické príbehy spojené s cestovaním ako napríklad Osud nevyjednávaRozhodnutiePriznanie či Nebol si v pláne, ale aj pre motivačnú jednohubku Zákulisie samovydávania. Doteraz jej vyšlo cez desať titulov. Baja Dolce svoj výnimočný talent už ukázala v romantickom príbehu Horkosladké esencie, v šteklivej trilógii Placebo a dark-romance Habibi. Autorky spolupracovali aj pri tvorbe originálneho projektu piatich autoriek s názvom Azaelov pád. Teraz sa spojili v očakávanom duete a v horúcej novinke Nasleduj ma prinášajú humor, lásku, vášeň, čarovné momenty a myšlienky, ktoré vám môžu zmeniť život tak ako hlavným hrdinom či samotným autorkám, ktoré nám zodpovedali niekoľko otázok.
Baja dolce a michaela zamari nasleduj ma

Mali ste rozdelené, ktorá bude čo písať?

Miška: Spontánne sme si to delili počas písania, len sme si dopredu povedali stručnú osnovu a ak mala jedna z nás chuť písať niečo konkrétne, druhá jej to dopriala a prípadne ju doplnila. Niektoré destinácie sme si rozdelili, no obidve veríme, že v konečnom dôsledku by čitateľ nespoznal, ktorú pasáž písala prevažne Baja a ktorú ja. Ani my to s odstupom času nevieme. Jedno je však isté, vďaka našej spoločnej knihe sme cestovali aj cez pandémiu a to asi nič tak ľahko neprekoná.

Baja: Presne tak. Toto cestovanie v príbehu sme si maximálne užili, navzájom sme sa neobmedzovali a dopĺňali sa. Fungovali sme v úplnej harmónii a okrem prvej kapitoly, sme nič vo veľkom neprerábali. Veľmi nám však pomáhali aj hlavní hrdinovia, ktorí sú obaja silné charaktery a krásne nám ukazovali svoju cestu. Tak sme ich nasledovali.

Zamari tvorba je už povestná cestovaním, kde všade vezmete čitateľov vo vašom spoločnom príbehu?

Miška: Ja by som si už knihu bez cestovania asi ani nevedela predstaviť, ale cestovať spolu s Bajou zasa všetko prekonalo o ďalší level. Zavítali sme na Srí Lanku, kde som si mohla zaspomínať na to, keď som mala to šťastie navštíviť ju osobne, no navštívili sme aj pre mňa nové destinácie. Dubaj, Thajsko, India či Laos. Bolo to niečo nezabudnuteľné a obe veľmi dúfame, že čitatelia pocítia atmosféru, ktorou sme sa nechali pohltiť. A oddýchnu si aj vďaka knižnej dovolenke.

Baji, ako si si písanie knihy nabitej toľkými exotickými destináciami užila ty?

Baja: Ešte nikdy som nevidela toľko cestopisov ako minulý rok (smiech). Ale teraz vážne. Ak by sa dalo cestovať, beriem ruksak, Mišku a ideme do sveta. Nedalo sa, nevadí. Čo však nebolo, stále môže byť. Milujem cestovanie, veľmi ma lákajú destinácie, ktoré sme spomenuli v knihe a už sa neviem dočkať, kedy vystúpim na Adamovu horu a zazvoním si na zvonček, alebo keď sa pôjdem kochať výhľadom z Levej skaly a užívať si čaro okamihu.

Po dočítaní vašej prvej spoločnej knihy sa čitatelia určite budú pýtať na ďalší duet. Rovnako to zaujíma aj nás. Chystáte nejaký spoločný projekt?

Baja: Miška je kráľovná epilógov! Nezazlievam jej to, pretože Jasonov brat Alex je také zlatíčko, že sama sa neviem dočkať, kedy sa spoločne ponoríme do písania pokračovania.
Miška: Tvárme sa, že Baja práve neprezradila, kto prevažne držal pero pri epilógu. (smiech) Dovolím si tvrdiť, že pre nás obe to bolo prekvapenie, príjemné, keď si Alex zmyslel, že nám umožní nahliadnuť do jeho hlavy. A sme si isté, že z nej neodídeme, až kým nedáme na papier aj jeho príbeh.

K promovaniu knihy Nasleduj ma ste sa rozhodli pre autorské fotenie, pri ktorom sa ohadzujete farebnými práškami. Viete nám priblížiť, akú to má symboliku?

