Švédska literárna senzácia Môj brat od Karin Smirnoff


Bratislava, 31. marca 2023 – „Najlepší román tohto roka… Brutálny, živočíšny a plný farieb!“ napísali vo švédskom denníku Expresen o knihe Môj brat, ktorým autorka Karin Smirnoff odštartovala sériu o Jane Kippovej. Román sa stal v Škandinávii literárnou senzáciou, bol nominovaný na August Prize a Smirnoff po ňom dostala ponuku napísať pokračovanie kultového Millenia Stiga Larsona. Môj brat teraz vychádza v preklade Dominiky Wittenberg Gašparovej v slovenskom vydavateľstve Lindeni.

Taká temnota tu ešte nebola

Treba povedať, že takáto temnota tu ešte nebola. Smirnoff dokazuje, že v knihe nemusia byť bizarné vraždy, aby bola drsná. Nemusia v nej byť ani psychopati, aby mala svojich temných hrdinov. Netreba ani napínavú zápletku, aby nechýbalo napätie. Môj brat ani celá séria (druhý diel Moja matka vychádza v slovenčine na jeseň) nie je žiadne krimi ani triller. Je to príbeh rodiny zo švédskeho vidieka. Príbeh, aké isto nájdeme aj u nás, príbeh, ktorý nie je ľahké stráviť. „Môj brat je o mladej žene, ktorá sa chce dozvedieť viac o násilí vo svojej rodine a vo svojej komunite. Nemohla som to napísať pekne,“ hovorí o krutosti románu Karin Smirnoff. „Nefunkčná rodina môže byť nebezpečná. Každý v tejto knižnej rodine a komunite vie o brutalite otca a slabosti matky, ale nikto sa o to nezaujíma. Väčšina sa vyhýba zásahom do rodiny.“

Môj brat je trochu iný

Autorka pri písaní rozbíja nielen tradičnú štylistiku a syntax, keď nepoužíva čiarky a veľké písmená, ale aj ilúzie o láske, rodine a medziľudských vzťahoch. Prináša ťažké témy násilia v rodine, alkoholizmu, incestu, otcovraždy, nevyliečiteľnej choroby, hľadania ľudského tepla, porozumenia a pokoja v duši.

Kniha a následne aj jej pokračovania vyvolala všade tam, kde vyšla, veľký ohlas. „Z času na čas sa objavia debutové romány, ktoré vyzerajú ako korunovačné klenoty. Môj brat patrí medzi ne. Je dômyselný, ide až do detailov a žiari,“ vzdali hold v denníku Svenska Dagbladet.  „Môj brat má rovnakú melodramatickú silu jako Neapolská sága od Ferrante,“ napísali v magazíne ETC. „Rozprávanie o ľudskej slabosti aj odolnosti, o zúfalstve aj nádeji. Temné a poetické,“ myslia si v European literature network. „Tajomstvá a lži rastú v tejto knihe ako kmene stromov. Môj brat má svoju vlastnú logiku a svoju tvrdú, drsnú krásu,“ doplnili v novinách Smålandposten.

Môj brat od Karin Smirnoff

Kto je Karin Smirnoff

Karin Smirnoff roky pracovala ako novinárka, až do doby, kým sa stala majiteľkou drevárskej firmy. K písaniu ju to však naďalej ťahalo, a tak napísala svoj debutový román Môj brat – prvú časť trilógie o Jane Kippovej. Ihneď sa zaradila medzi literárne hviezdy a dostala ponuku na písanie nových dielov kultovej série Millennium, ktorú vytvoril Stieg Larsson. Smirnoff ponuku na napísanie troch dielov prijala bez váhania, aj napriek tomu, že tak musela odložiť prácu na svojich vlastných nápadoch na ďalšie romány. „Millenium je klasika vo svojom žánri, v ktorej sa spájajú nezabudnuteľné postavy a silná politická aj spoločenská angažovanosť a neustále fascinuje množstvo čitateľov.“Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.