Jeff Zentner nahrával s Caveom a Iggym Popom, dnes píše pre teenagerov


Bratislava, 4. septembra 2020 – Kedysi mal našliapnuté na slušnú hudobnú kariéru, nahrával s takými hviezdami ako Nick Cave, Iggy Pop či Blondie. No napokon sa rozhodol pre kariéru spisovateľa a dnes má na svojom konte desiatky ocenení za knihy pre generáciu young adult. Aj román Farby smútku, ktorý vyšiel pred niekoľkými dňami v preklade Veroniky Lašovej vo vydavateľstve CooBoo, získal množstvo literárnych cien.

Farby smútku

Román plný múdrosti

Hlavným hrdinom knihy je obyčajný tínedžer Carver. Má kamošov, robotu, v škole sa mu celkom darí a na hodinách tvorivého písania dokonca exceluje. A potom pošle jednu esemesku: „Chalani, kde ste? Ozvite sa.“ A celý jeho doterajší život sa zrúti. Jeho najlepší kamoši Mars, Eli a Blake skončia pod kolesami kamióna. Smútiace rodiny, kamaráti aj spolužiaci sa snažia vyrovnať s náhlou stratou, ale ide to ťažko, keď majú vinníka priamo pod nosom. „Evokatívne, srdcervúce a nádherne napísané,“ komentoval knihu portál Buzzfeed. „Román plný múdrosti. Jemný varovný príbeh, dojímavý a realistický,“ napísali v recenzii v literárnom e-magazíne Kirkus. „Majstrovské!“ nadchýnali sa v Teen Vogue.

Carverov život nie je príbeh o vine a treste. Ale o žiali a o bolesti, o rozlúčkach a o odchodoch, no najmä o nových začiatkoch. O nádeji na lepšie zajtrajšky, ktoré sú doslova na dosah, ale zároveň sa nám zdajú nedosiahnuteľné. „Farby smútku boli pre mňa emočná jazda. Polovicu knihy som preplakal, druhú mi stískalo srdce. A pomedzi to som sa smial, Jeff Zentner je totiž celkom vtipný,“ uviedol šéfredaktor vydavateľského domu Albatros Media Slovakia Erik Fazekaš, ktorý sa YA literatúre venuje už dlhé roky.

„Neviem, či mám vôbec túto knihu niekomu odporúčať. Je to hnusná kniha, dostane sa vám pod kožu, nedovolí vám spať, keď ju otvoríte, hneď na druhej strane vám bude fakt strašne smutno. Ale aj o tom je táto kniha. O smútku, o žiali, o bolesti. O rozlúčkach a o odchodoch. O nových začiatkoch. O nádeji. O lepších zajtrajškoch… ktorých príchod je tak strašne ďaleko. Pre mňa jeden z najsilnejších príbehov tohto aj minulého roka. A teda určite najsilnejšia YA za posledné roky.“

Kniha zaujala aj známu slovenskú knižnú influencerku Janu Šlinskú:  „Príbeh o strate a vyrovnávaní sa s ňou. To je hlavný message tejto knihy, no páčilo sa mi, ako nenápadko sú tam skryté aj rôzne multikulti odkazy alebo narážky na LGBTI, feminizmus a podobne,“ napísala na svojich sociálnych sieťach. „Presne kvôli tomuto mám rada young adult literatúru, lebo otvára tieto témy úplne skvelým a prirodzeným spôsobom a ja chcem naivne veriť, že generácia, ktorá tieto knihy číta, už bude, čo sa týka vnímania rozmanitosti spoločnosti, úplne inde.“

Kto je Jeff Zentner

Jeff Zentner je spisovateľ a hudobník. K písaniu kníh sa dostal cez skladanie piesní. Na konte má päť albumov a počas svojej hudobnej kariéry spolupracoval s Iggym Popom, Nickom Caveom, Blondie, Warrenom Ellisom a s ďalšími. K tínedžerskej literatúre ho priviedli dobrovoľnícke stáže na Tennessee Teen Rock Camp a Southern Girls Rock Camp. Ako malého ho rodičia nechávali v knižnici, kde si čítal knižky až do záverečnej. Počas stredoškolského a univerzitného štúdia brigádoval v rôznych kníhkupectvách. Na konte má tri romány a ďalší práve dokončuje. Získal za ne desiatky ocenení a patrí tak medzi najoceňovanejších píšucich autorov tínedžerskej literatúryInzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.