Rebecca (Daphne Du Maurier): s úspešným Netflix filmom aj nové vydanie románu


Kniha Rebecca patrí k veľmi úspešným románom, prekladaným do všetkých svetových jazykov. Medzi jeho prvým vydaním v roku 1938 a druhým v roku 1965 sa predalo viac ako 2,8 milióna výtlačkov. Mnohokrát boli realizované jeho divadelné aj filmové podoby, v jednej z nich si dokonca zahrala samotná autorka. Najznámejšou je práve Hitchcockova verzia z roku 1940. Dielo bolo ocenené aj soškou filmovej akadémie v kategórii najlepší film. V roku 2020 sa spoločnosť Netflix rozhodla pre novú adaptáciu románu v hlavných úlohách s Lily Jamesovou, Armie Hammerom a Kristin Scott Thomasovou. Práve pri príležitosti nového filmu pripravilo vydavateľstvo IKAR aj nové vydanie románu s filmovou obálkou.

O čom je kniha Rebecca:

Hlavná hrdinka románu sa na francúzskej Riviére zaľúbi do príťažlivého a zámožného Angličana Maximiliana de Winter. Ľúbostný vzťah zakrátko spečatia manželským sľubom a zdá sa, že mladá manželka si rýchlo zvykne na nový domov na romantickom anglickom pobreží, na pôvabnom panstve Manderley. Netuší však, že na jej šťastie čoskoro začne vrhať tieň tajomný prízrak Maximovej prvej ženy – nebohej Rebeccy.

Vo vytváraní stiesňujúceho ovzdušia nemalú úlohu zohráva komorná, pani Danversová, ktorá je presvedčená, že nikto nemôže a nesmie nahradiť predchádzajúcu šarmantnú a vo všetkom dokonalú pani domu. Neštíti sa pritom nijakých prostriedkov, aby novej manželke strpčila život. Čoraz ponurejšiu atmosféru podfarbuje zlovestné hučanie mora, ktorého vlny skrývajú pochmúrne rodinné tajomstvo. Podarí sa novej pani de Winterovej zistiť pravdu a vystúpiť z tieňa svojej predchodkyne?

Ukážka z knihy:

Bol to Manderley, náš Manderley, tajomný a tichý ako vždy. Sivé steny sa leskli v mesačnom svetle môjho sna a v dvojitých oblokoch sa zrkadlil zelený trávnik a terasa. Čas mu neubral z nádhernej symetrie stavby ani z romantickej polohy, žiaril ako klenot na dlani. Terasa sa zvažovala k trávniku a ten sa ťahal až k moru, a keď som sa obrátila, videla som striebornú plochu, rozprestierajúcu sa pokojne ako jazero nezvírené vetrom či búrkou.

Ani jedna vlna nečerila túto vysnívanú hladinu, ani vietor sem nehnal od západu mračná, ktoré by zatemnili jas bledej oblohy. Opäť som sa obrátila k budove, a hoci bola taká, akú sme ju opustili, v záhrade – podobne ako v lese – panovala džungľa. Rododendrony vyrastali pomedzi papradie do výšky piatich metrov a splývali s rozličnými neznámymi burinami, ktoré sa držali ich koreňov, akoby si boli vedomé svojho nízkeho a nečistého pôvodu. Orgovánový ker sa spletal s kríkom červeného buka a zlomyseľný brečtan, ktorý bol vždy nepriateľom krásy a ušľachtilosti, objímal túto dvojicu výhonkami, aby ju ešte tesnejšie spojil a podmanil si ju. Brečtan vôbec vládol v tejto pustnúcej záhrade. Jeho dlhé ramená sa plazili po trávniku a chystali sa obrásť aj steny domu. Bola tam ešte iná polodivoká rastlina, ktorej semená sa kedysi rozptýlili pod stromami a zabudlo sa na ne.

Teraz postupovala ruka v ruke s brečtanom a ako obrovská rebarbora vystrkovala výhonky k hebkému trávniku, kde kedysi kvitli narcisy. Všade rástla žihľava ako predvoj nepriateľskej armády. Zaplavila terasu, plazila sa po chodníkoch, bezočivo sa rozťahovala až k samotným oblokom budovy. Ale boli to nedbanlivé hliadky, ktoré na mnohých miestach pretŕhala rebarbora, a teraz pogniavené a zvädnuté vystielali zajačie cestičky. Opustila som chodník a vyšla som na terasu. Žihľava mi v sne neprekážala, pohybovala som sa ako duch a nič ma nemohlo zadržať…

Rebecca Daphne du Maurier

O autorke Daphne du Maurier:

Daphne du Maurier (1907 – 1989) bola jednou z najúspešnejších autoriek 20. storočia, jej spisovateľská dráha trvala vyše 40 rokov. Venovala sa rôznym žánrom, no najväčší ohlas medzi čitateľmi si získala príbehmi, v ktorých spojila prvky hororu a pochmúrnosti so silnými emóciami. Preslávili ju diela Hostinec Jamajka, Vtáci, Francúzova zátoka a najmä román Rebecca, ktorý si od svojho vzniku v roku 1938 získal srdcia miliónov čitateľov po celom svete a dočkal sa niekoľkých filmových spracovaní.

Zakúpite v predpredaji v eshopoch:   BUX.SK | MARTINUS.SK | PANTARHEI.SK

Rebecca, druhé vydanie s filmovou obálkou vychádza vo vydavateľstve IKAR v roku 2020, MOC je 14,90 eur.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.