Čo prinesie pripravovaná novinka od Emily D. Beňovej Keď pravda víťazí?


Spisovateľka Emily D. Beňová je medzi slovenskými autorkami známa upírskou sériou, ale aj ženskými románmi. Naposledy zaujala knihami Kým nás pravda nerozdelí a Keď nás pravda spojí, ktoré si získali ohromné publikum. Momentálne chystá tretí diel Keď pravda víťazí. Jej fanúšikovská základňa sa na tento diel nesmierne teší. Priamo autorky sa preto v súvislosti s najnovšou knihou pýtala čitateľka Jana.

Ked pravda víťazí

Pokračovanie Keď pravda víťazí

Druhá časť Keď nás pravda spojí, končí tragickou udalosťou jednej z hlavných postáv. Nemáš kvôli tomu veľa otázok od čitateľov, ktorí sa pýtajú, prečo táto trilógia nekončí ani v druhej časti happy endom?Aké ohlasy to u čitateľov vyvolalo?

Ohlasy boli divoké. 😀  Každý, kto si prečítal druhú časť ma hneď nato bombardoval otázkami, či je to pravda, či sa to naozaj skončilo takto. Zopár kočiek mi písalo o pol piatej ráno, ako som im to mohla urobiť? Zopár, že asi prekonali infarkt. Niektoré mi písali až ráno, že prerevali celú noc, lebo takýto koniec nemôže byť. Mnohí sa zo mňa pokúšali „vypáčiť“ či nie je možnosť, že by to pokračovalo inak, lebo takto Collin zostať nemôže. Zakaždým som povedala iba: BUĎTE BEZ OBÁV, POKRAČOVANIE VÁS URČITE NESKLAME!

Nechcem klásť otázky typu prežije tá alebo hentá postava, aby to pre čitateľov bolo zaujímavé a neodradilo ich to od čítania, ale zaujíma ma otázka: je pre Teba náročné písať príbeh bez kľúčovej postavy?

Táto otázka je naozaj na mieste a musím sa priznať, že som sa nad tým nikdy nezamýšľala, no teraz zisťujem, že som s tým vôbec nemala problém. Mám rada jemnú drámu a taktiež veľmi rada nechávam čitateľov vo vytržení a silnej neistote.  Dá sa povedať, že vďaka Eleanorinej neprítomnosti som mohla viac poodhaliť Collinove vnútro, čo čitatelia postrehnú na začiatku prvých kapitol, ktoré sú písané z jeho pohľadu.

Ktorá z postáv je v poslednej časti tejto trilógie Keď pravda zvíťazí tvoja najobľúbenejšia?

Stále je to Emily. Sympatie voči nej ma držia od úplného začiatku. Jej postava je energická a taká zostáva aj v záverečnej časti. Je úprimná a vďačná. Navonok pôsobí krehko, no v skutočnosti je to silná osobnosť, ktorá si ide za svojim snom. No moje sympatie si znova získala aj Caroline, ktorá prechádza svojou vlastnou premenou.

Bude v tretej časti nejaká situácia respektíve udalosť, ktorá by mohla čitateľa prekvapiť?

Takých okamihov tam bude viac. Hlavne prekvapí ten najkľúčovejší, ktorý sa rozuzlí až pred záverom. Vtedy čitatelia pochopia úplne všetko. Dostanú odpovede na tie najzásadnejšie otázky, ktoré si kládli pri čítaní.

Myslíš si , že ak sa nejakým spôsobom nemôže v knihe aj naďalej objavovať jedná z kľúčových postáv je jednoduché udržať dej pútavým.

Som presvedčená o tom, že sa to dá. Autor musí čitateľov aj vtedy udržať v napätom čítaní a ak sa postava nevráti, nahradiť ju takou, pri ktorej si povedia… ale je to skvelé vlastne aj takto.

Ako sa Ti píšu scény, kde je veľa akcie? Bude v tretej časti aj niečo akčné alebo sa držíš len romantickej línie.

