Netflix seriál Dámsky gambit a knižná predloha (The Queen’s Gambit)


Dámsky gambit, alebo tiež The Queen’s Gambit je názvom aj na Slovensku pomerne dobre známym. Príbeh malej Beth, ktorá sa prejaví ako výnimočne talentovaná šachistka, napriek tomu, že na prvý pohľad z nej pre jej povahu žiaden talent nesrší, zaujal televíznych divákov na streamovej stanici Netflix. Nie každý však vníma tento úspešný seriál ako sfilmovanú podobu knihy. Americký spisovateľ Walter Tevis (1928 – 1984) zaujal počas života dielami ako Muž, ktorý spadol na Zem, či Drozd. Pre nás však bude najznámejší práve Dámsky gambit. Ten vychádza už o niekoľko dní vo vydavateľstve Premedia. Zaujímavosťou však je, že elektronická kniha je na trhu skôr, ako kniha tlačená. To je prípad napríklad aj inej knihy, slovenského fantasy Linda a kľúč od Andary, ktorá je v podobe e-knihy vonku v ešte výraznejšom predstihu od tlačenej knihy.

Dámsky gambit ako ekniha skôr

Elektronickú knihu si môžeme zakúpiť u predajcov martinus.sk aj bux.sk. Na papierovú si musíme ešte pár dní počkať. Kniha v americkom origináli vyšla v roku 1983 pod názvom The Queen’s Gambit a šlo o posledný Tevisov román. Kráľovnin gambit, alebo Dámsky gambit čoskoro vychádza aj v susednej Českej republike v českom znení.

Anotácia:

Román o živote fiktívnej nesmierne talentovanej mladej šachistky nás zavedie do päťdesiatych rokov minulého storočia. Osemročná sirota Beth Harmonová je mĺkve nenápadné dievča, ktoré z letargie prebudí až jej prvá šachová partia. Už ako šestnásťročná súperí so špičkou a stáva sa z nej najlepšia americká šachistka. Čím vyššie sa však dostáva, tým osamelejšia je. Únik hľadá v alkohole a tabletkách na upokojenie. Veľmi rýchlo zisťuje, že musí čeliť nielen súperom, ale aj svojim démonom.Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...