Dominik Dán a jeho novinka na leto 2023: Reminiscencie


Letná novinka od najpredávanejšieho slovenského autora Dominika Dána spomína na časy z polovice minulého storočia, keď sa na našich hraniciach páchali kruté vraždy. A to priamo rukami pohraničnej stráže.

Tridsiata šiesta Dánova kniha má názov Reminiscencie. Nezvyčajné slovo odkazuje na letmé vynorenie spomienok. Tie však v tomto prípade nie sú vôbec pozitívne.

Reminiscencie, teda nepatrné spomienky…

Píše sa rok 2008 a známi detektívi z kancelárie stoštyridsaťjeden majú na stole najstarší prípad s akým sa kedy stretli. Základné pravidlo z ich praxe hovorí, že čím skôr sa k prípadu dostanú, tým je väčšia šanca na dolapenie páchateľa. Ale tentoraz ide o prípad, ktorý sa stal pred päťdesiatimi šiestimi rokmi. Vedenie od detektívov žiada aby v prípadoch streľby na utekajúcich emigrantov na štátnej hranici s Rakúskom skúmali možnosť obviniť vtedajších členov pohraničnej stráže z trestných činov vrážd.

Ľudia, ktorí nesúhlasili so socialistickým zriadením alebo hľadali spôsob na vymanenie sa z neľahkého života v našej krajine, spečatili svoj osud na hranici s Rakúskom. Takýchto prípadov sa udialo nakoniec omnoho viac, ako si detektívi pôvodne mysleli. Vybrali si jeden z nich. Vražda piatich emigrantov – vrátane dvoch detí – na ostnatých drôtoch v blízkosti Petržalky z roku 1952 vtedy v spoločnosti nezarezonovala, lebo sa o tom písať nesmelo, no po rokoch neslobody sa písať a aj klásť otázky smie. Čo sa podarí Krauzovi zistiť, je neuveriteľnou zmesou špionážnych hier s detektívnym podtónom, esenciou utrpenia, krvi, nenávisti a fanatizmu.

Reminiscencie

Okrem knihy Reminiscencie, v klasickom vydaní s legendárnou policajnou páskou na obálke, je k dispozícii aj limitovaná edícia vo väčšom formáte s obálkou, ktorú ilustroval Jozef Gertli Danglár. Vydavateľstvo Publixing spolu s Vydavateľstvom SLOVART vydávajú postupne aj mp3 verzie kníh Dominika Dána. Počas prechádzok Bratislavou si stále môžete zahrať špeciálnu mestskú hru Stopy Dominika Dána, ktorú na motívy Dánových kníh vytvorila zážitková agentúra Zazito.ooo.

Kto je Dominik Dán

Dominik Dán sa zaoberal vyšetrovaním zločinov viac ako tridsaťpäť rokov. Osobné kontakty s vrahmi, lupičmi, únoscami a inou „lepšou spoločnosťou“ mu umožnili pochopiť nepísané zákony podsvetia. Všetky jeho predchádzajúce knihy vyšli vo Vydavateľstve SLOVART a okamžite sa stali bestsellermi. Podľa románu Červený kapitán bol nakrútený úspešný akčný film. Knihy vychádzajú aj v českom a poľskom preklade.Inzercia:

Novinky zo Slovartu