Tretia časť bude akčnejšia, no nezabudnem ani na romantickú líniu a šteklivé okamihy. Ako sa mi akčné scénky píšu? Myslím, že ľahko. Ide to akosi samo. Ja to v hlave vidím ako film. Viem si akciu tak živo predstaviť, akoby som tam naozaj bola a zažila to, takže písanie je jednoduché ako dýchanie. Pritom nie som konfliktný tip, ktorý by mal za sebou niekoľko pouličných bitiek. Nikdy som sa nebila. (Ak nerátam doťahovačky so starším bratom, keď sme boli ešte deti.) 😀 S mojou divokou predstavivosťou sa dokážem vžiť i do akčnejších scénok, aj preto veľmi rada píšem fantasy, kde sa akčne realizujem pomerne často.

Je nejaký úsek z knihy, ktorý by veľa z deja neprezrádzal a ktorý by si tu vedela uviesť, aby sme čitateľov navnadili na pokračovanie tejto finálnej trilógie?

Verím, že tento ich navnadí tak akurát:

Vystrčím hlavu spoza stromčeka, aby som videl na ňu lepšie. Práve vyberá z kabelky mobil a niečo doň ťuká. Potom telefón odloží, a keď vykročí vpred, vyjdem zo svojej skrýše a urobím to isté čo včera.

Dnes ju však plánujem aj osloviť. Musím zistiť, ako vyzerá. Sledujem ju ako včera, no dnes kráča akosi rýchlejšie. Akoby sa ponáhľala. Tiež pridám do kroku. Držím si od nej odstup, no potom zrýchlim.

Mienim ju osloviť, čo nemôžem, keď budem ďaleko. Ona však opäť pridá do kroku, akoby vedela, že som za ňou a sledujem ju.

Zabočí za roh ako včera a ja už nečakám. Poberiem sa zaňou a zrazu… bum! Dostanem ranu rovno do ramena. V tej chvíli zacítim aj kopanec do nohy. Úderu medzi nohy zabránim len tak-tak, a kým si uvedomím, kto ma napadol, držím ju pritisnutú k stene.

Lenže jediný pohľad na jej tvár ma úplne paralyzuje.

Keďže je to finálna časť, je pre Teba náročné ukončiť nejaký príbeh? Aké sú tvoje pocity ak niečo, čomu si sa venovala určitý čas ukončíš?

Je to veľmi emotívne. Rozlúčiť sa s postavami, ktoré boli mojou súčasťou viac ako rok je naozaj veľmi ťažké. Žila som s nimi, myslela na nich pri zaspávaní, budila sa s myšlienkami na nich… a zrazu bol koniec a ja som nevedela ako ďalej. Po dopísaní Pravdivej série som si položila otázku: Čo teraz? Zrazu som cítila prázdnotu. Spolu s nimi vo mne odišiel veľký kus. Oni žili so mnou… ja som žila s nimi… Dopĺňali sme sa, ako dve strany jednej mince. Veľmi ťažko sa mi s nimi lúčilo a vlastne stále sa mi po nich cnie. Prvé dni som si kládla otázky: Ako budú žiť bezo mňa? Ako ja bez nich? S odstupom času viem, že neumrú nikdy.V mojich predstavách sa ich papierový život neskončí a ja verím, že rovnako sa neskončí ani v mysliach čitateľov.

Kedy má tretia časť Keď pravda zvíťazí vyjsť? Bude dostupná len v papierovej forme alebo bude aj ako e-kniha?

Kniha vyjde 20.10.2020 a pripravená je už aj elektronická verzia. Jej predaj sa spustí tiež 20.10. 🙂 Pôvodne však mala vyjsť až v novembri, no pre nesmierny záujem sa vydanie posunulo na skorší termín.

Jedná otázka pomimo témy trilógie Keď nás pravda spojí. Všimla som si, že v tvojej zbierke sú prevažne knihy s pokračovaním. Premýšľala si niekedy začať písať scenáre na seriály?

Premýšľala! A nie raz. No nemyslela som na seriály, ale skôr na celovečerné filmy. Napokon, nie je tajomstvom, že my autori by sme svoje knihy veľmi radi videli sfilmovane.

 

Odkazy:

 

 Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...