Emily Brönte a Jane Austenová vychádzajú v novom šate aj štýle


Svetová klasika dvakrát inak! Búrlivé výšiny Emily Brönte v krásnom novom vydaní a ilustrovaná Pýcha a predsudok od Jane Austenová pre malé knihomoľky. 

Emily Bronte a Jana Austen

Búrlivé výšiny patria medzi najvydávanejšie diela na svete, dočkali sa aj mnohých filmových spracovaní. Viaceré súčasné filmy, seriály a postmoderná kultúra odkazujú práve na toto dielo. Vášnivý príbeh Catherine a nedostupného Heatcliffa prečítalo už mnoho generácií čitateľov. Práve dnes vychádzajú Búrlivé výšiny Emily Brönteovej v novom prevedení s krásnou obálkou a v novom preklade Barbory Vinczeovej.     

Anotácia knihy Búrlivé výšiny

Búrlivé výšiny – Návrat osudovej lásky a pomsty v novom preklade
Pán Lockwood, nový nájomník usadlosti Drozdovo, nachádza v nehostinných vresoviskách yorkshirského panstva pokoj od ruchu spoločnosti. Jednej noci je nútený vyhľadať prístrešok v neďalekom sídle Búrlivé výšiny. Tam sa dozvedá o dramatických udalostiach z minulosti, o vášnivom vzťahu siroty Heathcliffa a Catherine Earnshawovej, dcéry pána domu, ktorá pred láskou uprednostnila spoločenské očakávania. Zatrpknutý Heathcliff je po zrade odhodlaný pomstiť sa nasledujúcej generácii a prinútiť nevinných dedičov čeliť osudnej minulosti.

Z anglického originálu Wuthering Heights preložila Barbora Vinczeová.

Viac sa o knižke dozviete tu: www.BUX.sk

Ukážka z knihy Búrlivé výšiny:

„Nedokážem to vysvetliť, no isto vieš, že človek existuje aj mimo seba. Aký zmysel by mal život, keby som hľadela iba na seba? Najväčšie trápenie môjho života je Heathcliffovo trápenie. Sledujem ho a prežívam od začiatku. On je zmyslom môjho života. Ak by všetko zaniklo a zostal by iba on, zostala by som s ním. Ak by však zostalo všetko, no bez neho, svet by mi bol cudzí. Nepatrila by som doň. Moja láska k Lintonovi je ako lesné lístie. Uvedomujem si, že čas ju zmení a spustne ako stromy v zime. No k Heathcliffovi cítim lásku večnú ako skaly – nehostinnú, ale potrebnú. Nelly, som Heathcliff. Ustavične naňho myslím, nie pre potešenie, ani na seba tak nemyslím, no je mojou súčasťou. Nehovor už o odlúčení. Je vylúčené…“

O autorke Emily Brontë

Emily Brontë sa narodila 30. júla 1818. Jej otec bol kaplán vo farnosti Haworth v grófstve Yorkshire. Matka jej zomrela v roku 1821 a z piatich dcér a jedného syna sa stali polosiroty. V roku 1824 Charlotte, Maria, Elizabeth a Emily odišli do Cowan Bridge, školy pre dcéry duchovných. Maria a Elizabeth ochoreli na tuberkulózu a zomreli. Odvtedy sa deti vzdelávali doma a spoločne si vymýšľali fantastické svety. Poviedky zasadili do nich. V roku 1838 Emily chvíľu pracovala ako učiteľka, no vrátila sa domov. V roku 1846 vyšli Emiline básne spolu s básňami jej sestier Charlotte a Anne vo zväzku Poems by Currer, Ellis, and Acton Bell. O rok neskôr vyšli Búrlivé výšiny. Emily Brontë zomrela na tuberkulózu 19. decembra 1848.
Kniha vychádza vo vydavateľstve IKAR, počet strán 360, MOC 15,90 eur.

Jane Austenová v novom štýle

Úžasná Jane – tak sa volá nová séria, ktorá predstaví diela Jane Austenovej malým čitateľkám v ilustrovanej podobe.

Spoznať niečo zo svetovej klasiky teraz môžu aj deti vo veku od osem rokov. Ako? Prostredníctvom krásnych knižiek – ilustrovaných klasických diel Jane Austenovej zo série Úžasná Jane. Ako prvá vychádza Pýcha a predsudok. Autorkou prerozprávaného románu je obdivovateľka Austenovej, Katherine Woodfine.

Anotácia Pýcha a predsudok (pre deti):

Nové prerozprávanie slávneho románu Jane Austenovej s úsmevnými ilustráciami
Elizabeta Bennetová je druhá najstaršia z piatich sestier. Matka veľmi túži vydať všetky svoje dcéry čo najlepšie, no Elizabeta je odhodlaná uzavrieť manželstvo iba z čistej lásky, nie pre peniaze. Na plese sa zoznámi s pánom Darcym, ktorého spočiatku považuje za pyšného a nadutého, čomu veľmi nepomôže ani jeho pohŕdavá poznámka o Elizabetinej sestre.
Časom sa však ukáže, že prvý dojem neraz klame. Autorka Katherine Woodfine je od mladosti veľkou fanúšičkou Jane Austenovej, preto má výborné predpoklady na to, aby sestry Bennetové priblížila novému mladšiemu publiku. Ilustrátorka Églantine Ceulemans zachytáva Austenovej satiru a vtip a oživuje živelnosť jej prepracovaných postáv vo vtipných čiernobielych ilustráciách. Z anglického originálu preložila Zdenka Buntová.

Kniha vyšla v edícii Stonožka, počet strán 256, MOC 12,90 eur a je v ponuke BUX.skInzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.