V apríli vychádza Linda a kľúč od Andary, generačne nevyhradené fantasy


Fantasy, ktoré nie je len pre deti, ale aj pre dospelých? Niečím s takým prichádza slovenský autor Tomáš Galierik a vydavateľstvo Maxim. V apríli sa na pulty kníhkupectiev dostáva Linda a kľúč od Andary. Neobyčajný príbeh o dievčati, ktoré objaví priechod do iného sveta. Na prvé počutie možno žiadna novinka. Príbeh, ktorý čerpá z keltskej kultúry, ale najmä je slovenský, so slovenskými postavami, menami, aj mentalitou, chce osloviť slovenské deti, mládež, ale aj dospelých, ktorí si radi prečítajú niečo neobyčajné dobrodružné. Hoci hlavná postava má 15 rokov. Lenže práve okolnosti, ktoré sa jej pripletú do života, ju prinútia dospieť o niečo skôr.

Lindu a jej kľúč od Andary si v minulosti už prečítali niekoľkí iní slovenskí autori a žurnalisti. Pôvodne sa dielko spájalo s iným veľkým vydavateľstvom, avšak fantasy žáner po organizačnom oslabení nakoniec nebol vydaný. Situáciu zachráni práve vydavateľstvo Maxim, ktoré knihe venovalo prípravu a krásnu obálku.

Linda a kľúč od Andary

Linda je 15 ročným dievčaťom, ktoré vyrastá len s otcom bez mamy. Tá od nich odišla, keď mala Linda len rok. Dosiaľ pritom s otcom nevedia, či to bolo pre nejakú hádku, alebo to pripravovala už dlho. Linde po nej zostalo len niekoľko vecí, šaty v šatníku a kľúč, ktorý našla vo vrecku jedného z kabátov. Nepatril k žiadnemu zámku vo dverách. Stal sa jej talizmanom a bol ním až do chvíle, než pochopila, že predsa len na niečo slúži. Otvára dvere, ktoré nevidieť. Chce to len myšlienku a správny pohyb kľúčom. Keď sa to stane, a pochopiteľne nebude pripravená na nič z toho, čo uvidí a čo zistí, začne sa meniť jej život od základov. Vydá sa hľadať odpovede na otázky, kým bola jej mama, kam vlastne odišla a či vôbec odišla. Linda v Andare, čiže v „tom druhom svete“, nájde nádej pochopiť, čo sa stalo. Andara, naopak v Linde nájde zbraň proti niečomu, čomu sa sama postaviť nedokázala. Niečo za niečo… alebo niečo, za všetko.

Neobyčajný príbeh a keltské zaujímavosti

Príbeh Lindy a kľúča od Andary je zaujímavý. Dobrodružná literatúra pre deti, pre mladých, ale aj duchom mladých ľudí a všetkých, ktorí radi siahnu po napätí, tentoraz vyťahuje aj viacero zaujímavostí z histórie. Lindin pôvod siaha do obdobia Keltov, ktorých sme mali aj na Slovensku, no viac hovoríme o Slovanoch. Oba národy pritom žili na  našom území spoločne. Kelti nám zanechali mnohé zvyklosti, stavanie májov, klopanie na drevo, hádzanie mincí do studní a jazier ako prvok obety vodnému živlu. Dodnes používame imelo na Vianoce, pritom ide o posvätnú rastlinu pre Keltov, ktorí ho považovali za významné preto, že „žije zo vzduchu“ bez koreňov. Kelti nám toho zanechali mnoho, no dodnes mnohí netušíme, že je to práve ich kultúrne dedičstvo.

Lindin príbeh sa spája s keltskou minulosťou, aj keď presnejšie prítomnosťou. Čiastočne vyzdvihne krásu prírody a znova to bude slovenská príroda. Čitateľ prežije príbeh, ktorý pochádza zo Slovenska, je o Slovensku, spomína slovenské mená, slovenské reálie a aj myšlienkové pochody, aké môžeme vnímať v našich končinách. Zabudnite na rozprávača, ktorý sa prihovára malým deťom. Linda bude pre všetky generácie.

V PREDPREDAJI NA: MARTINUS.SK | BUX.SK | PANTARHEI.SK

Informácie o knihe

  • Autor: Tomáš Galierik
  • Názov: Linda a kľúč od Andary
  • Vydavateľ: Vydavateľstvo Maxim
  • Pôvod: slovenský
  • Dátum vydania: 10. apríl 2021
  • Žáner: dobrodružné, fantasy
  • Počet strán: 412
  • Väzba: Tvrdá

Odkazy:Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...