Miška: Obe sa snažíme byť pozitívne naladené, hoci keď máme jedna druhú, ani sa veľmi nemusíme snažiť. Kvôli príbehu sme si robili rôzne prieskumy, cestovali prstom po mape, a veľmi nás zaujal sviator jari, ktorý býva spojený práve s farebným práškom, aký sme zakomponovali aj do nášho fotenia. Kto si prečíta knihu Nasleduj ma, bude vedieť, že tá scénka nemohla chýbať ani v príbehu Lucky a Jasona, i keď naša fantázia si ju trošku prispôsobila. A keďže celý príbeh oplýva farbami a nadhľadom plným energie, zakomponovali sme ho aj na spoločnom fotení. Navždy pre nás bude akýmsi interným symbolom.

Príbeh Slovenky Lucie otvára témy ako sú kyberšikana, poruchy príjmu potravy a hľadanie samej seba. Ide o veľmi silnú ženu, ktorá sa s týmito životnými výzvami vysporiadava po svojom. Vedeli by ste nám k týmto témam povedať niečo viac?

Baja: Rozhodne sme čerpali z reality, ktorá sa dennodenne odohráva nám či okolo nás. Sú to témy, ktoré sa dotýkajú veľmi veľkého počtu ľudí, nielen žien. Sociálne siete majú obrovskú moc. Na jednej strane dokážu zničiť nevinný život, podkopať sebavedomie alebo podporiť vznik rôznych psychických ochorení. Na druhej strane, sociálne siete sa dajú využívať aj na pomoc ľuďom, na vzdelávanie a osvetu o ekologických či iných závažných problémoch. Túto druhú rolu v našom príbehu zohral Jason. Na prvý pohľad bežný zbohatlík, na druhý, bližší, človek s veľkým srdcom na správnom mieste.

Komu by ste odporučili knihu Nasleduj ma?

Baja: Každému, kto sa sám vysporiadava s rôznymi problémami a pokúša sa nájsť vo svojom živote balans. Ale aj pre tých, ktorí žijú v harmónii a milujú cestovanie, romantiku, hlboké myšlienky či príbehy plné posolstiev. Dúfam, že z knihy čitatelia pocítia všetku lásku, ktorú sme do nej s Miškou dali a veru sme ňou nešetrili.
Miška: Podľa mňa existujú najmä dva druhy kníh. Niektoré majú oddychový charakter, ktorý sa podceňuje, pritom pre mentálnu pohodu môže byť často tým pravým liekom, a potom sú tu knihy, ktoré majú najmä náučný charakter a čitateľ si z nich odnesie aj nejaké vedomosti alebo životné mantry. Verím, že sa nám tieto dve súčasti podarilo skĺbiť do výnimočného príbehu, ktorý má silu naučiť aj vyliečiť.
Baja dolce a michaela zamari nasleduj ma

O čom je kniha?

Bohatý podnikateľ Jason poverí svojho brata nájsť niekoho, kto by mu spravoval siete vo virtuálnom svete, zatiaľ čo on sa plne sústredí na zlepšenie toho skutočného.

Naopak, Lucia z virtuálnej reality uteká, aby zvládala aspoň skutočný svet. Počas úniku naprieč Talianskom jej pomaly dochádzajú financie, a ak niečo nevymyslí, bude sa musieť popasovať s návratom domov. Práve tam sa všetko jej trápenie začalo. Preto, keď si vypočuje cudzí rozhovor o práci snov, nezaváha ani na sekundu. Jasonov brat sa nemieni prehŕňať tisíckami životopisov, a keď mu príde do rany šikovná fotografka Lucia, rozhodne sa šetriť čas aj nervy. Aspoň tie svoje.

Jason mal len jedinú podmienku. Aby túto lukratívnu pozíciu získal muž. Keď sa stretáva s Luciou, šľahá okolo seba blesky a robí všetko preto, aby ju čím skôr poslal tam, odkiaľ prišla. Ona sa však nevzdáva. Je ochotná strpieť aj náladového šéfa a s veľkým sebazaprením opäť vstúpiť do víru sociálnych sietí, len aby si túto prácu udržala.

Najspontánnejšie veci predsa bývajú tie najlepšie a zmena plánov nakoniec prinesie do života Jasona a Lucie nový vietor. Pôjde však o hurikán ničiaci všetko, čoho sa dotkne, alebo o čerstvý vánok, ktorý vyčistí cestu novej úrode?

Chcete zažiť dobrodružstvo na jedinečnej ceste Srí Lankou, Indiou, Thajskom či Laosom? Tak nasledujte Lucku a Jasona za lepšími zajtrajškami.Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...