Dokumentárny román Tunel 29, príbeh o tuneli pod Berlínskym múrom


Utiekol pred jedným z najbrutálnejších režimov na svete. Potom sa prekopal späť. Dokumentárny román Tunel 29 rozpráva fascinujúci príbeh o tuneli pod Berlínskym múrom. Jeho autorkou je novinárka a tvorkyňa podcastu BBC Radio 4 Helena Merriman.  

Knižné novinky, knihy default

Tunel 29 je literatúrou faktu spracovanou románovým spôsobom. Zachytáva nielen historické udalosti a súvislosti, priebeh studenej vojny, informácie o vtedajšom režime panujúcom vo východnom Nemecku, tajnej službe, špionáži, Berlínskom múre, ale aj individuálne osudy aktérov. Číslo 29 symbolizuje počet ľudí, ktorých sa podarilo tunelom previesť na druhú stranu, pretože inak by nemali žiadnu šancu prežiť. Kniha je pre všetkých milovníkov historickej literatúry, najmä tých, ktorí sa zaujímajú o novodobé dejiny, ale aj pre všetkých, ktorí radi čítajú skutočné príbehy o pohnutých ľudských osudoch.     

Anotácia knihy Tunel 29

V lete 1962 mladý študent Joachim Rudolph vykopal tunel pod Berlínskym múrom. Na druhej strane vo východnom Berlíne čakali desiatky mužov, žien a detí – ochotní riskovať všetko, aby mohli utiecť. Dokumentárny román Tunel 29 od uznávanej autorky podcastu BBC Radio 4 Heleny Merrimanovej zachytáva skutočný príbeh tejto najpozoruhodnejšej záchrannej misie počas studenej vojny. Autorka čerpá z rozhovorov s tými, ktorí sa na tomto neuveriteľnom príbehu osobne zúčastnili. Na základe preskúmania spisov Stasi približuje okolnosti a pozadie toho, ako sa z obyčajných študentov vytvorila skupina odhodlaných kopáčov, ktorí pomohli uniknúť na slobodu z východného Berlína dvadsiatim deviatim ľuďom.

Je to však nielen príbeh o nezdolnom odhodlaní a túžbe po slobode, ale aj príbeh o zrade, špionáži a láske, ktorá sa stala jeho prekvapivým epilógom. Kopanie tunela pod Berlínskym múrom bolo tiež prvou akciou svojho druhu, zdokumentovanou pre televíziu; financovala ju stanica NBC, ktorá chcela nakrútiť prípravu úteku a jeho uskutočnenie v reálnom čase. Tento jedinečný televízny dokument, ktorého vysielanie takmer zablokovala Kennedyho administratíva, spôsobil revolúciu v televíznej žurnalistike.

Z anglického originálu Tunnel 29 preložil Igor Otčenáš.

Viac sa o knižke dozviete tu: https://www.bux.sk/knihy/660473-tunel-29.html

Novinár Marián Leško o knihe hovorí

O autorke: Helena Merriman zostavila a produkovala príbeh o Tuneli 29 aj pre svoj podcast na stanici BBC Radio 4. Je tiež spolutvorkyňou seriálu The Inquiry, oceneného Britskou cenou za podcast. Predtým pracovala ako reportérka pre BBC na Blízkom východe. Žije v Londýne.

Kniha vychádza vo vydavateľstve IKAR, počet strán 464, MOC 22,90 eur.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.