Andreas Kieling a kniha Malá lesní škola o živote v prírode
Malá lesní škola je pre milovníkov prírody skvelou inšpiráciou, ako každú návštevu lesa premeniť na dobrodružnú výpravu plnú zážitkov a zábavy. Autor v nej pútavo prezrádza tajomstvá lesa, vďaka ktorým si pobyt v prírode užijete. Dozviete sa, ako si poradiť v búrke či pri stretnutí s diviakom. Ako pozorovať zvieratá, aby ste ich nevyplašili, a čo všetko sa dá zažiť v lese pri prechádzkach s deťmi. Pri čítaní pochopíte, prečo sa oplatí venovať prírode viac pozornosti a čo môžete urobiť pre jej ochranu.
Andreas Kieling – známy dobrodruh a fotograf prírody – v knihe rozpráva o sťahovavých vtákoch, ktorých prešla chuť cestovať, varuje pred svetelným znečistením a nebezpečenstvom veterných turbín. Vysvetľuje, čo môže každý z nás urobiť pre ochranu srnčiat, ponúka tipy, ako na záhradu prilákať čmeliaky a motýle, radí, kedy má zmysel kŕmiť vtáky, a opisuje, čo nám v lese prezrádzajú vtáčie pierka, škrupiny vajíčok či stopy zvierat. Dozviete sa tiež, čo sa v lese smie a nesmie, prečo je život roháčov krátky a veselý či aký ďalekohľad alebo fotoaparát vybrať na pozorovanie prírody. www.knihykazda.cz
Informácie o knihe Malá lesní škola:
- Kniha je v českom jazyku
- Autor: Andreas Kieling
- Prekladateľka: Magdalena Havlová
- Odporučená cena: 14,10 €
- Cena v e-shope nakladateľa s 20% zľavou: 11,30 €
- Počet strán: 208
- Formát: 125 × 200 mm
- Väzba: pevná s prebalom
- ISBN (EAN): 978-80-7670-020-8
- Dátum vydania: 3. 2021
- Originálny názov: Kielings kleine Waldschule – vom Leben in der Natur
- Nakladateľ: Nakladatelství KAZDA | knihykazda.cz
- Odkaz na knihu v e-shope nakladateľa: Andreas Kieling: Malá lesní škola – Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz)
O autorovi:
Andreas Kieling už ako dieťa s nadšením fascinovane pozoroval mravce, roháče a iný hmyz a žasol nad tým, čo všetko sa dá v lese objaviť a zažiť. V roku 1976 dobrodružne emigroval cez vtedajšie Československo do Západného Nemecka a od roku 1990 cestoval po svete. Autor bestsellerov, víťaz ankety časopisu Spiegel a nositeľ niekoľkých cien za filmy o zvieratách je známy aj vďaka svojim prednáškam a televíznym programom. (napríklad seriál Kielings wilde Welt, teda Kielingov divý svet, v rámci úspešnej dokumentárnej série Terra X pre nemeckú televíziu ZDF). V roku 2016 začal na facebooku zverejňovať svoju „Malú lesnú školu“ (Kleine Waldschule), ktorej sa podarilo získať vyše 300 000 priaznivcov a ich počet s každým novým príspevkom rastie.
Andreas Kieling v nej formou videoblogu vášnivo diskutuje o aktuálnych otázkách. Napríklad ako sa správať k divým zvieratám, ktoré sa vracajú do našej krajiny. Alebo aké fatálne dôsledky pre ekosystém môže mať vymieranie hmyzu. Najzaujímavejšie témy a svoje dlhoročné skúsenosti dokumentaristu a milovníka zvierat a rastlín zhrnul v knihe Malá lesná škola. V súčasnosti žije v kraji Eifel na rozhraní spolkových krajín Severné Porýnie-Vestfálsko a Porýnie-Falcko.
www.andreas-kieling.de • www.facebook.com/Andreas.Kieling
Ukážka z knihy (v slovenskom preklade):
Keby som mal opísať, čo ma spája s prírodou, povedal by som, že radosť duše. Som šťastný, keď môžem byť vonku v prírode. Teraz dokonca viac, ako keď som mal tridsať alebo štyridsať. Dôvodom môže byť aj to, že teraz mám viac iných povinností a už nemôžem tráviť v prírode toľko času ako predtým.
Ale aj tak zaberá príroda veľmi veľkú časť môjho života. Túto lásku, tento blažený pocit, ktorý v prírode zažívam, by som rád zdieľal s čo najviac ľuďmi, a tak sa vlastne zrodila myšlienka „Malej lesnej školy“ na sociálnej sieti Facebook. Zaujímavé je, že moji prívrženci sú na jednej strane ľudia, ktorí vidia prírodu skôr pragmaticky a realisticky.
Chodia často na pešie túry, s prírodou žijú, pociťujú ju, vidia, počúvajú, vytvárajú si o nej svoj vlastný obraz. Niektorých z nich napríklad nijako zvlášť nevzrušuje lov, zatiaľ čo iní v ňom vidia nutnosť, ale súčasne odmietajú zabíjanie zvierat kvôli trofejam. Na druhej strane sú aj priaznivci, ktorí prírodu zažívajú takpovediac mojím prostredníctvom.
Nezriedka si o nej vytvorili veľmi romantickú predstavu, takže všeličo z toho, čo hovorím im nesedí – napríklad to, že zvieratá podliehajú inštinktom a nesprávajú sa ani zďaleka tak spoločensky a harmonicky, skrátka, že to nie je taká idyla, ako by sme si priali. To vedie k tomu, že niektorí z nich dokonca so mnou ukončili „priateľstvo“, pretože si svoj idealistický pohľad na prírodu nechceli nechať zničiť. Jedna vec je však istá: Príroda nie je sama o sebe dobrá. A práve tak nie je ani sama o sebe zlá…
Inzercia: